خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

میزان خشونت علیه زنان در لوگر افزایش یافته است

میزان خشونت علیه زنان در لوگر افزایش یافته است

Feb 03, 2019 - 15:02

 

پل علم (پژواک، ۱۴ دلو ۹۷): مسئولین ریاست امور زنان لوگر میگویند که به سبب عدم تطبیق قانون، میزان خشونت علیه زنان در این ولایت، نسبت به سال پار ۳۰ درصد افزایش یافته است.

شیما زرگر رییس امور زنان لوگر، به تاریخ ۱۴ دلو، به آژانس خبری پژواک گفت با وجودیکه در عرصۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان، برنامه های آگاهی عامه راه اندازی شده؛ اما امسال هم میزان خشونت افزایش یافته است.

به اساس معلومات تازه، سال پار در این ولایت، ۷۰ واقعه خشونت علیه زنان ثبت شده؛ اما در سال جاری رقم این واقعات، به ١٠٠ افزایش یافته  است.

زرگر افزود که در واقعات متذکره؛ خودکشی، ضرب و شتم، طلاق، فرار از منزل، ازدواج های اجباری و بد دادن شامل اند.

نامبرده گفت: "عدم تحکیم قانون در ولسوالی ها و نداشتن آگاهی زنان از حقوق شان، سبب شده تا امسال میزان واقعات خشونت علیه زنان بلند برود."

موصوف این را نیز گفت که برخی قضایای کوچک  دیگر نیز به این ریاست ارجاع شده؛ اما با اقناع شدن طرفین حل گرديده است.

زرگرعلاوه کرد: "در پنج ولسوالی برای زنان شوراهای نسوان ایجاد شده؛ اما به سبب مشکلات کلتوری و امنیتی، حین ضرورت زنان به آن مراجعه کرده نمی توانند."

 عاطفه باشنده منطقه پل جوگی ولسوالی بره کی برک، در خصوص خشونت علیه زنان، به پژواک گفت: "درخانه زندگی ام خیلی تلخ است، همواره از سوی شوهر و خشويم مورد لت و کوب قرار میگیرم، بعد از مدت طولانی توانستم  به ریاست بیایم و شکایتم را ثبت کنم."

نامبرده افزود که پدرش در بدل طویانه بلند، وی را در یک خانواده پرجمعیت به شوهر داده که بدون دلیل هر روز مورد لت و کوب قرار میگیرد.

عاطفه علاوه کرد: "تقصیرم را نمی دانم، گاه به حدی لت و کوب می کنند که بیهوش میشوم، سپس به شفاخانه انتقال میدهند؛ از سه سال بدینسو، دراین خانه زندگی مشقت بار دارم."

نامبرده گفت که شمار زیادى زنان دیگر، به سرنوشت وی دچار اند؛ اما نمی توانند که صدای خود را به نهادهای ذیربط برسانند.

 همچنان عبدالولی وکیل معاون شورای ولایتی لوگر، به پژواک گفت که در راستای جلوگیری از خشونت علیه زنان، مبارزه جدی و مبرم صورت نگرفته است.

نامبرده گفت: "همه چیز نمایشی صورت گرفته، صرف در شهرها حقوق چند زن مصؤون است، در قرا و قصبات، زنان با مشکلات زیاد مواجه اند."

وکیل از عالمان دینی و مسئولین خانواده ها خواست که در عرصه اعادۀ حقوق زنان، تلاش های جدی را به خرج دهند.

از جانب دیگر، شمار زیاد از باشندگان لوگر، باور دارند که در بسا ولسوالی های این ولایت، طالبان حضور دارند؛ از اینرو زنان نمی توانند واقعات خشونت علیه خود را در مراجع حکومتی ثبت کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement