خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

یک افغان و مقام روسی در مورد نشست مسکو منازعۀ لفظی کردند

یک افغان و مقام روسی در مورد نشست مسکو منازعۀ لفظی کردند

Feb 14, 2019 - 18:44

کابل (پژواک، ۲۵دلو ۹۷): یک مقام روسی، از شکایت حکومت افغانستان در مورد نشست مسکو گفت که روسیه با افغانستان غمشریکی میکرد، ولى حکومت کابل آن را به تمسخر گرفت.

اما یک مقام وزارت امور خارجه افغانستان برایش گفت که به عوض حکومت کابل، باید حکومت افغانستان را ذکر کنید و در این عرصه موضوع خنده و گریه مطرح نیست؛ زیرا هر کشور حق دارد تا در صورت زیر سوال رفتن منافع ملی اش، اعتراض نماید.

نشست مسکو راجع به صلح افغانستان، به تاریخ های ۱۶ و ۱۷ دلو سال جاری به اشتراک حامد کرزی رییس جمهور پیشین، نمایندگان طالبان و برخی چهره های دیگر سیاسی کشور تدویرشد.

برخی کارشناسان، نشست مسکو را اقدام مثبت و امیدوارکننده تلقی میکنند، ولی برخی ها این نشست را به سبب عدم حضور حکومت افغانستان ناکام می پندارند.

البرت خوردیف (Albert Khorev) معاون سفارت روسیه برای افغانستان ، امروز در مرکز مطالعات استراتیژیک درکابل گفت که برگزار کنندگان اصلی نشست مسکو، انجمن افغان های مقیم روسیه است و روسیه از این ابتکار حمایت کرد.

موصوف افزود: "حکومت فدراتیف روسیه و وزارت خارجه این کشور، از ابتکار متذکره پشتیبانی نموده و از لحاظ تخنیکی با این نشست همکاری نمود و به اشتراک کنندگان نشست ويزه ها را صادر کرد."

نامبرده گفت که حکومت روسیه، از اعلامیه پخش شده نشست مسکو حمایت می نماید.

موصوف افزود: "حکومت کابل، به عوض اینکه قرابت امریکا و روسیه و اقدامات صلح جویانه را مثبت ارزیابی نماید؛ به گونه اعتراض آمیز از تلاش های متذکره کناره گیری نموده، برای ما حیرت آور است."

به قول وی، حکومت افغانستان طور رسمی به سازمان ملل متحد شکایت نموده و اذعان کرده که طالبان شامل فهرست سیاه ملل متحد، چگونه در نشست مسکو اشتراک نموده اند.

نامبرده در اشاره به حضورهیئت طالبان در نشست مسکو گفت که سه ماه پیش، همین هیئت در مسکو بود، یک ونیم ماه قبل هیئت متذکره در نشست ابوظبی اشتراک ورزیده بود؛ ولی حکومت افغانستان همچو واکنشی را ابراز نکرد.

موصوف علاوه نمود: "قول معروف است که در "مقابل نیکی، بدی"، ضرب المثل پشتو است که میگوید "من در غم تو استم، ولی تو بر من تمسخر میکنی."

به قول وی، روسیه پیش از این نیز رسماً اذعان نموده بود که طالبان حق دارند تا منحیث یک قوت سیاسی تلقی شوند و وقت آن فرا رسیده که ملل متحد، طالبان را از فهرست سیاه بیرون نماید.

محمد نصیر اندیشه معاون مالی و اداری وزارت امورخارجه افغانستان نیز در این نشست حضور داشت.

نامبرده در واکنش به سخنان معاون سفیر روسیه گفت که هر کشور، دارای نظام مشروع و حاکمیت ملی میباشد که باید به آن ارج گذاشته شود و روسیه از جمله کشورهايی است که خود را خیلی متعهد به این اصول میداند.

اندیشه علاوه نمود: "روسیه باید در جریان اظهارات، این اصل را مدنظر داشته باشد که به عوض حکومت کابل، عبارت حکومت افغانستان را استفاده کند و تکیه کلامى را که مخالفین حکومت افغانستان آن را به کار می برد، از کشور دوست توقع میرود تا از استعمال آن اجتناب ورزد."

نامبرده در این خصوص که حکومت افغانستان، راجع به اشتراک طالبان در نشست مسکو شکایت نموده گفت: "حاکمیت هر کشور ایجاب میکند که چه وقت اعتراض نماید و چه وقت نکند، کسى حق ندارد که بگوید این وقت اعتراض کردید و این وقت نکردید؛ زمانیکه یک کشور احساس کند که منافع ملی اش به مخاطره مواجه است، می تواند که درملل متحد شکایت ثبت نماید و این حق را دارد."

به قول وی، یک جناح طرفدار حکومت بوده که حقوق مختص به خود را دارد و جناح دیگر مخالف حکومت است، آنها مشکلات خود را دارند، کشورهای همسایه باید دراین زمینه تفکیک نمایند.

نصیراحمد اندیشه درمورد اظهارات معاون سفیر روسیه درکابل که "ما با شما غمشريکى داریم، ولی شما تمسخر میکند" گفت: "این جا موضوع غم و تمسخر نیست؛ منحیث دو کشور از حقوق یکسان بین المللی برخوردار استیم."

وحید مژده کارشناس مسایل سیاسی و یکتن از اشتراک کنندگان این نشست گفت که نشست مسکو، از این جهت مهم بود که بار نخست طالبان و نمایندگان احزاب سیاسی که در برابر طالبان مبارزه مسلحانه میکردند، به دور یک میز تجمع نموده و تبادل نظریات کردند.

موصوف علاوه نمود که طالبان در نشست مسکو، به نمایندگان احزاب سیاسی اطمینان دادند که مانند وضعیت گذشته وارد صحنه سیاست نمی شوند و با انحصار قدرت در افغانستان مخالفت دارند.

فوزیه کوفی، اشتراک کننده دیگر نشست مسکو که دراین نشست حضورداشت، گفت: "نشست مسکو به این خاطر مهم بود که درنشست متذکره، طالبان، نمایندگان احزاب سیاسی و نهادهای مدنی به دور یک میز جمع شدند و گفتگوها را طور بین الافغانی انجام دادند."

موصوفه افزود که میان طالبان مسلح و احزاب سیاسی بیشتر روی اعتماد سازی کارشد.

 نامبرده اذعان کرد که طالبان در چوکات شریعت اسلامی به زنان حقوق قایل اند.

بشیراحمد قاسانی یکتن از اشتراک کنندگان دیگر نشست مسکو، در نشست امروز گفت که طالبان در نشست مسکو اظهارات منسجم ابراز میکردند؛ اما کسانیکه ازکابل در نشست مسکو اشتراک ورزیده بودند، اظهارات پراکنده ابراز می نمودند و در بسا موارد وحدت نظر نداشتند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement