خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"به ۲۷۰۰ قضیه خشونت علیه زنان در سال روان رسيدگى شده است"

"به ۲۷۰۰ قضیه خشونت علیه زنان در سال روان رسيدگى شده است"

Jan 30, 2019 - 14:14

کابل(پژواک،۱۰ دلو ۹۷): لوی څارنوالی از رسیده گی به ۲۷۰۰ قضیه خشونت علیه زنان در سال روان خبر داده می گوید کسانی که در پيوند به خشونت علیه زنان محکوم شده اند، از فرامین عفو مستفید نمی شوند.

جمشید رسولی سخنگوی لوی څارنوالی، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که از جدی ۱۳۹۶ تا جدی ۱۳۹۷، به ۲۷۰۱ قضيه خشونت علیه زنان رسیده گی شده و اکثریت قضایا فیصله محاکم را نیز در پی دارد.

موصوف؛ "لت و کوب، آزار و اذیت جنسی، تجاوز جنسی، تحقیر، دشنام و تخویف، جراحت و معلولیت ها ، خودسوزی و خودکشی، مجبور ساختن به فحشا، نکاح اجباری" و غیره را از قضایای خشونت در برابر زنان یاد کرد و افزود که لوی څارنوالی، به منظور دسترسی زنان به عدالت، واحدهای اختصاصی منع خشونت علیه زنان را در سطح کشور ایجاد کرده است که ۳۲ واحد از سوی خانم ها مدیریت می شود.

وی افزود که واحدهای یادشده، موظف اند تا به اساس وضعیت و خشونتی که در برابر زنان در ولایات صورت می گیرد، برنامه ها و طرح را آماده کنند تا این اداره در پالیسی و مقرره ها از آن استفاده نماید.

به گفته موصوف، خشونت در برابر زنان در ولایات مختلف، متفاوت است و باید به اساس خشونت برای هر ولایت برنامه طرح شود.

رسولی گفت که در دو سال گذشته، سهم مشارکت زنان در لوی څارنوالی، از سه فیصد به ۲۲ فیصد افزایش یافته و این مشارکت در طول تاریخ څارنوالی پیشینه ندارد.

بنا بر معلومات او در حال حاضر؛ به شمول یک معاونت، سیزده ریاست لوی څارنوالی از سوی زنان رهبری می شود.

او افزود که به اساس طرزالعمل، هیچ محکوم قضایای خشونت علیه زنان، از فرامینى که صادر می شود مستفید نمی شود و این کار، جدیت دولت در قبال مبارزه با خشونت علیه زنان را نشان می دهد.

وی علاوه کرد که تمام قضایای خشونت علیه زنان که به این اداره مواصلت کرده، به آن رسیده گی صورت گرفته است.

رسولی گفت: «به صراحت گفته می توانم که هیچ قضیه اى نیست که به څارنوالی آمده باشد و به آن مسیر داده نشده باشد.»

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قضایای خشونت علیه زنان، نسبت به سال گذشته کاهش یافته یا افزایش؟ افزود: «قضایا چند فیصد افزایش داشته است؛ زیرا دسترسی زنان به ادارات اختصاصی بیشتر شده است، افزایش به معنی وقوع جرایم بیشتر نیست، بل به معنی دسترسی زنان به عدالت است.»

موصوف علاوه کرد زنانی که با خشونت ها رو به رو می شوند، می توانند با تماس گرفتن به شماره ۱۸۰ شکایت شانرا در لوی څارنوالى درج بکنند تا به آن رسیدگى  شود.

وی همچنان در پاسخ به سوالی گفت: «دوسیه پنج وزیر، هشت معین و ۱۷جنرال تکمیل و به محاکم فرستاده شده است؛ شماری از آنها حتی حالا در پشت میله های زندان به سر می برند.»

او افزود که لوی څارنوالی، متعهد به تطبیق یکسان قانون بالای همه است و معافیت از مجازات، در حال پایان یافتن است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement