خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

۲۰۰ مسافر گیرمانده در برفکوچ دره «خارقل» غور، خواستار کمک شده اند

حوادث

آرشيف

۲۰۰ مسافر گیرمانده در برفکوچ دره «خارقل» غور، خواستار کمک شده اند

Feb 07, 2019 - 14:39

فیروزکوه(پژواک، ۱۸ دلو ۹۷): یکی از بستگان افراد گیرمانده در دره «خارقل» ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور می گوید که حدود ۲۰۰ مسافر از چهار روز به این سو در برفکوچ گیرمانده اند و تا به حال هیچ اقدامی برای نجات آنان صورت نگرفته است.

محمد رضا مومنی یکی از بستگان افراد گیرمانده در دره «خارقل» ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور که در حال حاضر در یکی از مسافرخانه ها در شهر کابل به سر می برد، در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت که چهار روز قبل حدود ۲۰۰ تن از مسافرین غور که قصد سفر به ولایت کابل را داشتند، در اثر جاری شدن برفکوچ در دره «خارقل» در نقطه تقاطع میان ولسوالی های لعل و سرجنگل در غور و ولسوالی پنجاب بامیان گیر مانده اند.

موصوف افزود، زنان، کودکان، افراد مسن و مریض در جمعی مسافرینی اند که سوار بر ۱۲ موتر «فلاینگ­کوچ» بوده اند.

وی علاوه کرد که کاکا، پسر کاکا و پسرش در میان افراد گیرمانده اند که از وضعیت بد در این دره شکایت دارند.

به گفته او، در منطقۀ یادشده تیلیفون به درستی کار نمی کند، اما برخی ها با پیمودن یک قسمتی راه خود را به یکی از پایه های شبکه های مخابراتی رسانده، با بستگان شان تماس می گیرند.

مومنی خاطر نشان کرد که پس از گیرماندن باشنده گان ولایت غور در دره یادشده با مسئولان محلی از جمله با والی، قوماندان امنیه، شورای ولایتی، قوماندان امنیه لعل و سرجنگل، فواید عامه، اداره مبارزه با حوادث طبیعی و حتی با شورای ملی، قوماندانی قول اردوی ۲۰۷ ظفر و شماره ۱۱۹ پولیس تماس گرفته است، اما از آن زمان تا به حال هیچ اقدامی نشده است.

او تصریح نمود، به خاطر این که مسئولین زیر بار گپ مردم نروند، می گویند اقداماتی صورت گرفته است و تماس را با تُندخویی قطع می کنند.

با این حال، عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور می گوید که بخش های از دره «خارقل» که مربوط به ولایت غور می باشد، پاک کاری شده و مسافرین می توانند به ولسوالی لعل و سرجنگل برگردند.

موصوف با بیان این که تا به حال هیچ مسافری را از ساحه بیرون نکرده اند، گفت در ولسوالی لعل و سرجنگل مانع آن عده مسافرینی شده اند که قصد سفر به ولایت کابل را داشته اند.

وی تایید می کند که جاده دره «خارقل» از چهار روز به این سو به روی مسافرین مسدود می باشد.

خطیبی که اطلاعاتی در مورد شمار دقیق مسافرین گیرمانده از اثر برفکوچ ها ندارد، تصریح می دارد که در دره «خارقل» تمامی امکانات به شمول هوتل ها و مسافرخانه ها فراهم می باشد و هیچ مسافری در کوه ها نمانده است و تمامی آن ها خود را در جاهای امن رسانده اند.

در همین حال، غلام نبی قنبری سرپرست ریاست فواید عامه بامیان به پژواک گفت ده عراده موتر مسافربری که همراه با مسافرین شان در منطقه خارقل در برف گیر مانده اند، اما جای شان مناسب است.

وی تایید می کند که برفباری های اخیر در منطقه خارقل این مسیر را مسدود ساخته است و چندین برفکوچ در این منطقه آمده است و پاک کاری به شدت جریان دارد.

 وی گفت عرض برف کوچ بیش از صد متر و ارتفاع برفکوچ پنج متر می باشد که باعث مسدود شدن راه شده است.

قنبری افزود بخش غور امروز پاک کاری شده و در بخش بامیان دو لودر در حال کار است، تا یک روز دیگر پاک کاری می شود.

وی علاوه کرد طوفان و باد شدید کار را به تاخیر انداخته با آن هم شب و روز کار پاک کاری جریان دارد.

این در حالی است که روز گذشته سه تن که قصد سفر به قریه جواجه ولسوالی تولک را داشتند، در برف گیرمانده بودند که یکی از آنان جان باخت و دو تن دیگر از سوی مسئولان به کلنیک منتقل شدند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement