خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از حدود ۴۵۰۰ محبوس در ایران ۶۵۰ تن به افغانستان منتقل شده اند

از حدود ۴۵۰۰ محبوس در ایران ۶۵۰ تن به افغانستان منتقل شده اند

Feb 20, 2019 - 18:27

کابل (پژواک، اول حوت ۹۷): از جمع حدود ۴۵۰۰ زندانی افغان در ایران، ۶۵۰ تن شان به افغانستان انتقال یافته و این روند ادامه دارد.

عزیزاحمد سرباز رییس هیئت انتقال زندانیان افغان از ایران، امروز طی کنفرانس مشترک خبری با جمشید رسولی سخنگوی لوی څارنوالی درکابل گفت که حدود ۵۰۰۰ هزار زندانی افغان، در محبس های مختلف ایران محبوس اند.

نامبرده بدون ارائه جزییات گفت که ازجمله محبوسین متذکره، چند هفته پیش، ۶۵۰ تن به افغانستان منتقل شده، اکنون در هرات نگهداری میشوند و وضعیت صحی شان قابل اطمینان است.

به اساس معلومات نامبرده، در سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ نیز ۶۳۰ زندانی افغان، از ایران به افغانستان منتقل شده بودند.

به قول موصوف، در مورد دوسیه های محبوسین منتقل شده افغان از ایران به کشور، تجدید نظر صورت میگیرد و در مدت حبس شان تغییر آورده میشود.

براساس معلومات وی، قرار است تا اواسط سال ۱۳۹۸، دو هزار زندانى افغان، از ایران به افغانستان انتقال داده شوند.

به قول او، آنعده محبوسین افغان که حکم نهایی محکمه را دریافت نموده، هویت شان تثبيت شده و از انتقال رضایت داشته باشند، به افغانستان انتقال داده میشوند.

سرباز علاوه نمود: "معلوماتى که توسط حکومت ایران در دسترس ما قرار گرفته، در محابس ایران از ۴ تا ۵ هزار افغان زندانی اند و از جمع آنها، هزار تن از انتقال به افغانستان اجتناب ورزیده اند."

موصوف گفت که با زندانیان ایرانی درافغانستان نیز برخورد مشابه صورت گرفته و تاکنون از زندان های افغانستان، ۷۲ محبوس ایرانی به کشور شان انتقال داده شده و حدود ۸ ایرانی، هنوز هم در افغانستان زندانی اند.

به اساس معلومات وزارت مهاجرین و عودت کنندگان، در حال حاضر حدود ۸۰۰ هزار افغان طور قانونی و نزدیک به یک میلیون افغان غیرقانونی، در ایران بودوباش دارند.

سخنگوی لوی څارنوالی گفت که محبوسین منتقل شده افغان به کشور و متباقی زندانیان افغان که هنوز هم در زندان های ایران به سر میبرند، در پی ارتکاب جرایم مختلف، به حبس محکوم شده اند؛ اما شمار زیادى از آنان به جرم قاچاق مواد مخدر زندانی اند.

موصوف افزود: "لوی څارنوالی منحیث اداره حامی از حقوق و آزادی مردم افغانستان، همواره تلاش ورزیده تا در داخل و خارج کشور، از حقوق اتباع خود محافظت نماید و انتقال محبوسین افغان از خارج به کشور، از برنامه های حکومت وحدت ملی میباشد."

نامبرده گفت که درحال حاضر، افغانستان توافقنامه ها را در خصوص انتقال زندانیان با تاجکستان، روسیه و ایران منعقد نموده و به زودی به شمول پاکستان، با برخی کشورهای دیگر نیز توافقنامه مشابه امضا خواهد شد.

نامبرده نگفت که در حال حاضر بدون ایران، چه تعداد افغان ها در کشورهای دیگر زندانی اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement