خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اداره ملی اعتباردهی مراقبت های صحی افغانستان ایجاد شد

اداره ملی اعتباردهی مراقبت های صحی افغانستان ایجاد شد

Feb 03, 2019 - 15:23

کابل(پژواک، ۱۴ دلو۹۷): وزارت صحت عامه، از مبتلا شدن حدود ٣٥ هزار افغان در سال ٢٠١٨ به امراض سرطان خبر مى دهد و از مردم مى خواهد که براى جلوگيرى از وقايع سرطان، ورزش کنند و از سبزیجات و میوه بيشتر استفاده نمایند.

همچنان، امروز اداره ملی اعتباردهی مراقبت های صحی افغانستان نيز در چوکات وزارت صحت عامه ایجاد شد.

از روز جهانى مبارزه با سرطان، همه ساله در هفته اول فبرورى تجليل می ‌شود و طى آن، در کنار دادن آگاهى در مورد سرطان به مردم، راه‌های پیشگیری از بروز این بیماری نيز ارایه ‌می گردد.

امروز به همين مناسبت، در کابل تحت شعار "من کی هستم و من چه می توانم" از اين روز تجليل شد. 

فیروزالدین فیروز وزير صحت عامه، در این مراسم گفت که در افغانستان، در سال ۲۰۱۸ ميلادى بین ۳۰ تا ۴۰ هزار افغان، به امراض سرطانی مبتلا شده و پانزده هزار تن آنها جان باخته اند.

وی افزود که بیماری سرطان پس از امراض قلبی، دومین مرضى است که بیشتر مرگ و میر را در سطح جهان دارد.

موصوف گفت که در سال ۲۰۱۸ میلادی، بیش از ۱۸ میلیون انسان به سرطان های مختلف در سطح جهان مبتلا شده اند، که از جمله ده میلیون تن، جان شان را از دست داده اند.

به گفته او، در حال حاضر ۴۴ میلیون انسان در سطح جهان، به بیماری سرطان مبتلا اند که بیشتر آنها در کشورهای عقب مانده و فقیر می باشند.

وی استعمال تنباكو، تنفس هوای آلوده و استفادۀ بيش از حد از غذاهای چرب را، از عوامل شيوع اين بيماری خواند.

وزیر صحت عامه گفت که سرطان ثدیه(سرطان سینه)، سرطان مری، سرطان معده و سرطان خون، از جمع ٨٠٠ نوع بيمارى سرطانی است که در افغانستان بيشتر مردم را مصاب مى سازد.  

فیروز با تاکید گفت که اين مرض، با جلب همکاری و مساعی مشترک در جهت مبارزه با سرطان و بلند بردن سطح آگاهی عامه برای جلوگیری از آن، قابل وقایه و کنترول می باشد.

موصوف افزود که در این اواخر، یک سلسله کارها و اقداماتی مبنی بر تشخیص و تداوی امراض سرطانی در کشور انجام پذیرفته؛ اما بسنده نیست.

وی همچنان از مردم خواست تا برای جلوگیری از سرطان، ورزش کنند و فعالیت های جسمی داشته باشند و از غذاهای جوشانده، ترکاری، سبزیجات و میوه بيشتر استفاده نمایند.

در نشست امروز، تفاهمنامه همکاری در راستای مبارزه با بیماری سرطان میان آریانا سعید يک تن از آوازخوانان، با وزارت صحت عامه به امضا رسید.

وزیر صحت عامه گفت که آریانا سعید را، امروز به حیث "سفیر حسن نیت، برای مبارزه علیه بیماری سرطان" انتخاب کرده اند، تا با آگاهی دهی و دادخواهی به صورت رضاکار، از طریق برنامه ملی مبارزه علیه سرطان وزارت صحت عامه، مصدر خدمت به کشور و مردم شود.

به گفته فیروز، بر اساس این تفاهمنامه، آریانا سعید با شهرت هنری اش، از عواملى که باعث امراض سرطانی می شود، مردم را با خبر خواهد ساخت.

آریانا سعید، گفت که با تمام نیرو و با صدای بلند و رسا در اين راستا تلاش خواهد کرد و به مردم آگاهى خواهد داد.

امروز اداره ملی اعتباردهی مراقبت های صحی افغانستان، در چوکات این وزارت ایجاد شد.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، در مراسم افتاحییه این مرکز گفت که هدف از ایجاد اين نهاد، بلند بردن کیفیت خدمات صحی و ایجاد ستندردها در این سکتور می باشد.

وی افزود که با ایجاد این اداره، در آیندۀ نزدیک تمامی فعالیت های صحی درکشور معیاری خواهد شد.

مقام ها در اين ولايت مى گويند که کیفیت پايين خدمت و محصولات صحی، پايین بودن سطح اعتماد مریضان بالای سیستم صحی، زیربناهای فزیکی غیرمعیاری، کمبود کارکنان ماهر خدمات صحی و کارمندان مجرب در عرصۀ مدیریت شفاخانه ها، تجهیزات و تکنالوژی نامناسب و منابع محدود و مراجعه مریضان به کشورهای همسایه غرض تشخص و تداوی، از عواملى است که سبب ایجاد این اداره شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement