خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخی تحلیلگران نشست مسکو را گام مثبت و امیدوارکننده می پندارند

برخی تحلیلگران نشست مسکو را گام مثبت و امیدوارکننده می پندارند

Feb 06, 2019 - 18:22

کابل (پژواک، ۱۷ دلو ۹۷): شماری از تحلیلگران، نشست مسکو را یک گام مثبت و امیدوارکننده در عرصه صلح عنوان میکنند؛ اما برخی ها به سبب عدم اشتراک نمایندگان حکومت،  این نشست را ناکام می پندارند.

نشست مسکو در خصوص صلح افغانستان، با اشتراک نمایندگان طالبان، حامد کرزی رییس جمهور پیشین و برخی چهره های سیاسی، دیروز تدویر شده و امروز نیز جریان خواهد داشت.

در این نشست؛ چهار نامزد ریاست جمهوری (محمد حنیف اتمر، زلمی رسول، نورالحق علومی و عبداللطیف پدرام) نمایندگان حزب اسلامی، جمعیت اسلامی، جنبش ملی و برخی احزاب دیگر، برخی زنان و فعالان مدنی اشتراک ورزیده اند.

محمد حسن حقیار کارشناس مسایل سیاسی نیز به آژانس خبری پژواک گفت که در نشست مسکو نمایندگان اقوام و احزاب مختلف اشتراک ورزیده اند، که از بخش اعظم مردم  افغانستان نمایندگی میکنند.

موصوف علاوه کرد: "در نشست مسکو سران اکثر احزاب سیاسی، چهره های مطرح جهادی، فعالان مدنی و افراد اشتراک کرده اند که بیشتر در مسایل افغانستان دخیل میباشند و یا با طالبان درگیر جنگ بوده اند."

حقیار نشست مسکو را برای ترتیب و تنظیم مذاکرات بین الافغانی، یک گام مثبت تلقی کرد و گفت که اشتراک کنندگان این نشست در بسا موارد با هم توافق نظر دارند و ممکن در نشست های مشابه آینده، در راستای صلح تغییرات مثبت رونما شود.

موصوف افزود: "همه اشتراک کنندگان این نشست، با خروج نیروهای خارجی نظر واحد داشتند، خواستار مذاکرات بین الافغانی، ایجاد تغییرات در نظام بودند و از روحیات آنها به نظر میرسید که همه از جنگ خسته و با صداقت تمام صلح می خواهند، ممکن در آینده نشست های دیگرى نیز در این خصوص تدویر شود و انشاالله که کشتی شکسته و ریخته کشور را به ساحل خوشبختی برساند."

غلام جیلانی ځواک یکتن از کارشناسان دیگر مسایل سیاسی نیز گفت که نشست مسکو از قاطبه ملت نمایندگی کرده نمی تواند، بلکه از بخش قابل ملاحظه مردم نمایندگی کرده می تواند؛ زیرا نمایندگان اکثر احزاب و چهره های دیگر مطرح سیاسی افغانستان، در آن اشتراک ورزیده اند.

نامبرده افزود که غرض اشتراک در همچو جلسات، از چهره ها و جریان هاى مطرح که در قدرت سهیم اند دعوت بعمل می آید، اشخاص اشتراک کننده در نشست مسکو، از این اوصاف بهره مند اند.

موصوف گفت: "نشست مسکو از این جهت حایز اهمیت است که گروه های متخاصم، دیروز و امروز بدور یک میز حضور دارند، موضوع تفاهم و آشتی میان آنها نیز مهم است، نشست مسکو برای مذاکرات بین الافغانی زمینه سازی خواهد کرد، توقع معجزه آسا را نباید از آن داشت؛ ولی همه اشتراک کنندگان به یک صدا خواستارمذاکرات، صلح و تفاهم شدند."

اما برخی مبصرین سیاسی، این نشست را موثر نمی دانند.

خوشحال خلیل مبصر سیاسی گفت نشست هايی که طرف های درگیر در آن حضور نداشته باشند، موثر نمی باشد، به قول وی باید در چنین نشست ها نمایندگان حکومت افغانستان نیزاشتراک می داشتند.

نامبرده افزود: "در نشست مشترک، چهره هاىی اشتراک ورزیده اند که در دهه هفتاد کشور را به ویرانه مبدل نموده و درجامعه منفور اند، اگر طالبان به راستی خواستار تامین صلح در کشور اند، وارد مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان شوند و مشکلات را از طریق گفتگوها حل سازند."

به باور وی، طالبان برای صلح فاقد پلان اند و نشست مسکو به معنای دوام جنگ میباشد، زمستان هر سال روند مذاکرات صلح، تسریع میشود، ولی با گرم شدن هوا جنگ ها شدت گرفته و اثر از مذاکرات به نظر نمی رسد.

 محمد یونس فکور کارشناس دیگر مسایل سیاسی گفت که اگر طالبان، به راستی خواهان صلح اند؛ با حکومت افغانستان  وارد مذاکره شوند؛ زیرا طرف درگیرجنگ است.

نامبرده افزود در عرصه صلح افغانستان، رقابت های جهانی جریان دارد.

به قول وی، امریکا تلاش های صلح در افغانستان را آغاز نموده، ولی نتوانست تا روزنه را برای مذاکرات بین الافغانی باز نماید و اکنون مسکو با تدویر نشست متذکره، این امتیاز را از خود کرد تا فرصت را برای مذاکرات بین الافغانی مساعد سازد.

به گفته موصوف، در افغانستان این امتیاز را حامد کرزی به دست آورد؛ زیرا حکومت نتوانست تا زمینه را برای مذاکرات بین الافغانی فراهم نماید.

نمایندگان طالبان و امریکا، پیش از این، چهار بار، مذاکرات رو در رو را انجام دادند، ولی نمایندگان حکومت افغانستان در آن حضور نداشتند، طرفین از پیشرفت در مذاکرات یاددهانی کرده بودند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement