خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خلیلزاد: پاکستان ملابرادر را به خواست من رها کرد

خلیلزاد: پاکستان ملابرادر را به خواست من رها کرد

Feb 09, 2019 - 11:59

واشنگتن (پژواک، ۲۰ دلو ۹۷): داکتر زلمی خلیلزاد نماینده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان میگوید که پاکستان، ملابرادر را به اساس تقاضای وی رها کرده است.

ملاعبدالغنی برادر معاون پیشین تحریک طالبان که از نه سال گذشته بدینسو در پاکستان زندانی بود، چندی پیش رها و اکنون منحیث مسئول دفتر قطر طالبان تعیین شده است.

زلمی خلیلزاد، در یک بحث آزاد پیرامون تلاش های روند صلح افغانستان در انستیتیوت صلح واشنگتن؛ به پرسش های اشتراک کنندگان پاسخ گفت.

موصوف گفت در صورتیکه پاکستان در روند صلح افغانستان کمک نماید، با این اقدام روابط کابل و واشنگتن با اسلام آباد، بهبود یافته میتواند.

به قول موصوف، پاکستان در طول تاریخ در منازعه و روند صلح افغانستان نقش مثبت ایفا نکرده؛ اما با رهاکردن ملاعبدالغنی برادر به یک اقدام مثبت مبادرت ورزیده است.

اما زلمی خلیلزاد در پاسخ به یک پرسش تصریح کرد که پاکستان ملابرادر را به اساس تقاضای وی رها نموده است و نامبرده در روند صلح نقش مهم ایفا کرده می تواند.

نامبرده افزود که حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان و رییس جمهور اشرف غنی، چندبار گفته است که ملابرادر در پروسه صلح نقش بازی کرده می تواند و با رهایی وی، امکان مذاکرات میان امریکا و طالبان بیشتر شده است.

موصوف مدعی شد که پاکستان، از مذاکرات بین الافغانی میان حکومت افغانستان و طالبان پشتیبانی میکند.

به قول وی، به سبب فعالیت طالبان و گروه حقانی، روابط امریکا با پاکستان کمرنگ است؛ اما درحال حاضر بنا بر حمایت پاکستان از روند صلح، امریکا از این اقدام پاکستان استقبال میکند.

زلمی خلیلزاد در خصوص نشست های اخیر با طالبان گفت که اکثر نشست های متذکره، در کشورهای خارج از پاکستان تدویر شده است.

موصوف افزوده است که روند صلح افغانستان، به بهبود روابط کابل و اسلام آباد نیز کمک کرده می تواند و کشورهای منطقه نیز از مزایای آن مستفید میشوند.

 خلیلزاد، در جواب به یک سوال اذعان کرده که رییس جمهور ترمپ و مایک پومپیو وزیر امور خارجۀ امریکا نيز از روابط خوب با پاکستان یاددهانی کرده اند.

اما پاکستان باید در روند صلح، همکاری بیشتر نموده و تسهیلات را ایجاد کند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement