خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نگرانی های برخی مردم در مورد لغو سفر طالبان به پاکستان

نگرانی های برخی مردم در مورد لغو سفر طالبان به پاکستان

Feb 18, 2019 - 19:15

کابل (پژواک، ۲۹ دلو ۹۷): برخی همکاران فعلی و مسئولین پیشین طالبان، در مورد سفر هیئت مذاکره کنندۀ طالبان به پاکستان، ابراز نگرانی نموده اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان، چند روز پیش با انتشار خبرنامه اى اعلان نموده بود که به تاریخ ۲۹ دلو، هیئت مذاکره کنندۀ آنها از قطر به اسلام آباد سفر میکند و در آنجا با عمران خان نخست وزیر آن کشور و زلمی خلیلزاد دیدار خواهند کرد.

بعد از آن، برخی رسانه ها گزارش هايی را منتشرکردند که هیئت طالبان دراسلام آباد با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که طی سفر رسمی وارد پاکستان شده، نیز ملاقات مينماید.

اما این سفر اکنون ملغا شده است.

بعد ازاعلان سفرهیئت طالبان به پاکستان، احساسات برخی مسئولین پیشین طالبان و سیاسیون افغان برانگیخته شد که به قول آنها، چندی پیش با طالبان در نشست خیلی مثبت اشتراک ورزیده بودند.

حضرت عمرزاخیلوال وزیر و سفیر پیشین که اعلامیه نشست مسکو را به خوانش گرفته، ابتدا سفر مذکور را مورد انتقاد قرار داد. نامبرده در تویترش نگاشته بود: "اعلامیه طالبان درمورد سفر به اسلام آباد، پرسش ها و نگرانی ها را به بار آورده  که امیدواری ها در خصوص صلح را متضرر خواهد نمود، تجدید نظر دراین عرصه خبر نوید دهنده خواهد بود."

همچنان حامد کرزی رییس جمهور سابق کشور، پیرامون سفر طالبان به اسلام آباد در مصاحبه با آژانس اسوشیتید پرس امریکا اذعان نموده بود که صلح با طالبان، باید به رقابت منطقوی مبدل نشود.

نامبرده افزوده بود که مذاکرات بدون تقسیم اوقات، میان امریکا و طالبان در پاکستان، افغانستان را به میدان رقابت منطقوی تبدیل خواهد نمود.

نظرمحمد مطمئن یکتن از مسئولین پیشین طالبان درکابل، بر مذاکرات بدون تقسیم اوقات میان امریکا و طالبان انتقاد نموده است.

نامبرده طی انتشار مطلبى در صفحه فیسبوکش اذعان نموده که با اعمال فشار،  انجام گفتگوها در اسلام آباد میان امریکا و طالبان باعث بروز پرسش ها و نگرانی میشود.

موصوف افزوده است که اگر طالبان در رفتن به قطر مشکل دارند و مصمم اند تا پیش از نشست قطر، نشست ملابرادرآخند و خلیلزاد در اسلام آباد صورت گیرد، نگرانی ها به حال خودش باقی میماند و تصور خواهد شد که مسیر گفتگوها میان امریکا و طالبان به اسلام آباد منتهی میشود و اسلام آباد همیشه در این راستا مشکل می آفریند و در هر حال برای خود امتیاز گیری میکند.

به قول وی، طالبان باید برای گفتگو با امریکا آدرسى را جستجو نماید که با اسلام آباد تماس نداشته باشد، اگر هیئت طالبان هر بار از طریق اسلام آباد وارد قطر میشود و اسلام آباد در بدل امتیازطلبی میکند، عواقب ناگوار آن مردم افغانستان را با مشکلات مواجه خواهند نمود.

استاد محمد زمان مزمل نویسنده و کارشناس مسایل سیاسی که در نشست مسکو نیز اشتراک ورزیده بود، بر سفر لغو شده اسلام آباد انتقاد نمود و اذعان کرد که طالبان دستاوردهای مسکو را در اسلام آباد از دست داد.

موصوف افزود درحالیکه طالبان در مرحله حساس مذاکرات صلح با امریکا قرار دارند، آنها در مسکو نشست باشکوه را با هموطنان خود داشتند، اشتراک کنندگان نشست از آنها تقاضا کردند که بدون اشتراک حکومت کابل، صلح سراسری را تامین کرده نمی توانند.

مزمل گفت که دیدار رو در رو با نخست وزیر پاکستان و از هیئت اشرف غنی خیلی قوی شیله رفتن، سیاستى است که افراد خوشبین طالبان نیز آن را توجیه نخواهد کرد.

به قول وی، طالبان باید در خصوص کشورشان فکر وسیع داشته باشند، جهاد مجاهدین علیه روس ها تجربه شد که مجاهدین زیاد حساس، به سبب فکرغیرجامع شان شکار دسیسه دیگران شدند.

ملا عبدالسلام ضعیف یکتن از مقامات پیشین طالبان که در نشست مسکو حضور داشت، در مورد موضوع متذکره مطلب جدید را نگاشته است.

موصوف اذعان نموده است: "من هیچگاه تلاش نمی کنم تا در دیدگاه طالبان دخالت داشته باشم و یا بر آن انتقاد کنم و از این طریق  به خود حق مداخله در امور سیاسی طالبان را بدهم؛ زیرا در مرحله حساس کنونی درعرصه اتخاذ تصامیم امور سیاسی همرکاب کاروان متذکره نیستم."

موصوف افزوده است که امریکا و طالبان در این مرحله، در پی مذاکرات مستقیم با ایجاد فضای اعتماد به داشتن تضمین قوی، راه حل ها را تشخیص کرده می توانند، طالبان حق دارند تا در آینده زمانیکه عملاً وارد مرحله ملی و سیاسی میشوند، در خصوص داشتن آدرس سیاسی و اقتدار ملی واقعی اطمینان حاصل نمایند و بعد از آن با کسب قوت و اطمینان بیشتر، وارد مرحله دوم شوند.

قرار گفته ملا ضعیف، نیاز است تا طالبان برای نیل به این هدف بزرگ، پیمودن برخی مراحل را در نظر گیرند.

هیئت مذاکره کننده، باید اعتماد و صلاحیت همه جانبه نزد رهبری خود داشته باشد، از سوی رهبری برای آنها در مذاکرات خطوط قرمز تعیین شود؛ زیرا مشوره و عدم صلاحیت، مشوره های غیرضروری برخی دیگر، مواردى است که به موقف آسیب میرساند، روند پیشرفت را بطی نموده و پروسه صلح را طولانی تر میسازد.

به قول موصوف، به اعضای شامل در تیم مذاکره کننده، باید زمینه فراهم شود تا یکجا به خانواده های شان به محل تعیین شده بروند. تا از آرامش ذهنی بهره مند شده و فیصله ها را با صلاحیت تمام و اعصاب آرام بدون فشار کدام کس و جناح اتخاذ کنند.

نامبرده گفته است در قدم نخست، مادامیکه طالبان و امریکایی ها به مرحله تصویب نایل میشوند، به هیچ کس حق مداخله داده نشود، تا مذاکرات به وجه احسن و کامیابی ادامه یابد و کشورهای منطقه از رقابت ناسالم درامان باشند؛ زیرا کشورهای منطقه طور اخص کشورهای همسایه تلاش میورزند تا از مذاکرات صلح به نفع خود بهره برداری کنند.

ملاضعیف افزوده است: "من باور دارم که اکنون توپ ابتکار صلح و سیاست در اختیار طالبان قرار دارد، مردم افغانستان و جهانیان چشم انتظار به سوی آنان دوخته که آنها این توپ را چگونه به هدف (گول) می رسانند."

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در مورد سفرهیئت شان به اسلام آباد اذعان نموده که قرار بود امروز(۲۹ دلو) نشستى میان آنها و هیئت امریکا تدویر شود.

اما موصوف علاوه کرده که بدبختانه به سبب شمولیت اعضای هیئت مذاکره کننده در لیست سیاه امریکا و ملل متحد، زمینه سفر برای شان مساعد نشد؛ از این رو نشست متذکره به تعویق افتاد.

در خبرنامه طالبان درج است که تاخير افتادن نشست، مربوط آنها نمیشود؛ زیرا آنان آمادگی همه جانبه گرفته بودند؛ اما گزارش هايی که در این خصوص در رسانه ها پخش شده، عاری از حقیقت است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement