خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تاجران بلخ در تجارت با ازبکستان از کرایه بلند ریل شاکی اند

تاجران بلخ در تجارت با ازبکستان از کرایه بلند ریل شاکی اند

Feb 09, 2019 - 19:48

مزارشریف (پژواک، ٢٠ دلو ۹۷): تاجران ولایت بلخ میگویند که در عرصه تجارت با ازبکستان تسهیلات ایجاد شده و تجارت میان هر دو کشور رشد نموده است؛ اما از کرایه بلند ریل شکایت میکنند.

آنان می افزایند که در کنار ترانزیت موترها، میزان صادرات و واردات اموال تجارتی از طریق خط آهن نیز به سطح بلند رسیده است.

اما شماری تاجران، راجع به بلند بودن کرایه صادرات از طریق خط آهن شکایت دارند.

خیرالدین مایل یکتن از تاجران افغان، به آژانس خبرى پژواک گفت که روابط تجارتی میان افغانستان و ازبکستان در این آواخر، وارد بهترین مرحله آن شده است.

به قول وی، در گذشته ترانزیت میان افغانستان و ازبکستان با مشکلات دچار بود، اما به گفته اش که مشکلات در ماه های اخیر حل شده اند.

به قول موصوف، در عرصه واردات از طریق خط آهن هیچ مشکل وجود ندارد؛ اما علاوه میکند که در عرصه صادرات هنوز هم برخی مشکلات کوچک وجود دارد که به منظور رفع آن تلاش ها  ادامه دارد.

تجار متذکره ميگويد: ((بدون استثنا هر روز، به وسیله ریل واردات صورت میگیرد، همچنان صادرات هم از همین مسیر به ازبکستان انجام میشود؛ اما تلاش های ادامه دارد تا از طریق کشورهای آسیایی میانه در عرصه صادرات به اروپا، تسهیلات بیشتر رونما شود.))

به قول موصوف، در عرصه تجارت با ازبکستان، از طریق خط آهن کدام مشکل عمده وجود ندارد و سکتور خصوصی تلاش میورزد تا تسهیلات بیشتر شود.

مایل میگوید که نسبت به موترها و کانتینر، کرایه واردات و صادرات از طریق خط آهن نهایت کم و مناسب میباشد.

نامبرده علاوه میکند که بندر حیرتان در بخش تجارت افغانستان نقش مهم و حیاتی دارد و همه تاجران کشور، در مورد معاملات تجارتی از این مسیر خوشبین میباشند.

در عین حال برخی تاجران، در مورد بلند بودن کرایه صادرات از طریق خط آهن شاکی اند.

سید عبدالجبار آغا یکتن از تاجران افغان در این رابطه، به آژانس خبری پژواک گفت که صادرات از طریق خط آهن از افغانستان به ازبکستان، برای تاجران افغان خیلی بلند تمام میشود.

نامبرده از حکومت افغانستان ابراز امتنان کرد که بعد از تلاش های زیاد، زمینه صادرات از افغانستان به ازبکستان را از طریق خط آهن مساعد نمود و اکنون در این راستا هیچ مشکل قانونی وجود ندارد.

اما علاوه میکند که بلند بودن کرایه در برابر تاجران افغان، هنوز هم یک مشکل عمده است.

موصوف در سخنانش ابراز داشت: ((از بندر آقینه تا ترکمنستان که ۱۴۰۰ کیلومتر مسافت است، کرایه صدور یک واگون اموال از طریق خط آهن ۲۲ دالر تمام میشود؛ اما متاسفانه مسیر ازبکستان نیز عین مسافت است ولی تاجر افغان، کرایه یک واگون را ۵۲ نیم دالر می پردازد.))

نامبرده میگوید که بلند بودن کرایه صادرات از طریق خط آهن، در برابر رشد تاجران یک معضل جدی تلقی میشود و از حکومت تقاضا دارد تا مشکل متذکره را رفع سازد.

درعین حال، اتاق تجارت ولایت بلخ نیز تایید میکند که در عرصه صادرات برخی مشکلات وجود دارد، اما علاوه میکند که برای حل آن تلاش ها را شدت بخشیده اند.

انجنیر محمد حسن انصاری مدیر انکشافی اتاق تجارت بلخ، به پژواک گفت که روابط تجارتی در سال های اخیر میان افغانستان و ازبکستان بیشتر گسترش یافته اند.

به قول موصوف، در حال حاضر روند صادرات و واردات از طریق بندر حیرتان طور عادی جریان دارد و هیچ مشکل جدی وجود ندارد که سبب خساره مند شدن تجارت شود.

نامبرده علاوه میکند که هر روز، ده ها واگون اموال از ازبکستان به افغانستان وارد میشوند.

انصاری گفت که درگذشته برخی مشکلات درعرصه صادرات وجود داشت، اما به گفته اش که در ماه های اخیر از اثر تلاش های حکومت افغانستان، مشکلات متذکره حل شده اند.

نامبرده علاوه کرد که پیش از این، صرف از طریق خط آهن واردات صورت میگرفت و در پی عدم توافقنامه مشخص، تاجران افغان صادرات کرده نمی توانستند؛ اما به گفته اش که اکنون این مشکل رفع شده است.

به قول انصاری، به برخی شرکت ها پیشنهاد نموده تا بعد از این، اموال شان را از طریق خط آهن صادر نمایند، زیرا برای آنها ارزان تمام میشود.

موصوف در خصوص بلند بودن کرایه صادرات گفت که این موضوع قابل نگرانی جدی نیست و با اندک افزایش باز هم نسبت به کرایه موترها و کانتینرها نازل است.

اما علاوه نمود که دراین راستا نیز تلاش ها جریان دارد تا به مشکلات تاجران در خصوص بلند بودن کرایه رسیدگی صورت گیرد.

حکومت افغانستان دو سال پیش، در عرصه توسعه تجارت، حدود ۲۰ قراداد را با ازبکستان امضا کرد که به اساس آن، میزان تجارت میان هر دو کشور، به سطح بلند آن صعود نموده است.

برای مدت طولانې، از طریق خط آهن ازبکستان به افغانستان صرف واردات صورت میگیرفت، ولی در عرصه صادرات به ازبکستان، مشکلات وجود داشت؛ اما اکنون تاجران افغان میگویند که مشکلات حل شده و صادرات از طریق خط آهن آغاز شده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement