خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زمینۀ آموزش حرفه و سواد برای محبوسین زندان گردیز مساعد شده است

زمینۀ آموزش حرفه و سواد برای محبوسین زندان گردیز مساعد شده است

Feb 18, 2019 - 15:45

گردیز(پژواک،۲۹دلو۹۷): مسئولین زندان گردیز در پکتیا میگویند ک برای بخش اعظم زندانیان این محبس، زمینۀ فراگیری حرفه و سواد فراهم شده تا بعد از رهایی از زندان، مشکلات اقتصادی شان را از این طریق مرفوع نمایند.

به قول آنان، شماری از زندانیان در بخش های خیاطی، نجاری، فلزکاری و ساختمانی آموزش های حرفوی را فرا میگیرند و افزون براین، زمینه حفظ  قرآنکریم و آموزش سواد نیز برای شان مهیا شده است.

محمد رحیم یکتن از محبوسین، به تاریخ ۲۹ دلو، به آژانس خبری پژواک گفت که ازحدود یک ونیم سال بدینسو در زندان مصروف خیاطی است، با دوختن لباس های محبوسین و برخی کارمندان زندان، در کنار رفع حوایجش، به بخش تعیین شده زندان نیز مقدارى پول می پردازد.

رحیم علاوه نمود: "یک دست لباس را سه صد افغانی می دوزم، پول زندان را نیز می پردازم و برای رفع برخی ضرورت های خود نیز آن را مصرف می کنم."

محمد اقبال یکتن از زندانیان دیگر گفت که در زندان ظرفیت بیشتر کارنیست؛ اما به سبب کمبود تسهیلات و وسایل مورد نیاز، مسئولین ذیربط نمی توانند که شمار زیادى افراد را تحت آموزش قرار دهند.

اقبال افزود: "از پنج سال بدینسو، مصروف کار استم و به شاگردان نیز تدریس میکنم؛ اما ماشین ها کم است و افراد بیشتر را آموزش داده نمی توانم."

شفیع الرحمن که در بخش نجاری مصروف کار است گفت که بعد از رهايى از زندان، می تواند از طریق این حرفه امرار معیشت کند.

نامبرده افزود: "زندانیان که در بخش های خیاطی، نجاری و ولدينگ کاری مصروف کاراند و متباقی دیگر که به هر حرفه علاقمندی داشته باشند، می توانند اینجا  یک حرفه را بیاموزند تا درآینده بتوانند به خانواده شان ممد واقع شوند."

حاجی معراج الدین نیز گفت که در بخش ساختمانی کار میکند و از این طریق، حدود دو صد افغانی در روز به دست می آورد.

موصوف افزود: "در بدل کار پول کمایی میکنیم، به مزدورکار ۱۲۰ افغانی در روز و به استادکار ۲۰۰ افغانی می دهند؛ مایه خوشی است که مصروف کار استیم و هم مقدارى پول به دست می آوریم."

برخی زندانیان دیگر مشغول حفظ قرآنکریم و آموزش سواد استند؛ اما از کمبود کتب و قرطاسیه دراین عرصه یاددهانی میکنند.

از جانب دیگر، مل پاسوال آفندی گل رباطی مدیر محبس گردیز، به پژواک گفت که درحال حاضر ده ها محبوس مصروف فراگیری حرفه و سواد استند تا بعد از آزادشدن از زندان، زندگی شان را به وجه احسن به بیش برده بتوانند.

رباطی گفت که افزون بر بخش های متذکره، برای پیشبرد برخی امور دیگر نیز ظرفیت موجود است؛ ام نبود بازار برای اجناس صنعتی زندانیان، در برابر رشد کار آنها مانع بزرگ واقع شده است.

 نامبرده تاکيد کرد در صورتیکه ادارات دولتی در برخی عرصه ها با ایشان قرارداد عقد نماید، روند کار و اصلاح محبوسین نتیجه مثبت در پی خواهد داشت.

نامبرده علاوه نمود: "در چند بخش کار میکنیم؛ اما بازاریابی نیست، در صورتیکه موجودیت بازار، خیاطان و کارکنان دیگر ما میتوانند برای خود، اداره و مردم موثر واقع شوند، در این عرصه مشکلات داریم، ادارات دولتی هم قرارداد عقد نمیکنند."

شایان ذکراست که دراین محبس، حدود سه ماه پیش، هشت تن قرآنکریم را حفظ کردند.

 درمحبس گردیز، به ارتکاب جرایم مختلف به شمول چهارخانم، بیش از ۴۰۰ تن محبوس اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement