خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از هر بل برق، هشت برابر هزينۀ آن به نام پول قرطاسيه اخذ مى شود

از هر بل برق، هشت برابر هزينۀ آن به نام پول قرطاسيه اخذ مى شود

Feb 04, 2019 - 14:08

کابل(پژواک، ١٥ دلو ٩٧): شرکت برشنا در حالى به نام مصارف قرطاسيه، در هر دوره از هر مشترک ده افغانى اخذ مى کند که به گفتۀ يک شرکت خصوصى، هزينۀ چاپ يک بل صرفيه برق ١.٢٥ افغانى مى شود.

 به اساس معلومات شرکت برشنا، اين شرکت در حال حاضر در سطح کشور یک ميلیون و ٤٧٥ هزار مشترک دارد.

 با در نظرداشت آمار يادشده، شرکت برشنا درهر دوره (دو ماه) به نام مصارف قرطاسيه چهارده ميليون و ٧٥٠ هزار افغانى از مشترکين برق اخذ مى کند.

شمارى از باشنده گان شهر کابل مى گويند که شرکت برشنا، نبايد ده افغانى را به نام قرطاسيه اخذ کند.

ننگیالی نوزاد یک تن از باشنده گان شهر کابل، به آژانس خبرى پژواک گفت: «شرکت برشنا پول اضافى می گيرد، گرفتن ١٠ افغانی به نام قرطاسیه ظلم است، مردم نان خوردن خود را ندارند و نبايد شرکت برشنا اين مقدار پول را بگيرد.»

رحيم گل باشنده قواى مرکز شهر کابل، اخذ اين پول را يک نوع فساد دانسته گفت: «مردم ما فقير است و گرفتن ده افغانى زياد است، به کدام اساس اين پول جمع آورى مى شود، پول قرطاسيه بايد دو افغانى باشد.»

اما يک شرکت طباعتی خصوصى در کابل، در جواب به اينکه اجرت چاپ يک قطعه بل مختص به يک مشترک که تمامى مشخصات مشترک نيز درج آن باشد، چه مقدار هزينه بر مى دارد؟ مى گويد در صورتى که چاپ يک ميليون بل صرفيه برق با مشخصات يادشده به يک شرکت خصوصى چاپ داده شود، يک بل را در بدل يک عشاريه بيست و پنج افغانى چاپ و تهيه مى کند.

اما وحيدالله توحيدى سخنگوى رياست برشنا، در مورد اينکه اين رياست چرا اين مقدار پول به نام قرطاسيه مى گيرد؟ گفت: «اشخاصى که در این راستا کار می کنند، به معاش ضرورت دارند، به ترانسپورت ضرورت دارند، ترانسپورت آنها به تیل ضرورت دارد؛ از پرينتر که استفاده می کنند، پرينتر به رنگ ضرورت دارد؛ از کمپيوترهايى که آنها استفاده مى کنند، به برق نیاز دارد؛ این از جمله مواردى هستند که ما مجبور استيم، پول قرطاسیه را بگیریم.»

توحيدى گفت که شرکت برشنا یک شرکت تجارتی است و به خاطر اينکه بتواند کارمندان خود را حمایت کند، از مشترکين برق، کميشن بانکی و پول قرطاسیه اخذ مى کند.

او در مورد مقدار پول قرطاسيه گفت که اين پول، پول مناسبی است.

توحيدى در پيوند به ابراز نظر شرکت طباعتى در مورد اينکه يک بل صرفيه برق را در بدل يک عشاريه بيست و پنج افغانى چاپ و تهيه مى کند، گفت: «اینکه شما با مطبعه صحبت کرده اید کار خود تان است.» و وى در مورد ابراز نظر نمى کند؛ چون دلايل اخذ پول قرطاسيه را قبلا گفته است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement