خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خلیلزاد: هدف ما استقرار صلح در افغانستان است نه خروج نیروها

خلیلزاد: هدف ما استقرار صلح در افغانستان است نه خروج نیروها

Feb 09, 2019 - 13:26

کابل (پژواک، ۱۹ دلو ۹۷): زلمی خلیلزاد نمایندۀ خاص امریکا برای روند صلح افغانستان میگوید که مقصدش تامین صلح در افغانستان است، نه بیرون کردن نیروهای امریکایی.

زلمی خلیلزاد، این اظهارات را دیروز طی بحث آزاد پیرامون تلاش های صلح در افغانستان در انستیتیوت صلح واشنگتن ابراز داشت؛ وى همچنان به پرسش های اشتراک کنندگان نیز پاسخ گفت.

نامبرده در پاسخ به یک پرسش، راجع به بیرون شدن نیروهای امریکایی گفت: "حضور نیروهای امریکایی در افغانستان مشروط است، ولی خروج نیروها ناگهانی صورت نخواهد گرفت."

این درحالیست که یک عضو دفتر قطر طالبان، چند روز پیش گفته بود که تعدادی از نیروهای امریکایی طی دو- سه ماه آینده، از افغانستان خارج  میشوند.

خلیلزاد افزود: "به اساس دستور رییس جمهور ترمپ،  ماموریت عمدۀ من انجام توافق صلح با طالبان است، نه توافق در خصوص خروج نیروها."

به قول وی، با توافق صلح، زمینه برای بیرون شدن نیروها مساعد میشود؛ اکنون در مورد خروج نیروهای امریکایی بحث نمیکند.

نماینده خاص امریکا گفت که برای تامین صلح در افغانستان، باید برخی مشکلات دیگر نیز مرفوع شود.

خلیلزاد اذعان کرد که در گفتگوهای جاری صلح، بر دو مورد بیشتر تمرکز نموده، مبارزه با هراس افگنی و خروج نیروهای امریکایی.

موصوف افزود: "بعد از بحث های طولانی، در اصول با طالبان روی یک میکانیزم به توافق رسیده؛ تا ضمانت داده شود که بعد ازاین، هیچ گروه تروریستی و گروهای دهشت افگن بین المللی و اشخاص، این توانایی را نداشته باشند که بار دیگر از افغانستان استفادۀ نادرست نموده و اعمال ضد امریکا و متحدین آن را انجام دهند."

نماینده خاص امریکا گفت که درآینده هم به دیدارهایش با طالبان ادامه میدهد و ممکن در مورد تعهدات و توافقات انجام شده، پیشرفت های بیشتر صورت گیرد.

موصوف افزود: "امریکا و طالبان در اصول، بر یک میکانیزم در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان توافق نموده اند، که این یک بخش از توافقنامه صلح خواهد بود."

به قول خلیلزاد امریکا هم روی این موضوعات، با حکومت افغانستان مصروف گفتگو است.

 نامبرده ابراز امیدواری کرد در صورتیکه روی موضوعات متذکره پیشرفت صورت گیرد، سپس در مورد موضوعات موازی دیگر نیز پیشرفت صورت خواهد گرفت.

موصوف علاوه نمود: "تا زمانیکه روی همه موضوعات توافق صورت نگرفته باشد، توافق صلح ناممکن است."

خلیلزاد نماینده امریکا گفت که توافق صلح پیش از انتخابات ریاست جمهوری ممکن است؛ اما نامبرده بر مذاکرات میان طالبان و حکومت افغانستان، پافشاری نمود و ابراز امیدواری کرد که این معضله حل شود.

به گفته وی، از نظر امریکا، توافق صلح باید زودتر انجام شود و توافق قبل از انتخابات، در این راستا به نفع افغانستان نیز است.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری؛ سال آينده، به تاریخ ۲۸ سرطان برگزار شود.

خلیلزاد گفت که توافق صلح قبل از انتخابات، زمینه را برای تدویر انتخابات صلح آمیز و باامن مساعد خواهد کرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement