خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«تصميم شامل ساختن افغانستان در فهرست خطر بلند پولشويى عادلانه نيست»

«تصميم شامل ساختن افغانستان در فهرست خطر بلند پولشويى عادلانه نيست»

Feb 19, 2019 - 12:08

کابل (پژواک،٣٠ دلو٩٧): کميسيون اتحاديه اروپا، افغانستان را شامل فهرست کشورهايى نموده است که نتوانسته با پولشويى مبارزه كند؛ اما بانک مرکزى افغانستان اين تصميم را عجولانه و ناعادلانه مى داند.

پولشويى، بدیل سود حاصل از خلافکاری و فساد به دارایی‌های به ظاهرمشروع است. در فرایند پول‌شویی، پول حاصل از اقدامات غیرقانونی تبدیل به پول یا ثروتی می‌ شود که در ظاهر از راه‌های قانونی به دست آمده ‌است و به این طریق «پول شسته شده» وارد اقتصاد می‌شود.

به عبارت ساده‌تر، قانونی کردن درآمدهای غیر قانونی، مشروع کردن پول‌های نامشروع و تطهیر پول‌ های حرام و یا تبدیل پول ‌های کثیف ناشی از اعمال خلاف به پول‌های تمیز و پاک، پولشویی می‌باشد.

كميسيون اتحاديه اروپا اخيراً ٢٣ كشور را به شمول افغانستان در ليست سياه قرارداده است.

در اين ليست، كشورهایی كه نتوانسته‌اند با پولشويى مبارزه كنند و داراى سيستم بانكى غيرمعيارى جهانى می‌باشند، گنجانيده شده‌ است.

بانک مركزى افغانستان مى گويد كه بانک‌هاى افغانستان، با تمام معيارهاى جهانى تنظيم بوده است و تصميم اتحاديه اروپا در اين مورد عجولانه و ناعادلانه مى باشد.

ایمل هاشور سخنگوى بانک مرکزى افغانستان، ضمن بيان اين مطلب به آژانس خبرى پژواک گفت که افغانستان در لیست سیاه پولشویی درج نشده، بلکی کميسيون اتحاديه اروپا گفته است که افغانستان، شامل کشورهایی است که در امر مبارزه با پولشویی با خطر بلند مواجه می باشد؛ اما اين تصميم کميسيون اتحاديه اروپا نيز عجولانه و ناعادلانه مى باشد.

موصوف افزود که افغانستان در نتیجه عملی کردن قوانین و مقررات پولشویی، به شکل بهتر آن و غنامند ساختن سیستم های پولی، حدود دو سال قبل از لیست خاکستری گروه مالی جهان خارج و درج لیست سفید شده است.

افغانستان، قانون مبارزه با تطهیر پول (پولشویی) و درآمد ناشی از جرایم را در سال ۱۳۹۳ تصویب کرده است.

تاج محمد اکبراستاد پوهنتون وکارشناس اقتصادى، به آژانس خبرى پژواک گفت هرچند کميسيون اتحاديه اروپا ازشامل شدن افغانستان درليست کشورهايى که در راستاى مبارزه با پولشويى با مشکلا ت مواجه اند، خبرداده ودرعين حال حکومت افغانستان اين تصميم را عجولانه پنداشته است؛ اما اين مسئله تاکنون کاملا روشن نشده که واقعا افغانستان درکدام وضعيت قراردارد.

اکبرافزود که اگرواقعا افغانستان شامل ليست سياه شده باشد؛ بدون شک اين مساله تاثيرات ناگواربالاى وضعيت اقتصادى، صادرات و واردات وانتقال پول درافغانستان بجا خواهد گذاشت.

وى در ادامه گفت که اگراحيانا افغانستان در رديف خطربلند پولشويى قرار داشته باشد، اين موضوع نيز يک تهديد نسبى براى کشور ما خواهد بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement