خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزارت معارف برای راه یافتن شمار بیشتر دختران به مکتب پالیسی جدید ساخت

وزارت معارف برای راه یافتن شمار بیشتر دختران به مکتب پالیسی جدید ساخت

Feb 06, 2019 - 17:32

کابل(پژواک، ۱۷ دلو ۹۷): وزارت معارف، به هدف برطرف کردن موانع تعلیمی دختران و جذب دختران بیرون مانده از مکتب؛ برای نخستین بار «پالیسی تعلیم و تربیه دختران» را تهیه کرده است.

میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف، امروز در نشستی که به منظور معرفی این پالیسی در کابل برگزار شده بود، گفت که این پالیسی در شرایطی از سوی وزارت معارف و به همکاری صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) تهیه شده است که در سرتاسر کشور ۳،۷ میلیون کودک از رفتن به مکتب باز مانده اند، که ۷۵ درصد آن ها را دختران تشکیل می دهند.

موصوف با بیان اینکه دختران ۴۰ درصد تمام دانش آموزان مکاتب را تشکیل می دهند، افزود تحقیقات نشان می دهد که سرمایه گذاری در تعلیم و تربیه دختران، طریقه موثر دستیابی به اهداف انکشافی اجتماعی و اقتصادی کشور می باشد.

وی علاوه کرد: «طوری که در برنامه استراتیژی ملی معارف (۲۰۱۷ـ۲۰۲۱) ذکر گردیده، دولت افغانستان و وزارت معارف به طور اخص، به برنامه های آموزشی دختران متعهد می باشد.»

او خاطر نشان کرد که پالیسی تعلیم و تربیه دختران (۲۰۱۹)، موضع وزارت را در مورد ابتکارات تعلیم و تربیه دختران، از ارایه برنامه های درسی حساس به جندر تا ازدیاد تعداد صنوف دختران با معلمین اناث معرفی می دارد.

بلخی گفت: «این پالیسی واضح می سازد که توجه به آموزش دختران، در تمامی برنامه های وزارت معارف گنجانیده شده است؛ به طوری که هرجنبه آموزشی ما هماهنگی برای حمایت از دانش آموزان دختر را دارد.»

بی بی گل رولا غنی، در این نشست نقش تعلیم و تربیه را برای زنان خیلی با ارزش خوانده، گفت که هرگاه برای یک مرد تعلیم داده می شود، گویا برای یک فرد تعلیم شده است؛ اما هنگامی که برای یک زن تعلیم داده می شود، به معنی این است که برای یک خانواده تعلیم داده شده است.

وی افزود: «وقتی که یک دختر داکتر می شود، تمام جامعه را از مرگ نجات می دهد، پس باید به تعلیم و تربیه دختران تلاش بیشتر صورت گیرد.»

موصوف با ابراز خوشی از سهم  زنان در مذاکرات صلح مسکو گفت که در این کنفرانس، زنان خودشان را ثابت ساختند که دیگر خاموش نمی نشینند و از طریق تلویزیون های محلی و بین المللی، صدای شان را به خاطر حمایت از حقوق و دستاورد های شان بلند می کنند.

او تاکید کرد: «باید تمام خانم ها دسترسی به تمام مسلک ها داشته باشند؛ زیرا زنان نیمی از جامعه را تشکیل می دهند؛ در یک کشوری که از نیم پیکر آن کار گرفته نشود، آن جامعه فلج می شود.»

دلبر نظری وزیر امور زنان نیز با ابراز خرسندی از تهیه پالیسی جدید وزارت معارف در مورد دختران گفت که دستیابی به تعلیم و تربیه باکیفیت، وظیفه تمام افراد جامعه مخصوصاً زنان است؛ زیرا تعلیم و تربیه باکیفیت تهداب انکشاف یک جامعه را تشکیل می دهد.

وی، بیسوادی زنان را یگانه چالش در جامعه خوانده افزود که باید برای افزایش شمولیت دختران در مکاتب، همه سکتور های ذیدخل، تلاش نمایند.

خانم ادیل خدر نماینده صندوق کودکان ملل متحد در افغانستان، تعلیم و تربیه دختران را  خیلی ارزشمند خوانده گفت که اگر یک زن در جامعه باسواد باشد و از تعلیم و تربیه عالی برخوردار باشد، آن جامعه می تواند به زودی به سوی تعالی و ترقی گام بگذارد.

وی افزود که در افغانستان، یگانه انگیزه عقبمانی عدم داشتن سواد اکثریت زنان می باشد، که بیشتر از نصف جامعه را تشکیل می دهند.

موصوف تعهد کرد که با وزارت معارف، در بخش بلند بردن سطح تعلیمی دختران کمک و همکاری خواهند کرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement