خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فعالیت ۱۸ نشریه در غور به حالت تعلیق درآورده شده است

فعالیت ۱۸ نشریه در غور به حالت تعلیق درآورده شده است

Feb 04, 2019 - 11:03

فیروزکوه (پژواک، ۱۵ دلو۹۷): ریاست اطلاعات و فرهنگ غور می گوید که فعالیت شماری از نشریه های چاپی در این ولایت، به دلیل عدم فعالیت و تمدید جواز، به حالت تعلیق درآورده شده است.

فخرالدین آریاپور رئیس اطلاعات و فرهنگ غور، به آژانس خبری پژواک گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ، فعالیت ۱۸ نشریه را که در جریان دو سال گذشته هیچ گونه فعالیتی نداشته و جوازهای خود را نیز تمدید نکرده اند، به حالت تعلیق در آورده است.

موصوف افزود که اگر مالکان نشریه هايی که فعالیت شان به حالت تعلیق در آمده، اقدام به تمدید جواز و از سر گیری کار نکنند، جوازهای شان لغو خواهد شد.

به گفته او، وزارت اطلاعات و فرهنگ، پیش از اینکه فعالیت این نشریات را به حالت تعلیق در بیاورد، چندین مرتبه آنان را در جریان گذاشته بود؛ اما هیچ اقدامی برای رفع معضل پیش آمده از سوی مالکان نشریات صورت نگرفته است.

از سویی هم شماری از مسئولین نشریه ها در فیروزکوه مرکز ولایت غور می پذیرند که در دو سال اخیر، به دلیل عدم دریافت وجوه مالی برای پیشبرد امور نشراتی، نبود چاب‌خانه‌ های خصوصی و دولتی و پر هزینه بودن کارهای نشراتی فعالیت نداشته اند و نتوانسته اند جوازهای خود را تمدید کنند.

یار محمد یاور مدیر مسئول ماهنامه حس، به آژانس خبرى پژواک گفت با آن که نشریات چاپی در سال های پیش مخاطبان خود را داشت و چیزهای را در خور خواننده گان قرار می داد؛ اما از دو سال به این سو با بدتر شدن وضعیت اقتصادی و عدم دریافت وجوه مالی و بسته های حمایتی از سوی حکومت از رسانه ها، توان فعالیت از نشریات گرفته شد.

به گفته وی، نبود چاپخانه در غور از دیگر مشکلات فرا راه نشریات چاپی  دراين ولايت می باشد و آنان مجبور بودند تا مطالب شان را برای چاپ، به کابل و یا هرات بفرستند که این روند از یک سو زمانگیر و از سوی دیگر پر هزینه بود.

موصوف از حکومت و وزارت اطلاعات فرهنگ خواست که برای حمایت از نشریات چاپی و ادامه فعالیت آنان، جوازهای پنج ساله را به ولایات منظور نمایند.

از سویی هم فرهنگیان و نویسنده‌ گان غور، با نگرانی از عدم فعالیت نشریات چاپی می گویند که نشریه ها افزون بر اینکه در امر اطلاع رسانی نقش به سزا دارند، فرهنگ مطالعه را در بین جوانان ترویج می کنند.

معروف سیدی یکتن از فرهنگیان ولایت غور گفت: «ما تا چند سال خوشحال بودیم که بهترین نشریه ها در ولایت مان چاپ می شد؛ اما حالا خیلی متاثر کننده است که شماری از نشریه ها از فعالیت بازمانده اند و حتی فعالیت شان از سوی وزارت به حالت تعلیق درآمده است.»

وی با نگران کننده خواندن وضعیت موجود، خواستار اقدامات جدی برای رفع معضل پیش آمده شده و گفت: «اگر اقدام صورت نگیرد، به رکود فرهنگی مواجه می شویم.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement