خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"در ارتقاى ولسوالى ها به ولايات، نبايد امتیازدهی هاى سیاسی شود"

"در ارتقاى ولسوالى ها به ولايات، نبايد امتیازدهی هاى سیاسی شود"

Feb 17, 2019 - 16:13

کابل(پژواک، ۲۸ دلو۹۷): صدها باشنده چندين ولسوالى ولايت غزنى با گردهمايى در کابل، خواستار ارتقاى هشت ولسوالى با مرکزيت مُقر به ولايت شده، گفتند که در ارتقاى ولسوالى ها به ولايات، نبايد امتیازدهی هاى سیاسی شود.

امروز صدها تن از باشنده هاى ولسوالی های مقر، اندر، گیلان و ناوۀ ولايت غزنى، در شهر کابل گردهم آمده بودند. آنها خواستار ارتقای ولسوالی مُقر به ولایت تاکید کردند.

عبدالولی خان زاده یک تن از بزرگان قومی ولایت غزنی که به نماينده گى از ديگران صحبت مى کرد، خواستار تشکيل ولايت مستقل از ولسوالى هاى مُقر، آب بند، گيلان و ناوۀ غزنى، ولسوالى هاى خاک افغان و نوبهار زابل و ولسوالى ديره و وازيخواه پکتيا شده گفت که مُقر، مرکز اين ولايت بوده مى تواند.  

همچنان موصوف گفت که مُقر، موقعیت ستراتیژيکی بهتر، معدن طلای زرکشان و میدان هوایی دارد و شاهراه کابل – کندهار نيز از اين ولسوالى عبور مى کند.

وی از اقدام رییس جمهور مبنی بر ارتقای برخی ولسوالی ها به ولایات، اظهار خوشى کرد وگفت که رییس جمهور، باید در ارتقای ولسوالی ها به ولايات از امتیازدهی سیاسی بگذرد و هرگاه اراده براى دسترسی شهروندان به خدمات بهتر را دارد، ولسوالی ها را بر اساس نفوذ و مساحت به ولایت ارتقا دهد.

حکومت قصد دارد پنج ولسوالى را به ولايت ارتقا دهد.

به اساس گزارش ها، قرار است ولسوالى شینوار ولایت ننگرهار، ولسوالی جاغوری غزنی، ولسوالی شیندند هرات، ولسوالی پامیرهای بدخشان و یک ولسوالی در شمال کابل را، به ولایت ارتقا دهد.

در اخیر، قطعنامه هشت ماده یی از سوی اشتراک کنندگان به نشر رسید.

در قطعنامه آمده است که ولایت مُقر با داشتن هشت ولسوالی و با داشتن حدود یک میلیون نفوس، با معیارهای موجود با سایر ولایت دیگر تفاوت ندارد و هم از لحاظ موقعیت ستراتیژیک نیز در جایگاه خوبی قرار خواهد داشت.

در قطعنامه آمده است که ولایت شدن مُقر، می تواند در تغییر امنیت این ولسوالی و سایر ولسوالی هاى همجوار نیز اثر مثبت بگذارد.   

در قطعنامه تاکید شده است که اين خواست آنها بايد پذيرفته شود و به همين هدف، امروز شاهراه کابل کندهار را در مُقر مسدود کرده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement