خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

٣٠ درصد معتادین دایکندی را زنان تشکیل می دهند

٣٠ درصد معتادین دایکندی را زنان تشکیل می دهند

Feb 10, 2019 - 13:39

نیلی(پژواک، ۲١ دلو ۹۷): ریاست صحت عامه دایکندی، با نگرانی از افزایش افراد آغشته به موادمخدر در این ولایت می گوید که در چهار سال پسین، شمار معتادین از ۳۵ هزار به ۷۷ هزار تن افزایش یافته است که ۳۰ درصد آن زنان اند.

اسحاق علی درمان رئیس صحت عامه ولایت دایکندی، در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت که تحقیقات سال پار میلادی نشان می دهد که از جمع ۷۷ هزار تن یادشده، بیش از ۱۵ هزار تن (۲۰ درصد) آن ها را افراد آغشته به مصرف تریاک و حدود ۶۱ هزار (۸۰ درصد) را مصرف کننده گان هیروئین تشکیل می دهند.

موصوف افزود که بر اساس اسناد و مدارکی که ریاست صحت عامه دایکندی در دست دارد، در سال ۲۰۱۵ میلادی، حدود ۳۵ هزار تن از مواد مخدر استفاده می کردند؛ اما در سال ۲۰۱۸ این رقم به ۷۷ هزار تن افزایش یافته است.

به گفته او، از جمع ۷۷ هزار تن یادشده، بیش از ۲۳ هزار تن آنان را زنان تشکیل می دهند.

درمان، دلیل ازدیاد استفاده کننده گان موادمخدر را فقر و بیکاری، همجوار بودن ولایت دایکندی به ولایات هلمند، ارزگان، غزنی و مهاجرت به کشور ایران عنوان کرد.

موصوف افزود: «با توجه به اینکه هر روز به شمار معتادین در این ولایت افزوده می شود؛ اما غرض مداوای معتادین فقط یک شفاخانه ۲۰ بستر آن هم ویژۀ مردان فعال می باشد.»

او با بسنده ندانستن یک شفاخانه در این ولایت گفت که هم اکنون، حدود ۴۰۰ تن از یک ماه به این سو در ليست انتظار تداوی قرار دارند.

سهراب علی حیدری مسئول شفاخانه ۲۰ بستر تداوی معتادین گفت که عرضۀ خدمات صحی و تداوی معتادین، از پنج سال به این سو در این شفاخانه صورت می گیرد.

به گفته او، با توجه به کم بودن شمار بستر، دوره تداوی از سه ماه به یک و نیم ماه تقلیل یافته است و این شفاخانه در یک سال، قادر به تداوی و برگشت سلامت به ۱۶۰ تن می باشد.

موصوف با بیان اینکه گنجایش شفاخانه اندک؛ اما تعداد مراجعین به صدها تن می رسد، افزود: «هر ماه بیش از ۴۰۰ تن در ليست انتظار ما قرار می گیرند و ما امکاناتی برای تداوی زنان معتاد نداریم.»

رضا اخلاقی رئیس مبارزه با مواد مخدر دایکندی، به پژواک گفت که در این ولایت، موادمخدر کشت نمی شود؛ اما هم مرز بودن برخی ولسوالی ها با هلمند، ارزگان و غزنی، تاثیرات سوء بر معتادشدن افراد داشته است.

به گفته او، برای کاهش شمار معتادین و تنفر مردم از مواد مخدر، برنامه های آگاهی دهی از طریق نمایشنامه ها و پارچه راه اندازی شده است؛ اما برای محو این پدیده نیاز به بسیج همگانی دارد.

مسئولان امنيتى دايکندى، ازبازداشت ده تن به اتهام قاچاق مواد مخدردرآن ولايت خبر ميدهند.

مهرالله ناصری مدیرمبارزه با مواد مخدر و قاچاق قوماندانی امنیه دایکندی، به آژانس خبرى پژواک گفت که در سال روان ۸۴ تن در پیوند به قضیه قاچاق مواد مخدر بازداشت و به ارگان های عدلی و قضایی معرفی شده اند.

اما موصوف افزود که به دلیل هم مرز بودن دایکندی با ولایت های ناامن، جلوگیری از قاچاق و ترافیک مواد مخدر در این ولایت مشکل است.

با این حال، خداداد یک تن از معتادین گفت: «۱۸ سال بیش نداشتم که فقر و تنگدستی پایم را به ایران کشاند و من کوشش می کردم که از دیگران کرده بیشتر کار کنم تا پول زیادتر به دست آورم و به خانواده ام بفرستم و آن ها را از گرسنگی نجات بدهم.»

موصوف افزود: «برای آنکه خسته نشوم، صاحب کارم روزانه برایم مواد مخدر می داد؛ اما من نمی فهمیدم که این چه است که مرا اینقدر سر حال نگه می دارد؛ اما بعدها درک کردم که معتاد به موادمخدر شده ام.»

گل احمد دیگر معتادی که از چهار سال به این سو به مواد مخدر رو آورده است، گفت که از رشته زراعت سند ليسانس دارد؛ اما بیکاری او را مجبور به مصرف مواد مخدر کرده است.

نجیب الله یک تن از معتادین دیگر در دایکندی  به پژواک گفت: «من از چند سال به این سو هیروئین دود می کنم؛ اما زمانی که مواد برایم نرسد، تمام جانم را درد می گیرد و از زنده گی بیزارم می کند، ادامه این وضعیت مرا خیلی خسته ساخته است.»

او افزود که برای رهایی از این بیماری اقدام به ترک آن کرده است و از نزدیک به ۴۰ روز در انتظار تداوی است؛ اما نوبت برایش نمی رسد.

گل ناز ۲۹ ساله و مادر سه کودک، یکی دیگر از مصرف کننده گان گفت که شوهرش او را تشویق به این کار کرده است.

موصوف که از چنین وضعیتی خسته شده است، افزود: «اگر کدام جايی باشد که تداوی شوم، تصميم قطعى دارم که خود را تداوی کنم.»

لیلا حسینی فعال حقوق زن گفت که فقر و بیکاری و مهاجرت، در این ولایت سبب اعتیاد جوانان و مردم گردیده است.

وی از مسئولان حکومتی خواست که در راستای ایجاد شفاخانه تداوی معتادین ویژۀ زنان در آن ولایت، تلاش کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement