خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بیماری های سرطان جهاز هضمی در نیمروز تشخیص و تداوی می شود

صحت

آرشيف

بیماری های سرطان جهاز هضمی در نیمروز تشخیص و تداوی می شود

Feb 20, 2019 - 13:24

زرنج (پژواک، اول حوت ۹۷): ریاست صحت عامۀ نیمروز از تشخیص و تداوی بیماران سرطان جهاز هضمی، در حالی در این ولایت خبر می دهد که مردم پیش از این، غرض تداوی اين مريضى به خارج از کشور می رفتند.

داکتر خسرو یوسفزی رئیس صحت عامه نیمروز، در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت که از مدتی به این سو، بیماری های سرطان جهاز هضمی در زرنج توسط یک تن از داکتران متخصص افغان که تحصیلاتش در این رشته را در هندوستان فرا گرفته است، تشخیص و تحت مداوا قرار می گیرد.

موصوف افزود که تداوی بیماران سرطانی جهاز هضمی در نیمروز، سبب شده تا برخی بیماران از ولایت های هرات، کندهار، هلمند و فراه به کابل و یا خارج از کشور نروند و غرض مدوا به این ولایت بیایند.

وی خاطرنشان کرد که دوری ولایت نیمروز از مرکز و قرار گرفتن در فاصلۀ حدود یک هزار کیلومتری از کابل، سبب شده تا خدمات صحی تخصصی کمتر در این ولایت عرضه گردد.

داکتر شکر الله حیدرخیل متخصص بیماری های سرطان جهاز هضمی،  به پژواک گفت که از زمان ایجاد مرکز تداوی بیماری های سرطان جهاز هضمی در ۱۷ ماه گذشته در این ولایت، حدود ۱۸۸۰ بیماری سرطانی تشخیص و تحت مداوا قرار گرفته است.

به گفته او، تا به حال  در اطراف غدۀ سرطانى ۹۰ بیمار سرطان جهاز هضمی جال گذاشته شده که از پیشرفت غده سرطانی جلوگیری می کند و همچو عملیات در حوزه غرب، تنها در نیمروز صورت می گیرد.

وی افزود، در حالیکه تداوی بیماران سرطانی جهاز هضمی در خارج از کشور، حدود ۳۰۰ هزار افغانی هزینه بر می دارد؛ اما در نیمروز در بدل پرداخت ۲۴ هزار افغانی، بیمار تحت تداوی قرار می گیرد.

نور محمد یکی از باشنده گان نیمروز که مادرش مبتلا به بیماری سرطان مری بوده، ابتدا غرض تداوی او را به هرات و سپس به پاکستان می برد و از اینکه توان پرداخت هزینه های گزاف در آن کشور را نداشته است، دوباره با مادر بیمارش به افغانستان بر می گردد؛ اما پس از آن که مطلع می شود، این بیماری در شهر خودش درمان می گردد، مادرش را به مرکز تداوی این بیماری در شهر زرنج می برد.

موصوف افزود پس از آنکه مادرش را به این مرکز برد، داکتر برایش اطمینان داده است که این بیماری قابل علاج می باشد و او را تحت مداوا قرار داد.

وی خاطرنشان کرد که مادرش، بعد از تداوی از شفاخانه صحت یاب و حالا مرخص شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement