خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"افغانستان، سومين و بزرگترين توليد کنندۀ زعفران در جهان مى باشد"

"افغانستان، سومين و بزرگترين توليد کنندۀ زعفران در جهان مى باشد"

Feb 05, 2019 - 15:22

کابل (پژواک، ١٦ دلو ٩٧): وزير زراعت، آبيارى و مالدارى افغانستان، از توليد ١٦ تن زعفران در سال روان خبر داده گفت که افغانستان، سومين و بزرگترين توليد کنندۀ زعفران در جهان مى باشد.

 نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری؛ امروز در نشستى که به منظور بحث و تبادل نظر در مورد «ستراتیژی ملی صادرات، سکتور زعفران» در کابل تدوير شده بود، ضمن بيان اين مطلب گفت که در حال حاضر، در ٢٨ ولايت کشور زعفران کشت مى شود.

موصوف افزودکه زعفران افغانستان، داراى کيفيت عالى مى باشد و افغانستان بعد از اسپانيه و ايران؛ سومین کشور تولید کننده زعفران در دنیا مى باشد.

موصوف گفت که در سال مالی ١٣٩٧، حدود ١٣ تن زعفران به هندوستان صادر شده و زمینه صادرات آن به عربستان سعودى نیز فراهم شده است.

وی از وزارت تجارت خواست تا بازار زعفران کشور را وسیع تر سازد.

ستراتژی ملی صادرات افغانستان، در حمل سال روان از سوی شورای عالی اقتصادی کشور تصويب شده است.

 کامله صدیقی سرپرست وزارت صنعت و تجارت گفت که اين ستراتیژی؛ شامل هفت سکتور بوده که مهمترین آن سکتور زعفران است.

به گفته او با تطبيق اين ستراتيژى تمام انواع صادرات به شمول زعفران افزايش قابل ملاحظه خواهد يافت.

عتیق الله نصرت رئیس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان، در این نشست گفت که هدف عمده ستراتیژی يادشده، افزايش صادرات زعفران و ارتقاى کیفیت تولید آن مى باشد.

به اساس معلومات منبع، افغانستان در سال ١٣٩٦ هشت تن زعفران را صادر کرده بود؛ اما اين رقم در سال روان دو برابر شده است.

نصرت از سفیران افغانستان در کشورها خواست که زمينۀ نمایشگاه های زعفران در کشورهايى را که ايفاى وظيفه مى کنند، مساعد سازند.

او گفت که برخى تجار، زعفران ايران را به افغانستان وارد و آن را به نام زعفران افغانستان صادر مى کنند. وى از تولید کنندگان و صادرکنندگان زعفران خواست که زعفران کشور را ترویج داده و صادر کنند.

عبدالقدیر بهمن رئیس اتاق تجارت بین المللی در افغانستان، در نشست امروز گفت که شبکه ارتباطی اتاق های تجارت که با بیشتر از صد کشور دنیا در ارتباط است و همچنان کنفرانس های بین المللی و مخصوصا کنفرانس بین المللی اتاق های تجارت که سالانه برگزار می شود، می تواند فرصت های مناسب در قسمت بازاریابی برای محصولات کشور به خصوص زعفران باشد.

در اخیر عیبدالله بارکزی رئیس یکی از سکتورهای خصوصی در تولید زعفران گفت: «تحریم ها بالای کشور ایران، یک فرصت خوب برای کشور ما است؛ زيرا افغانستان مى تواند بازارهای از دست رفته ایران را به دست بیاورد.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement