خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

داوودزی: تا ۲۵ روز دیگر «لویه جرگه مشورتی صلح» برگزار می شود

داوودزی: تا ۲۵ روز دیگر «لویه جرگه مشورتی صلح» برگزار می شود

Feb 20, 2019 - 15:46

کابل (پژواک، اول حوت ۹۷): شورای عالی صلح می گوید که قشر سیاسی و دولت افغانستان، به امریکا اجازه داده تا با طالبان وارد مذاکرات صلح شود؛ اما فیصله نهایی در این روند با حکومت افغانستان است.

محمد عمر داوودزی رئیس دارالانشاى شورای عالی صلح، امروز در نشستی که پیرامون آغاز تحقیق ملی تحت نام «زنان، صلح و امنیت» از سوی کمیسیون حقوق بشر افغانستان، در کابل راه اندازی شده بود، گفت که هدف کلی تمامی تلاش‌ ها در روند صلح، رسیدن به مذاکرات اصلی یعنی میان دولت افغانستان و طالبان است؛ زیرا اگر آتش بس می‌ شود هم بین دولت و طالبان است و اگر معاهده صلح امضا می ‌شود، باید بین دولت و طالبان امضا شود.

موصوف با اشاره به اینکه نمایندگان طالبان در نشست قبلی با زلمی خلیلزاد نماینده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان صلاحیت کمتری داشته اند، لازم است برای آنان فرصت داده شود تا در نشست آینده، با صلاحیت بیشتر به مذاکره حاضر شوند؛ از همین رو در نشست آیندۀ قطر با صلاحیت بیشتر اشتراک خواهند کرد.

قرار است در ۲۵ ماه روان میلادی، بار دیگر مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان در قطر برگزار شود.

داوودزی، نگرانی زنان در خصوص روند صلح را بجا دانست؛ اما گفت که بیش از حد نگران نباشند؛ چون تا جایی که او معلومات دارد، مذاکرات امریکا و طالبان، تاهنوز روی دو محور اصلی و چهار محور فرعی چرخیده است.

موصوف افزود: «محور اول این بوده که طالبان از امریکا خواسته که تقسیم اوقات خروج ابلاغ کند؛ جانب امریکا این مساله را پذیرفته است که اگر همه افغان ها بعد از صلح از آن ها خواهش کنند، بیرون می‌شوند و قبل از صلح نمی ‌برایند؛ چون به گفتۀ امریکایی ها این مربوط به فیصله همۀ افغان ها می ‌شود.»

وی خاطر نشان کرد که  امریکا هم از طالبان خواسته که این گروه با دولت مصالحه کند؛ اما هیات طالبان گفته است که آنان در این مورد صلاحیت ندارند؛ در مورد آتش بس هم گفته که صلاحیت ندارند و خلیلزاد برای آنان گفته که بروید صلاحیت بگیرید.

داوودزی علاوه کرد، در نشستی که قرار است تا پنج روز دیگر میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر برگزار شود، نمایندگان طالبان با صلاحیت بیشتری خواهند آمد.

به گفته او، محور دیگر مذاکرات قبلی قطر هم، آزادی زندانیان طالبان بوده که خلیلزاد آن را نیز به مذاکره مستقیم با حکومت افغانستان راجع کرده است.

او گفت که از این بالاتر، تا هنوز در روند صلح چیزی نبوده است و مردم باید مطلع باشند.

وی همچنان در مورد نشست مسکو گفت مذاکرات قشر سیاسی با طالبان یک ضرورت است؛ زیرا آنان سوالاتی در ذهن دارند که باید پاسخ یابد؛ اما بر اساس یک جامعه آزاد، مردم افغانستان نیز حق دارند که در مورد این نشست ملاحظات خود را داشته باشند.

او در مورد تشکیل جرگه مشورتی پیرامون صلح نیز گفت که تاریخ تشکیل این جرگه، ۲۶ تا ۲۹ حوت انتخاب شده و مدیریت آن را یک کمیسیون غیردولتی برعهده خواهد داشت.

به گفته او، در این لویه جرگه همه اقشار مردم دعوت خواهند شد و خطوط سرخ مذاکره با طالبان را برای دولت مشخص خواهند کرد.

این در حالی است که رییس جمهور غنی، هفته گذشته دستور تشکیل لویه جرگه مشورتی در مورد صلح را به منظور ایجاد اجماع ملی، صادر کرده است.

در همین حال، صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت امور خارجه، در این نشست گفت که در روند صلح؛ حقوق بشری به ویژه حقوق زنان قابل معامله نیست. صلح بدون تامین حقوق زنان، به معنای نادیده گرفتن و قربانی بخشی از پیکر جامعه است، و این گونه صلح، قطع کوتاه مدت جنگ خواهد بود.

موصوف افزود که حکومت افغانستان در شرایط کنونی، هیچ گونه عقب ‌گردی نخواهد داشت و اجازه نمی‌ دهد که دستاوردهای مهم حقوق بشری که در طول  ۱۸ سال گذشته به دست آمده از بین برود.

وی با اشاره به محاکم صحرایی در گوشه و کنار افغانستان؛ گفت که زنان باید از روند صلح اطمینان حاصل کنند که با تطبیق حاکمیت قانون، دیگر شاهد محکمه صحرایی نباشند.

در همین حال، جان بس سفیر ایالات متحده امریکا در افغانستان که در این نشست حضور داشت، گفت امریکا علاقمند است که افغانستان به یک موفقیت برسد و خرسند می باشد که افغان ها کشوری بسازند که مردم در آن به صلح و امنیت زندگی کنند.

وی افزود: «ما عجله داریم که به افغانستان صلح بیاید؛ از همین رو ما از خلیلزاد خواستیم تا به میز مذاکره با طالبان بنشیند؛ چون مردم افغانستان خودشان باید به میز مذاکره بنشینند. ما نمی خواهیم جايگزین افغان ها در میز مذاکره با طالبان شویم.»

موصوف علاوه کرد که امریکا می خواهد مردم افغانستان اعم از زنان و مردان، در صلح و امنیت زندگی کنند؛ زنان طوری که می خواهند حقوق خود را داشته و از آن دفاع کنند.

موصوف گفت که در مذاکرات صلح، باید ۵۰ درصد زنان اشتراک داشته باشند؛ زیرا بیشتر از ۵۰ درصد نفوس افغانستان را زنان تشکیل داده اند و بدون اشتراک آن ها، مذاکرات صلح نتیجه نخواهد داد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement