خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بالای یک قطعه زمین در کابل، دو اداره دولتی ادعای مالکیت می کنند

بالای یک قطعه زمین در کابل، دو اداره دولتی ادعای مالکیت می کنند

Feb 16, 2019 - 16:29

کابل(پژواک، ۲۷ دلو ۹۷): یافته های پژواک نشان می دهد که شاروالی کابل، در حالی مُلکیت یک لیسه دولتى را در شهر کابل، ساختمان اعمار می کند که این مکتب به دلیل کمبود صنوف درسی در ده سال گذشته، بیش از ۱۱ میلیون افغانی کرایه داده است.

لیسه محمد انور بسمل دارای ۸۵۰۰ شاگرد و ۲۴ صنف درسی می باشد که این تعداد صنف برای شاگردان بسنده نیست و به همین دلیل، همه ساله در مجاورت این مکتب تعمیرهای شخصی برای پیشبرد امور تدریسی به کرایه گرفته می شود.

مُلکیت اين لیسه دولتی، در مساحت ۶۵۶۰ مترمربع زمین، در ۱۰۰ متری چهارراهی پنجصد فامیلی در مربوطات ناحیه پانزدهم شهر کابل موقعیت دارد.

با توجه به اسنادی که در اختیار آژانس خبری پژواک قرار گرفته، وزارت معارف ذریعه یک مکتوب ابراز نگرانی می کند که شاروالی کابل، به قصد اعمار ساختمان، مُلکیت این وزارت مربوط به لیسه محمد انور بسمل را که قبلاً به نام «کاخ پیش آهنگان» یاد می شد، شامل پلان تفصیلی خود نموده است.

در حکم شماره (۱۵۶) ۲۰/ ۲/۱۳۸۶ ریاست جمهوری، حکم شماره (۱۰۴) مورخ ٢٠/۲/۱۳۸۶ معاونت اول ریاست جمهوری و مکتوب شماره ۱۳۶۶ مورخ ۱۳۸۶/۰۲/۲۲ ریاست پالیسی ریاست عمومی اداره امور و دارالانشای شورای وزیران، هدایت داده شده که در مُلکیت فوق برای لیسه محمد انور بسمل تعمیر دوم ساخته شود.

در پی شکایت شماری از اهالی منطقه ۵۰۰ فامیلی از تصاحب یک نمره زمین توسط شاروالی کابل که ملکیت وزارت معارف می باشد، معاونت اول ریاست جمهوری، با اصدار حکم شماره ۱۰۴ مورخ ۱۳۸۶/۰۲/۲۰، به وزارت معارف هدایت داده است که مشکل مطروحه را بررسی و به ملاحظه متن عریضه، به حل آن اصولاً اقدام شود.

ریاست دفتر معاونت اول ریاست جمهوری، اکیداً طی مکتوب شماره (۱۹۸۶) که در ۱۳۸۶/۱۱/۱۷ صادر شده، نوشته است: «به شاروالی محترم کابل! با تقدیم احترامات فایقه و تمنیات نیک؛ اهالی محترم ساحه شرق پنجصد فامیلی، عریضه اى را در رابطه به دسترس قرار دادن زمین مورد نیاز جهت اعمار مکتب برای لیسه ذکور محمد انور بسمل، به مقام محترم ریاست جمهوری تقدیم داشته و تذکر می دهند در رابطه قبلاً حکم مقام عالی ریاست جمهوری اصدار یافته؛ اما تاکنون اجراآت لازم صورت نگرفته است. بدین وسیله عریضه آن ها فرستاده شد، خواهشمند است آن اداره تقاضای اهالی متذکره را مورد رسیدگی قرار داده و همچنان دلایل تاخیر در اجرای حکم را گزارش دهند.»

در یک سند دیگر ریاست عمومی طرح و تطبیق پلان های شهری طی مکتوب ۴۳۷ بر ۲۳۸ مورخ ۱۳۸۷/۰۱۱۹ بر اساس هدایت معاونت اول ریاست جمهوری، از شاروالی کابل خواسته است که به رویت سوابق در طی مراحل آن اجراآت اصولی صورت گیرد.

در این سند تصریح شده است: «ساحه توسط مدیریت سروی و جیودیزی مشاهده گردیده، ساحه مذکور در جناح شرق چهارراهی پنجصد فامیلی قرار داشته که قبلاً در یک قسمت آن نمایندگی د افغانستان بانک، برج برق و تعمیر کوپراتیف عملاً اعمار گردیده است، متباقی ساحه مورد نظر که ۶۵۵۰ مترمربع را احتوا می نماید و در پلان تفصیلی قسمت چهارم خیرخانه مینه ساحه مذکور به نام خانه پیش آهنگان قید می باشد.»

با این حال، بهادر دهپور مدیر لیسه محمد انور بسمل، با انتقاد از شاورالی کابل گفت زمینی که اکنون بالایش دعوا وجود دارد، مربوط به پیش آهنگان وزارت معارف بود و در سال ۱۳۸۶ به اساس فرامين جداگانه رييس جمهور ومعاونت اول رياست جمهوری، ساحه نامبرده به لیسه محمد انور بسمل داده شد.

وی افزود که برای ۸۵۰۰ شاگرد ۲۴ اتاق درسی ناچیز است و این تعداد صنف برای شاگردان بسنده نمی باشد و به همین دلیل، همه ساله تعمیرهای شخصی را برای شاگردان به کرایه می گیرند.

موصوف، با اشاره به اینکه از ده سال به این سو، شاگردان شان در حویلی های کرایی درس می خوانند، گفت: «همه ساله ما دو الحاقیه داریم که یک الحاقیه ما در مکتب نسوان است و از ما کرایه نمی گیرند؛ اما یک الحاقیه دیگر را همه ساله به کرایه می گیریم که در گذشته، کرایه آن هر ماه ۹۰ تا ۱۰۰ هزار افغانی می شد؛ اما از دو سال به این سو، حدود ۸۰ هزار افغانی کرایه می گیریم.»

دهپور، در پاسخ به اینکه چرا وزارت معارف تاکنون اقدام به اعمار تعمیر برای مکتب نکرده است؟ گفت که چندین بار اهالی منطقه و مدیریت مکتب، خواستار اعمار تعمیرجديد مکتب شدند؛ اما وزارت معارف به دلیل بعضی ممانعت ها، تاکنون موفق به اعمار تعمیر برای مکتب نشده است.

مدیر لیسه محمد انور بسمل، با بیان اینکه ساحه نامبرده به اساس فرمان ریاست جمهوری برای لیسه محمد انور بسمل اختصاص داده شده است، گفت که شاروالی باید از دست درازی به ملکیت معارف دست بکشد و اجازه بدهد که یک تعمیر برای اطفال کشور اعمار شود.

با وصف این، باشندگان محل نیز با انتقاد از ریاست شاروالی کابل می گویند که این ریاست، در تبانی با یک شرکت ساختمانی خصوصی تصمیم دارد که بالای مُلکیت لیسه محمد انور بسمل، بلاک اعمار کند که این عملکرد شاروالی کابل، قابل قبول برای آنها نیست.

دوکتور رحمت گل شینواری از باشندگان ساحه پنجصد فامیلی، تعمیر و صنف های فعلی لیسه محمد انور بسمل را، اندک خوانده می گوید که تعداد دانش آموزان افزایش پیدا کرده است و صنف های موجود برای شاگردان بسنده نیست و باید یک تعمیر دیگر اعمار گردد.

وی علاوه کرد که با تلاش های پیهم مردم محل، ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۶ با صدور حکمی، ساحۀ يادشده را به لیسه محمد انور بسمل اختصاص داد؛ اما به خاطر سهل انگاری وزارت معارف و عدم اقدام به اعمار تعمیر جديد برای لیسۀ یادشده، تصاحب بر این ملکیت جنجالی شده است.

خواجه غلام جیلانی دیگر باشنده ساحه پنجصد فامیلی، با انتقاد از وزارت معارف گفت: «مردم محل با مشکلات فراوان خود را نزد رئیس جهمور پيشن حامد کرزى رساندند و امر اعمار تعمیر دوم را برای این لیسه گرفتند؛ اما وزارت معارف تاکنون هیچ اقدامی به اعمار آن نکرده است.»

به گفته وی، چندی پیش شاروالی کابل، اطراف زمین را احاطه و امور ساختمانی را آغاز کرد، که این کار شاروالی با ممانعت اهالی منطقه رو به رو شد و اجازه اعمار بلاک داده نشد.

موصوف، از وزارت معارف و رهبری حکومت خواست که جلو غصب زمین مکتب را از سوی زورمندان و ادارات دولتی که قصد اعمار بلاک های رهایشی را دارند، بگیرد.

آنان هشدار می دهند در صورتی که مشکل شان حل نگردد، به خاطر رساندن صدای شان به رهبری حکومت، به اعتراض های مدنی دست خواهند زد.

پاسخ وزارت معارف

نوریه نزهت سخنگوی وزارت معارف، با بیان اینکه در گذشته ساحه مربوط پیش آهنگان وزارت معارف بود، گفت که به اساس درخواست اهالی منطقه، ریاست جمهوری با صدور حکمی در سال ۱۳۸۶ هدایت داده است که در ملکیت فوق، برای لیسه محمد انور بسمل یک تعمیر اعمار گردد.

وی، با اشاره به اینکه اسناد، مدارک و شواهد کافی در خصوص ملکیت لیسه محمد انور بسمل موجود است، افزود که اکنون شاروالی کابل، به بهانه های مختلف تصمیم دارد که در ملکیت معارف بلاک اعمار کند.

موصوف، در پاسخ به اینکه چرا تاکنون وزارت معارف اقدام به اعمار تعمیر برای این لیسه نکرده است؟ تصریح نمود: «قبلاً ضمن مشکلات بودجوی، یک تعمیر برای لیسه محمد انور بسمل داشتیم و نیاز نبود که تعمیر دوم را اعمار کنیم؛ اما اکنون که با رشد نفوس و افزایش دانش آموزان روند اعمار تعمیر را آغاز کردیم، شاروالی کابل ممانعت می کند.»

سخنگوی وزارت معارف، در حالی از عدم نیازمندی تعمیر برای لیسه محمد انور بسمل خبر می دهد که مدیر لیسه نامبرده گفت که از ۱۰ سال به این سو، به دلیل کمبود صنوف درسی، منازل شخصی را ماهوار از ۸۰ تا ۱۰۰ هزار افغانی به کرایه می گیرند.

واکنش شاروالی کابل

جلیل سلطانی سخنگوی شاروالی کابل، با تائید اینکه ملکیت در دوره داکتر نجیب الله مربوط به کاخ پیش آهنگان بوده است، گفت که با تغییر رژیم، همه ساختارها تغییر کرد و زمین دوباره به شاروالی کابل، برگشت کرد.

وی، با اشاره به اینکه تنظیم مجدد زمین آغاز گردیده و به همین دلیل قرار است چند بلاک رهایشی در این ساحه ساخته شود، گفت: «این محل برای مکتب مناسب نیست و اجازۀ اعمار مکتب را داده نمی توانیم؛ چون تاسیس مکتب از خود معیار دارد و معیارهای شهری نزد شاروالی است.»

موصوف، در پاسخ به اینکه آیا شاروالی کابل در نظر دارد که به منظور اعمار تعمیر مکتب برای لیسه ياد شده، به همین اندازه مساحت درمکان ديگر در اختيار وزارت معارف قرار بدهد، افزود: «زمین اصلاً از وزارت معارف نیست و ما اجازۀ اعمار تعمیر مکتب را به وزارت داده نمی توانیم.»

اما کبیر حقمل رئیس نشرات وزارت معارف نیز با اشاره به اینکه ساحۀ نامبرده از وزارت معارف است نه از شاروالی کابل، افزود: «اقدامات شاروالی کابل غیرقانونی است و بر وزارت معارف قابل قبول نیست.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement