خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جوانان روز عاشقان (ولنتاين) را در کابل گرامی داشتند

جوانان روز عاشقان (ولنتاين) را در کابل گرامی داشتند

Feb 14, 2019 - 14:49

کابل (پژواک، ۲٥ دلو ۹۷): ده ها پسر و دختر جوان در کابل، همزمان با چهاردهم فبرورى روزعشاق (ولنتاين) و به بهانه گرامی داشت از این روز، خود را به دکان های گلفروشی می رسانند تا دسته گلی را نثار دلباختۀ خود کنند.

در حالیکه باورها نسبت به گرامیداشت از این روز میان برخی ها حرام پنداشته می شود؛ اما در افغانستان از ولنتاين يا روز عشاق، در چندسال اخير به گونۀ با شکوه در ميان جوانان کشور تجليل مى شود و شماری از جوانان در این روز، به پاس دوستی و یاد خاطره ها، با هدیۀ دسته گلی کنارهم بودن شان را جشن می گیرند.

در این سال ها به خاطر گرامیداشت از روز عشاق (ولنتاین) دکان داران کوچه گلفروشی، برای زینت بخشیدن این جاده و تنوع رنگ ها، پوقانه های رنگارنگ را که نمادی از دوستی و یکرنگی می باشد، در کنار دکان های شان می آویزند.

مصطفی سادات مالک گلفروشی مهتاب، وضعیت بازار را نسبت به سال های گذشته پر رونق تر خوانده گفت که امروز شمار زیادی از مشتریان گل مرسل خریدند.

موصوف افزود: «با آنکه قیمت یک شاخه گل مرسل در این روز، بین ۷۰ تا ۸۰ افغانی شده؛ اما جوانان برای خوشی یکدیگر شان می خرند.»

نوید احمد سروش یکی از جوانان کابل که غرض خرید دسته گلی به کوچه گلفروشی شهر نو کابل آمده بود، در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت که می خواهد، با اهدای یک دسته گل از دختری که سه سال با هم دوستی دارند تشکر کند.

موصوف افزود که تجلیل از این روز، به هیچ وجه پیروی از اعمال کفار نمی باشد، بلکه قدردانی از دوستی و محبتی است که بین دو انسان به میان آمده است.

وی با بیان اینکه فرهنگ تجلیل از روز عشاق، تا هنوز به طور عموم در کشور نهادینه نشده است، گفت: «دو سال می شود که در روز عاشقان، به این کوچه می آیم و برای بهترین دوست زنده گی ام، هدیه می خرم.»

نرگس غزل که با دو تن از دوستانش در کوچه گلفروشی برای خریداری گل به نامزدش آمده است، با لبخندی گفت که می خواهد یک دسته گل قشنگ برای نامزدش خریداری کند .

او گل خریدن را تنها کار پسران ندانسته، افزود: «من می خواهم با این دسته گل، او را متعجب بسازم و از او در تقدیم گل پیشی بگیرم.»

در همین حال، شماری از کاربران صفحات اجتماعی نیز از این روز به نحوی تجلیل می نمایند.

ساره  یلدا بهار در صفحه فیسبوک خود، با تبریکی این روز به دوستش نوشته است: «عزیزم هر روزی که تو خوش بودی، برای من روز عاشقان است.»

قاسم تابان دیگر کاربر صفحات اجتماعی نوشته است: «عشق واقعی رسیدن یک پیوند مقدس با تمام تفاوت ها است و معجزۀ آن، نا دیده گرفتن تمام کبودی ها است.»

داوود حسینی یکی دیگر از کاربران فیسبوک، ضمن تبریکی این روز به دوست دخترش نوشته است: «عمیق ترین درد زندگی مردن نیست، بلکه نداشتن کسی است که الفبای دوست داشتن را برایت تکرار کند و تو از او رسم محبت بیاموزی.»

سید اسماعیل جهانگیر، دیگر کاربر فیسبوک نگاشته است: «مثبت اندیش باشیم؛ چون زندگی بدون عشق مزرعۀ بدون حاصل است و زندگی ما با تولد شروع نمی‌ شود، با عشق آغاز می ‌شود.»

شکیب غوری از فعالان مدنی در صفحه فیسبوک خود، این روز را با نشر یک سروده با مطلبى «در حسّ و حال خوبِ دعا دوست دارَمَت - اقرار می کنم که تو را دوست دارمَت»، تبریک عرض داشته است.

فضله حورزاد یکی دیگر از کاربران فیسبوک نوشته است: «به پاس عشق و زندگی! می بوسمت در بین طالب ها نمی ترسی! تقدیم به عزیز ترینم.»

شاهین شمال خبرنگار تلویزیون نور نیز گفته است: «امروز روزعاشقان است؛ این روز را به اصحاب و احوالش مبارک می گویم...برای وصل دایمی شان دعاى خیر می کنیم.»

بشیر احمد قاسانی دیگر کاربر فیسبوک، با نشر عکس تبریکی از روز عشاق گفته است: «امروز ١٤ فبرورى روز عاشقان است.»

اما وحید هبت یار در اعتراض به پست قاسانی گفته است که این هم، از تقلیدهای ناپسندیست که فساد و تباهی را در میان جوانان به بار می آورد.

سعید ابرار یکی دیگر از کابران فیسبوک، عکسی را با این متن «روز ولنتاین یا روز عشق یا روز عشاق در فرهنگ مسیحی سده های میانه و سپس فرهنگ مدرن غربی، روز ابراز عشق است که به صورت سالانه برگزار می شود.

اين در حالى است که علما تجليل از اين روز را تجاوز فرهنگى و عامل اساسى ترويج فساد اخلاقى دانسته و آن را از نظراسلام ناروا می دانند.

شمس الرحمن فروتن يک تن از عالمان دين در اين مورد گفته است: «روز عاشقان، در شريعت اسلام نه تنها ارزش ندارد، بلکه اين روز، روز بوالهوسان و فحشا است و در اصل اين روز، زمينه سازی است به گناه؛ بناءً تجليل از اين روز، کاملا حرام و نامشروع است.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement