خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عبدالله: پراکندگی در رهبری حکومت سبب شده تا میدان تبلیغات به دست طالبان باشد

عبدالله: پراکندگی در رهبری حکومت سبب شده تا میدان تبلیغات به دست طالبان باشد

Feb 04, 2019 - 16:18

کابل(پژواک، ۱۵ دلو ۹۷): ریاست اجرایی حکومت، با شک و تردید از نتیجۀ نشست مسکو، اشتراک سیاسيون را حق انفرادی آنان می داند؛ اما می گوید که در گفتگوهای صلح، محوریت دولت افغانستان نباید نادیده گرفته شود.

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت، این سخنان را امروز در یک نشست خبری با مسئولان رسانه ها در قصر سپیدار در کابل بیان کرد.

این در حالی است که حامد کرزی رییس جمهور پیشین، محمد حنیف اتمر نامزد انتخابات ریاست جمهوری و شماری از سیاست مداران مطرح کشور، از جمله کسانی اند که در نشست مسکو اشتراک می کنند.

در فهرست متذکره؛ اسماعیل خان، بادشاه خان ځدران، شیرمحمد آخندزاده، حوا علم نورستانی، مدار علی کریمی، حاجی دین محمد، شهزاده مسعود، مولوی قلم الدین، داکترمشاهد، زلمی هیوادمل، حکیم مجاهد، داوود علی نجفی، عبدالکریم خرم، مولوی عبدالسلام ضعیف، انجنیر یوسف پشتون، عبدالجبار تقوا، ضراراحمد عثمانی، رنگین داد فر سپنتا و داکتر زلمی رسول، شامل اند.

همچنان قاضی گلرحمن، وحیدالله شهرانی، سیدطه، حضرت عمر زاخیلوال، سیدفضل الله واحدی، مولوی عبدالسلام عابد، قطب الدین هلال، ارشاد احمدی، محبوب الرحمن داوودزی، احمدالله علیزی، محمد زمان مزمل، محمدعزیز هلال، ریحانه آزاد، فوزیه کوفی، وکیل احمد متوکل، شعیب وکیل احمد، سیدالرحمن حقانی، نظرمحمد دادمند و وحید مژده نیز در نشست مسکو اشتراک میورزند.

حنیف اتمر نامزد انتخابات ریاست جمهوری؛ دیروز به آژانس خبری پژواک گفت که نامبرده نیز با برخی سران سیاسی، در نشست مسکو اشتراک میورزد.

فضل غنی حقمل سخنگوی حزب اسلامی، به پژواک گفت که یک هیئت عالیتربه آنها در نشست مسکو اشتراک می ورزد؛ اما نامبرده اسامی افراد متذکره را برملا نکرد.

قرار است که نشست دو روزۀ مسکو، فردا ۱۶ دلو ماه روان تدویر یابد؛ اما حکومت افغانستان گفته است که در نشست مسکو شرکت نمی کند.

در عین حال، وزارت امورخارجه روسیه با انتشار خبرنامه اى، ابراز داشته که نشست متذکره، توسط افغان هاى مقیم مسکو تنظیم شده و به نشست های گذشته مسکو ارتباط ندارد و روسیه در آن اشتراک نمی کند.

با این حال، داکتر فضل محمود فضلی مشاور ارشد رییس جمهور، در خصوص اشتراک سیاستمداران افغان در نشست مسکو، گفته است: «آن ها (سیاسیون) برای رسیدن به قدرت حاضراند تا با امحای برنامه های ملی و عام المنفعه چون نظام سیاسی موجود، حاکمیت ملی، اردوی ملی، حقوق بنیادی مردم افغانستان را، با بیگانگان معامله کنند.»

عبدالله عبدالله، با اشاره به نشستی که در مسکو راه اندازی شده است، گفت که برخی سیاسون اظهار داشته اند که در این نشست شرکت می کنند و انتظار می رود که محوریت دولت افغانستان را در نظر داشته باشند.

وی، دیدار شماری از سیاسون را با نمایندگان طالبان حق شان عنوان کرده، افزود که بنابر شکایات، کمبودی ها و اعتراضاتی که از حکومت دارند، نباید محوریت دولت را نادیده بگیرند.

رییس اجرایی حکومت، با انتقاد از سیاسيون کشور، گفت که سیاسيون از هر حربه یی برای تضعیف نظام استفاده می کنند و هر آن چیزی که سبب تضعیف حکومت شود، آن را مجاز می دانند.

عبدالله افزود که اگر سیاسيون تنها به خود فکر کنند، مشکلات موجود حل نمی گردد؛ اما اگر با دولت اتفاق داشته باشند، همه مشکلات موجود حل و صلح در کشور تامین خواهد شد.

این مقام ارشد حکومت گفت: «به خاطر تامین صلح ۹۰ درصد اتفاق به وجود آمده است؛ اما با تاسف که حکومت نمایندگی از اتفاق به میان آمده، کرده نتوانسته است.»

موصوف، رفتن به دهه ۷۰ را ناممکن خوانده گفت که مردم افغانستان حاضر نیستند که دستاوردهای ۱۸ سال گذشته را که با قربانی های بی شمار به دست آورده اند، به آسانی از دست بدهند.

وی، با انتقاد از طالبان افزود: «اساسی ترین مانع صلح، موقف طالبان است و درموقف طالبان کدام تغییر نیامده است و طالبان حاضر نیستند که با دولت و مردم گفتگو کنند و فکر می کنند که با وقت گذرانی، جایگاه شان تقویت می شود و همچنان فکر می کنند که با بحث خروج نیروهای خارجی، ضرورت به گفتگو نمی داشته باشند و می توانند به قدرت برگشت کنند.»

رییس اجرایی حکومت گفت که تشتت و پراکندگی در میان رهبری حکومت، سبب شده است که میدان تبلیغات به دست طالبان باشد؛ با در نظرداشت این موضوع، باید رهبران حکومت در رسیدن به صلح پیشقدم باشند.

موصوف خاطرنشان کرد که موجودیت پایگاه دایمی امریکا، هیچگاهی مطرح و موافقه نشده است؛ اما روی تعهدات دایمی به خاطر امنیت افغانستان، منطقه و جهان بحث صورت گرفته و می گیرد.

عبدالله، با اشاره به بحث خروج قوت های خارجی از کشور، گفت: «خروج نیروهای خارجی آخر دنیا نیست، امروز هم بیشترین کار تامین امنیت و دفاع از کشور به عهده نیروهای امنیتی و دفاعی افغان است.»

وی، با اشارۀ غیر مستقیم به پاکستان، گفت که هنوز هم یکی از کشورهای منطقه می خواهد که افغانستان، یک نظام مزدور و ضعیف داشته باشد، که این را مردم نمی پذیرند و تاکنون حکومت نتوانسته جلو آن را بگیرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement