خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

۴۵ کشمش‌خانۀ عصری در چهار ولایت شمالی ساخته شد

زراعت

آرشيف

۴۵ کشمش‌خانۀ عصری در چهار ولایت شمالی ساخته شد

Feb 10, 2019 - 15:05

کابل (پژواک، ۲۱ دلو ۹۷): وزارت زراعت می گوید که ۴۵ کشمش خانۀ عصری،  پس از اعمار در چهار ولایت شمالی، به بهره برداری سپرده شد.

در خبرنامه اين وزارت که امروز به آژانس خبری پژواک رسيده، گفته شده است که کار ساخت این کشمش خانه ها در سال ۲۰۱۸ از طرف برنامه ملی باغداری و مالداری «NHLP» آغاز شده بود.

خبرنامه افزوده است که هر یک از این کشمش‌خانه‌ها ۱۰ متر طول، پنج مترعرض و پنج متر بلندی دارد که در یک زمان، گنجایش بدل سازی ۵ تا ۷ تن انگور را به کشمش دارا مى باشد.

در ادامه خبرنامه آمده است که ساخت این کشمش‌خانه‌ها در بلند بردن اقتصاد باغداران، بسیار اثربخش بوده؛ چون محصولات این کشمش‌خانه‌ها، به مراتب با کیفیت‌تر از کشمشی است که به طور عنعنه‌ای تولید و در بازارهای کشور عرضه می‌شود.

برپايه معلومات منبع، از این میان، ‌۱۰ کشمش‌خانه در سرپل، ۱۸کشمش‌خانه در فاریاب، ۱۰ کشمش‌خانه در جوزجان و ۷ کشمش‌خانه‌ دیگر در ولایت بلخ ساخته شده است.

 کشمش، یکی از اقلام مهم صادراتی افغانستان است و ساخت کشمش‌خانه‌های عصری در معیاری‌سازی کشمش تولید شدۀ انگورداران، کمک زیادی می‌کند.

انگورداران، با ابراز رضایت از ساخت این کشمش‌خانه‌ها برای‌شان می‌گویند که پیش از این، به صورت سنتی به تولید کشمش می‌پرداختند که کشمش‌های تولیدشدۀ ‌شان خریداران اندکی داشت؛ اما حالا که به صورت معیاری کشمش تولید می‌کنند، توانسته‌اند میزان قیمت و مشتریان کشمش‌شان را بیش‌تر کنند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement