خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"۲.۳میلیون کودک که باید به مکتب بروند، مشغول کار اند"

"۲.۳میلیون کودک که باید به مکتب بروند، مشغول کار اند"

Jan 28, 2019 - 17:23

کابل (پژواک، ۸ دلو ۹۷): وزارت کار و امور اجتماعی می گوید که ۲.۳ میلیون کودک در افغانستان که باید به مکتب بروند، مشغول کار می باشند.

فیض الله ذکی وزیر کار و امور اجتماعی، این مطلب را امروز در نشست خبری  که به مناسبت افتتاح پلان عمل و استراتیژی ملی اطفال کارگر در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت برگزار شده بود، بيان کرد.

او گفت که کار اطفال به اساس قانون اساسی کشور، قانون کار، قانون حمایت اجتماعی و کنوانسیون های بین المللی، جرم پنداشته مى شود و نباید آنان کار کنند.

وی افزود که طبق استراتیژی ملی اطفال کارگر، بنابر تعهد دولت در کنفرانس ژنيوا، باید تا سال ۲۰۲۵ میلادی، کارهای شاقه اطفال و تا سال ۲۰۳۰ کار اطفال را در کشور به پایان برساند.

استراتیژی ملی اطفال کارگر، از سال ۲۰۱۶  میلادی بدین سو آغاز شده که به هزینه ۶۲.4 میلیون دالر توسط (USAIDinfo-icon) و کشور انگلستان تمویل می شود، تا سال ۲۰۳۰ تطبیق خواهد شد که هدف آن پایان دادن به کار اطفال در کشور است. 

به گفته ذکى؛ جنگ، فقر، عدم آگاهی خانواده ها از حقوق اطفال و عدم آگاهی از عواقب زیان بار مکتب نرفتن از جمله مواردى است که اطفال مجبور به کارهای شاقه می شوند.

موصوف گفت که تامین صلح، برخورد قانونى با کسانیکه از اطفال سوء استفاده می کند، کمک به خانواده های فقیر و بلند بردن سطح اقتصاد در کشور، از جمله موارد مهمى است که برای پایان دادن به کار اطفال کمک می کند.

او گفت که این استراتیژی را به جلسه شورای وزیران ارائه کرده تا توسط رئیس جمهوری تصویب و عملی شود.

منظور خالق نماینده سازمان بین المللی کار، گفت که استراتیژی ملی اطفال کارگر، از سال ٢٠١٦ به این سو در ١١ کشور آغاز شده، که توسط کشور انگلستان حمایت مالی می شود. این استراتیژی در ماه اپریل امسال، در افغانستان آغاز و تا سال ٢٠٣٠ ادامه دارد تا به کار اطفال پایان دهد.

معروف قادری کارمند اتحادیه کاگران افغانستان، ضمن استقبال از استراتیژی ملی اطفال کارگر گفت که کار اطفال، اقتصاد را آسیب زده و باعث فقر در آینده می شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement