خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشنده گان غور از افزایش قیمت مواد سوخت در این ولایت شاکی اند

باشنده گان غور از افزایش قیمت مواد سوخت در این ولایت شاکی اند

Jan 30, 2019 - 10:39

فیروزکوه (پژواک، ١٠ دلو ۹۷): شماری از شهروندان غور با انتقاد از افزایش قیمت مواد سوخت در این ولایت، می گویند که مسوولان حکومتی با بی توجهی به این معضل هیچ گونه کنترولی بر بازار ندارند.

این باشنده گان می گویند که با فرا رسیدن فصل زمستان همانند سال های گذشته امسال نیز قیمت مواد سوخت مخصوصاً چوب، بوره اره و گاز در مرکز و ولسوالی های غور افزایش یافته است.

آنان مدعی اند که نهادهای ذیربط قیمت مواد سوخت را بررسی نمی کنند و این مسئله سبب شده تا دکانداران قیمت مواد سوخت و سایر اجناس را خود تعیین نمایند.

به گفتۀ باشنده گان فیروزکوه مرکز ولایت غور، یکی از مشکلاتی که همه ساله با نزدیک شدن فصل سرما مردم را رنج می دهد، همانا افزایش قیمت مواد سوخت می باشد.

سید محمد از باشنده گان ولایت فیروزکوه به آژانس خبری پژواک گفت که افزایش قیمت مواد سوخت، توان خرید را از مردم گرفته است، اما برخی افراد سودجو با استفاده از فرصت به میان آمده که هیچ گونه کنترولی در بازار وجود ندارد، بر شهر حاکمیت می کنند.

موصوف افزود: «سال گذشته قیمت مواد سوخت کمی بهتر بود، اما امسال بی حد گران شده است، چون هر کس به خواست خود قیمت مواد را بلند می برد.»

به گفته او، چند روز قبل یک کیلوگرام گاز مایع بین ۵۰ تا ۶۰ افغانی به فروش می رسید، اما حالا یک کیلوگرام گاز در بازار ۸۰ افغانی است.

داوود دیگر باشنده این ولایت می گوید: «ما مردم در کنار این که نان برای خوردن نداریم، حالا ببنید توان خرید مواد سوخت هم از ما گرفته شده است.»

وی علاوه کرد که همین چند روز پیش قیمت گاز مایع در فیروزکوه ولسوالی های ولایت غور بی نهایت افزایش یافت و در بعضی از ولسوالی های این ولایت به دلیل تحریم اقتصادی از سوی گروه طالبان هر کیلوگرام گاز مایع به بیش از ۱۳۰ افغانی به فروش می رسد.

از سویی هم فروشنده ها در فیروزکوه با تائید بلندرفتن قیمت مواد سوخت می گویند که مهم ترین عامل بلندرفتن قیمت ها طولانی بودن راه ها، خرابی جاده ها، کرایه هنگفت، اخاذی ها و هزینه های می باشد که در بلندرفتن قیمت ها نقش دارد.

سراج الدین یکی از گاز فروشان در غور گفت واضح است که در فصل زمستان قیمت مواد سوخت بلند می رود، چون هر جنسی که در بازار کم باشد قیمت آن بلند می رود.

با این حال، افزایش قیمت مواد سوخت در فصل زمستان در ولایت غور که یکی از ولایات سردسیر می باشد به یک کار معمول مبدل گردیده است، اما این نابرابری قیمت ها همواره انگشت انتقاد شهروندان را به سوی شاروالی بلند می کند و آن ها را متهم به عدم کنترول بازار می کند.

مردم با انتقاد از مسوولان حکومتی می گویند که شاروالی غور باید در قسمت کنترول قیمت مواد سوخت اقدامات جدی روی دست گیرد.

شاه محمود شهاب سخنگوی شاروالی غوبه پژواک گفت: «شاروالی در اصل مکلف به کنترول بازار و نرخ ها است، اما مواد سوختی که از خارج ولایت می آید و به دلیل انتخاب اقتصاد آزاد از سوی حکومت ما نمی توانیم بر قیمت ها کنترول داشته باشیم.»

کارشناسان امور اقتصادی در غور به این باور هستند که اگر حکومت و مقام های مسوول برای حل این معضل تلاش نکنند، افزایش قیم مواد سوختی مخصوصا در زمستان مردم را با مشکلات جدی تری مواجه خواهد ساخت.

جمال یعقوبی کارشناس مسایل اقتصادی می گوید: «حکومت افغانستان متاسفانه در یک دهه اخیر با چالش های زیادی روبرو بوده و آن گونه که انتظار می رفت، نتوانسته است با این چالش ها مقابله کند.»

موصوف افزود که مردم از فقر و تنگدستی رنج می برند و بلندرفتن بهای مواد خوراکی و سوختی مردم را مجبور به ترک وطن و پیوستن آنان به گروه های مخالف مسلح دولت می کند.

نگرانی ها از افزایش قیمت مواد سوخت در حالی مطرح می شود که حدود ۲۰ هزار خانواده بیجاشده داخلی هم اکنون در فیروزکوه مرکز ولایت غور جابجا شده اند و توان خرید مواد سوخت را ندارند و افزون بر آن شماری از خانواده های غوری به دلیل بیکاری از خرید مواد سوخت ناتوان استند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement