خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شرکت آريانا طياره اى را خريدارى کرده که ٢٠ سال استفاده شده است

شرکت آريانا طياره اى را خريدارى کرده که ٢٠ سال استفاده شده است

Feb 05, 2019 - 14:58

کابل (پژواک، ۱۶ دلو ۹۷): شرکت هوایی آریانا به دليل نبود امکانات مالى، طیارۀ بوینگ (٥٠٠- ۷۳۷) ساخت سال ١٩٩٨ را خریداری کرده است و مى گويد که براى رقابت در بازار، دو همچو طيارۀ ديگر را نيز خريدارى مى کند. 

طیارۀ نوخريدارى شدۀ اين شرکت هوايى دولتى افغانستان، امروز حوالى ساعت يک و نيم بعد از چاشت، براى نخستين بار در چوکات اين شرکت، از کابل به هرات پرواز کرد.

کپتان محمد نادر عمر رییس شرکت هوایی آریانا، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که طیاره بوینگ ۵۰۰- ۷۳۷ را به دو میلیون و ۴۵۰۰ هزار دالر امريکايى از شرکت هوایی ملی کشور موزامبيک خریداری کرده است.

وی افزود که این طیاره گنجایش ۱۱۵ تا ۱۳۰مسافر را دارد و ساخت سال ۱۹۹۸ می باشد. او گفت که بر اساس قوانین هوانوردی افغانستان، شرکت های داخلی می توانند طیاراتى را که تا ۲۵ سال پيش ساخته شده باشد، خريدارى نمايند.

موصوف علاوه کرد که شرکت آريانا به دلیل نبود بودجه، اين طياره مستعمل را خریداری کرده است؛ زيرا قیمت همچو طیاره هايى که مودل سال باشد، بیش از هفتاد میلیون دالر مى باشد.

موصوف گفت که این طیاره، نیاز به بررسى تخنيکى (سى چک) دارد؛ اما تیم تخنیکی شرکت آریانا توانایی آن را دارد.

به گفته او هرگاه سى چک اين طياره در بيرون از کشور ميشد، حدود ۱.۵ میلیون دالر هزینه برمى داشت. 

او افزود: "این طیاره به مقاصدی که آریانا پرواز می‌ کند؛ یک طیاره مناسب است، هم از نگاه ظرفیت خود نظر به مارکیت و هم از نگاه بُعد فاصله ‌یی که می‌ تواند پروازکند، دیگر این‌که ما قبلاً تجربه همچنین طیارات را داريم."

به گفته او قرار است شرکت هوايى آرياناُ دو طیاره دیگر را نیز به زودی خریداری کند تا در مارکیت داخلی و خارجی رقابت کرده بتواند.

رییس شرکت هوایی آریاناُ گفت که تا حال این شرکت سه طیاره داشت و با این طیاره ها در یک هفته حدود ۳۰ پرواز را به ۹ مقصد گوناگون انجام می‌ داد.

به گفتۀ وى، با خرید طياره چهارمى، پروازهای این شرکت افزایش خواهند یافت.

بر اساس معلومات شرکت هوایی آریانا، این شرکت در حال حاضر پروازهای داخلی از کابل به کندهار، هرات و مزار و برعکس دارد و همچنان پروازهای خارجی به شهرهای دهلی هند، اورمچی چين، امارات متحدۀ عربى، ترکيه و تاشکند دارد.

شرکت آریانا، نخستین  شرکت هوانوردی در افغانستان است که از ۶۳ سال به این سو فعالیت دارد. آریانا، یک شرکت انتفاعی دولتی است که چهار سهمدار دارد؛ وزارت مالیه،  وزارت اقتصاد، پشتنی بانک و بانک ملی، از جمله سهمداران اين شرکت اند. وزارت مالیه کشور با بیش از ۵۰ درصد سهم، بزرگترین سهمدار این شرکت به شمار می رود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement