خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ادارۀ هواشناسی: سال آینده بحران کم­آبی در کشور وجود نخواهد داشت

ادارۀ هواشناسی: سال آینده بحران کم­آبی در کشور وجود نخواهد داشت

Feb 17, 2019 - 15:57

کابل(پژواک،۲۸ دلو ۹۷): اداره هواشناسی افغانستان، میزان بارنده گی در کشور را به تناسب سال های گذشته قناعت بخش دانسته می گوید که با ریزش سنگین برف و باران های پیهم در ولایات، خطر خشک­سالی در سال آینده رفع شده است.

نسیم مرادی کهمردی آمر پیشگویی اوضاع جوی اداره هواشناسی افغانستان، در مصاحبه اختصاصى به آژانس خبری پژواک گفت که از اوایل تا نیمه های سال بحران کم­آبی، خشک­سالی و نبود علوفه به یک معضل عمومی و بحث داغ مجالس و رسانه مبدل شده بود؛ اما بارنده گی های اخیر در نقاط مختلف کشور، به این نگرانی ها نقطه پایان گذاشت.

موصوف افزود که بارنده گی های اخیر در ولایات مختلف، سبب تجمع بیش از حد آب در ذخیره گاه های زیرزمینی و سطحی شده است که می تواند نقش موثر در کاهش خشک­سالی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد که میزان بارندگی به تناسب دو سال گذشته، بیشتر می باشد و بر اساس گزارش های موجود، در سال ١٣٩٥ در سالنگ ها حدود ۳۵۶ سانتی متر برف باریده بود و در سال ١٣٩٦ میزان بارش برف حدود ۸۸ سانتی بود؛ اما در سال روان که هنوز هم احتمال برفباری های بیشتر وجود دارد، در حال حاضر در سالنگ ها ۳۶۸ سانتی متر برف باریده است.

او همچنان تصریح نمود که بر اساس آمارها، میزان بارنده گی در ماه جدى سال روان، به تناسب عین زمان در سال گذشته بیش از سه برابر بوده است.

کهمردی افزود: «در جدى سال گذشته، میزان بارندگی ۲،۶ ملی متر بود؛ اما در ماه  جدى امسال این رقم به ۶،۴۷ ملی متر یعنی به بیش از سه برابر افزایش یافته است.»

موصوف علاوه کرد که مشخص کردن میزان آب و خطر خشکسالی، از لحاظ وظیفوی مسئوليت وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می باشد؛ اما با توجه به امکانات و تجهیزات پیشرفته اى که در اختیار اداره هواشناسی قرار گرفته است، اندازه دقیق بارندگی ها را این اداره تعیین می کند.

وی گفت: «این فن آوری به ما اختیار می دهد تا بگوییم که در ماه های بعدی نیز در اکثرمناطق غربی، شمالغربی، شمال و شمالشرقی، میزان بالای بارندگی ها را خواهیم داشت.»

قابل یادآوری است که ریاست هواشناسی اداره هوانوردی افغانستان، درسال ١٣٩٥ با همکاری سازمان هواشناسی جهانی  ((WMO و چندین برنامه دیگر وصل شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement