خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بیش از ۱۸۰۰ تن در ماه گذشته در افغانستان کشته و مجروح شده اند

بیش از ۱۸۰۰ تن در ماه گذشته در افغانستان کشته و مجروح شده اند

Feb 02, 2019 - 19:49

کابل (پژواک، ۱۳ دلو ۹۷): ماه گذشته در حالی در افغانستان حدود هزار تن کشته و تا ۸۰۰ تن مجروح شده که روند مذاکرات صلح جریان دارد و مردم برای توقف روند خونریزی جاری، لحظه شماری میکنند.

در برج دسمبر سال ۲۰۱۸ میلادی، به سبب ۱۴۰ حمله مختلف، ۱۱۲۱ تن کشته و ۴۷۵ تن مجروح شده بودند و در برج جنوری امسال، مقدار تلفات و جراحات ذکر شده در ۱۳۱ حمله وارد شده است.

با درنظرداشت به آمار فوق، میزان تلفات و جراحات نسبت به ماه دسمبر سال پار در جنوری امسال ۱۴ درصد افزایش یافته، اما رقم حملات شش درصد کاهش یافته است.

گزارشات منتشره آژانس خبری پژواک که به اساس منابع مختلف تهیه شده، نشان میدهد که در برج نخست سال میلادی جاری، از ۳۴ ولایت کشور در ۲۹ ولایت، ۹۸۶ تن کشته و ۸۳۹ تن دیگر زخمی اند.

معلومات بدست آمده نشان میدهد که در برج گذشته، از هر ۱۷ تن، ده تن در درگیری های مستقیم، سه تن درحملات انتحاری و یک، یک تن در حملات هوایی، قتل های هدفی و انفجارات کشته و زخمی شده اند.

بیشترین حملات (۱۷) حمله در فاریاب؛ ده، ده در کندهار و ننگرهار، هشت، هشت در بغلان، هلمند و کابل و متباقی ۷۰ حمله در ۲۳ ولایت دیگر صورت گرفته اند.

در برج جنوری، از ولایت های بامیان، دایکندی، پنجشیر، نورستان و پکتیا گزارش های حملات بدست نیامده اند.

تلفات و جراحات

گزارش های پژواک نشان میدهد، حملات که در برج گذشته صورت گرفته در کل ۹۸۶ تن در آن کشته و ۸۳۹ تن دیگر در آن زخمی شده اند.

در میان کشته شده گان و مجروحین، مخالفین مسلح، نیروهای دولتی و افراد ملکی شامل اند، ولی پژواک ارقام دقیق آن را از این جهت پخش کرده نمی تواند که منابع مختلف در مورد اظهارات ضد و نقیض اظهار کرده و تفکیک همه این ها ممکن نیست.

در برج گذشته، هر روز حمله صورت گرفته که باعث کشته و مجروح شدن مردم شده است، اما بیشترین تلفات و جراحات به تاریخ ۱۴ جنوری وارد شده است.

خونبارترين حمله تاریخ متذکره، حمله موتربم بر کمپ موسوم به ((گرین ویلج)) در شهر کابل بود.

وزارت امور داخله گفت که این حمله در ساحه بوقوع پیوست که سازمان های غیردولتی و مهمانخانه های خارجی در آن موقعیت دارند.

وزارت نامبرده اذعان کرده که در حمله متذکره، ده تن کشته شده و به شمول ۲۳ طفل و ۱۲ زن، ۱۱۳ تن مجروح شده اند؛ اما طالبان مسلح که مسوولیت حمله را پذیرا شده، گفته که در حمله بر مرکز نیروهای خارجی، ده ها سرباز خارجی  و همکاران آنها کشته شده اند.

به سبب حمله خونین متذکره، کابل بعد از فاریاب در رده دوم قرار دارد که ماه گذشته شاهد بیشترین تلفات و جراحات بوده است.

تحليلگران ميگويند، میزان تلفات و جراحات، در مناطق مختلف به شدت جنگ و تکتیک آن  وابستگی دارد.

به قول آنها، حملات که بیشتر در مناطق مزدحم صورت میگیرد، افزایش تلفات و جراحات نیز به آن بستگی دارد.

از هفده سال گذشته بدینسو، درگیری میان نیروهای افغان، خارجی و طالبان مسلح در افغانستان ادامه دارد.

تجارب سال های گذشته در افغانستان نشان میدهد که هر سال با گرم شدن هوا جنگ شدت گرفته و میزان تلفات و جراحات نیز با آن بلند میرود، اما با سرد شدن هوا کاهش می یابد.

با وجودیکه در میزان کشته شده گان و مجروحین برج جنوری سال ۲۰۱۹ نسبت به برج جنوری سال ۲۰۱۸، ۱۱ درصد کاهش رونما شده، اما نسبت به ماه دسمبر سال پار، این آمار شش درصد افزایش یافته است.

در سال ۲۰۱۷ میلادی، در کُل نزدیک به ۲۵ هزار تن، ولی سال پار حدود ۲۷ هزار تن کشته و مجروح شده بودند.

با درنظرداشت به آمار کشته شدگان و مجروحین دو سال گذشته، طور اوسط در هر ماه ۲۱۴۹ تن و هر روز ۷۲ تن کشته و مجروح شده اند.

جنگ در حال از افغان ها قربانی میگیرد که دراین آواخر، تلاش ها در خصوص تامین صلح شدت گرفته است.

حکومت افغانستان برای مذاکرات صلح یک تیم و یک شورای مشورتی را ایجاد نموده، تا در کنارشورای عالی صلح برای استقرار صلح کارنماید.

همچنان زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای گفتگوهای صلح افغانستان، چهار بار در حالی با نمایندگان طالبان مذاکرات نموده  که به نمایندگی حکومت افغانستان در آن کس حضور نداشت.

خلیلزاد و طالبان هر دو راجع به نشست شش روزه این مذاکرات که در قطر صورت گرفت ابراز نظر نموده و از پیشرفت ها در برخی مسایل خبر دادند.

مذاکرات یادشده، سبب شده تا برخی ها به صلح امیدوار شوند و از طرف های درگیر خواستند تا آتش بس کنند و از کشتار افغان ها اجتناب ورزند.

عبدالرحیم ورکی باشنده ولسوالی جلریز ولایت میدان وردگ از جمله آنها میباشد.

نامبرده با در نظرداشت به گزارش پژواک در باره تلفات و جراحات میگوید: ((از طرف های درگیر مطالبه میکنم تا ابتدا آتش بس کنند و سپس مذاکرات صلح را انجام دهند، اگر مذاکرات صلح شش ماه وقت را در بر بگیرد، زندگی هزاران افغان  نجات داده خواهد شد.))

نامبرده علاوه میکند: ((اگر فرض شود که در افغانستان هر ماه هزار تن در جنگ ها کشته شوند و شش ماه پیش از موفق شدن مذاکرات صلح، آتش بس شود که با این کار، از بیوه شدن هزاران زن، و دغدار شدن هزاران مادر از کشته شدن فرزندان شان و محروم شدن هزاران طفل از مهر پدری جلوگیری خواهد شد، بیايید! نخست آتش بس و سپس صلح کنید.))

احمد شعیب باشنده ناحیه اول شهر فراه که حدود دو سال پیش برادرش در حمله انتحاری کشته شده، میگوید: ((در صلح خیر و رستگاری است، از چهار دهه بدینسو به عناوین مختلف افغان ها همدیگر شان را قتل می کنند، در حقیقت این چنین زندگی مملو از دردها است.))

نامبرده میگوید، هر بار که اطفال برادر جوانمرگش را  می بیند، درد مرگ بردارش دوباره تازه میشود و میداند اگر سربازان دولتی، مخالفین مسلح دولت و یا افراد ملکی در جنگ کشته میشوند، خانواده هایشان چنین درد را احساس میکنند.

نامبرده از طرف های درگیر می خواهد تا فرصت بدست آمده برای صلح در افغانستان را از دست ندهند و برای توقف خونریزی افغان ها، به قربانی آماده شوند، صلح کنند و پیش از مذاکرات صلح باید آتش بس کنند و از این طریق زندگی هموطنان شان را نجات دهند.

هر دو تن یادشده میگویند که هر روز خبرها را دنبال می کنند تا باشد که نوید آتش بس را بشنوند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement