خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

چند پروژۀ بازسازی در سه ولایت به بهره برداری سپرده شد

چند پروژۀ بازسازی در سه ولایت به بهره برداری سپرده شد

Jan 30, 2019 - 17:00

چاريکار/ایبک/ پاراخ (پژواک، ١٠ دلو ٩٧): سه پروژه سرکسازى به هزينه ١٤٢ ميليون افغانى در پروان؛ دو پُل موتر رو در مرکز سمنگان؛ و ٤٠٠ متر کانال آبیاری در عنابه پنجشیر به بهره برداری سپرده شد.

وحیده شهکار سخنگوی والی پروان، به آژانس خبری پژواک گفت که ۳ پروژه سرک سازی به ارزش ۱۴۲ میلیون افغانی، از بودجه انکشافی وزارت احیا و انکشاف دهات در ولسوالی سید خیل و مرکز پروان، امروز تکمیل و به بهره برداری سپرده شد.

وی افزود که پروژه اولی، شامل قیرریزی سرک انچوی از باراز ولسوالی سید خیل، به طول ۹اعشاریه ۲ کیلومتر و عرض ۴ متر الی پل انچوی ولسوالی سیدخیل می باشد و به هزینه بالا تر از ۷۹میلیون افغانی ساخته شده است .

خانم شهکاری افزود که این سرک، ولایت کاپیسا را به ولسوالی سید خیل و مرکز پروان وصل می کند.

وی افزود که پروژه دومی، قیرریزی سرک عبدی بای از قریه بالا ده مرکز ولایت پروان، به طول  ۴ اعشاریه ۳ کیلومتر وعرض ۴متر نیز قیرریزی می باشد.

موصوف گفت که این پروژه، به هزینه ۴۰میلیون و ۵۰۰ هزار افغانی ساخته شده که با تکمیل آن، مشکلات بیش از ۵ هزار خانواده مرفوع گردیده است.

همچنان وی افزود که پروژه دیگر؛ شامل قیرریزی سرک صوفیان لغمانی الی صوفیان بالا منتهی می شود که به طول ۲ عشاریه ۳ کیلومتر و عرض ۴ کیلومتر به ارزش ۲۲میلیون و ۳۳هزار افغانی تطبيق شده است.

معراج الدین شمس معین مالی و اداری وزارت احیا و انکشاف دهات  گفت که طول مجموعی سرک های ساخته شده، ۱۵ عشاریه ۷ کیلومتر می باشد که به شکل کانکریت و قیر در ولسوالی سید خیل و مرکز پروان تطبیق شده است.

وی تصریح کرد که با ساخت و ساز این سرک ها،  مشکلات بیش از ۴۰ هزار تن مرفوع گردیده است.

طبق يک خبر ديگر، دو پُل موتر رو در مرکز سمنگان به بهره بردارى سپرده شد.

کار ساخت دو پُل موتر رو بالاى دريا در ايبک مرکز ولايت سمنگان، به هزينۀ مجموعى بيش از ٢١،٩ ميليون افغانى تکميل و امروز به بهره بردارى سپرده شد.

انجنیر عبدالرب حکیمی ريیس احیا و انکشاف دهات سمنگان، امروز ضمن بيان اين مطلب، به آژانس خبرى پژواک گفت يکى از اين پل ها در قریه آچمیلی و ديگرى در قريۀ آینچه ساخته شده است.

موصوف افزود که اين پروژه ها، از بودجه وزارت احيا و انکشاف دهات، در يک سال عملى شده است.

به گفته حکیمی، پل قريۀ آچميلى ٢٢ متر طول و پنج متر عرض؛ و همچنان پل قریه آینچه ٢٠ متر طول و پنج مترعرض دارد.

موصوف افزود که از اين دو پل، در مجموع باشنده هاى بيش از بيست قريه استفاده مى کنند و سهولت بيشتر در رفت و آمد به شهر ايبک و شاهراه کابل – مزار براى آنان ايجاد کرده است. 

محمد علم باشنده يکى از اين قريه ها به نام عمرخيل گفت که پيش از اين، باشنده هاى عمرخيل شش کيلومتر راه را تا شهر ايبک طى مى کردند؛ اما اکنون مى توانند از طريق اين پل، با طى سه کيلومتر فاصله به شهر ايبک بروند.

محمد منصور عنابی معاون سخنگوی والی پنجشیر گفت که ٤٠٠ متر کانال آبیاری در ولسوالى عنابه پنجشیر به هزنیه ١٦ ميليون افغانی به بهره برداری سپرده شد.

به گفته او با افتتاح این پروژه  مشکلات زمین داران از ناحیه کمبود آب در اين قريه  مرفوع مى شود.

او افزود که اين کانال، مى تواند ١٢٠ جريب زمين را آبياى کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement