خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دایاگ: در شمال ۲۵۰۰ گروه مسلح غیرقانونی فعالیت دارند

دایاگ: در شمال ۲۵۰۰ گروه مسلح غیرقانونی فعالیت دارند

Feb 20, 2019 - 15:09

مزارشریف (پژواک، اول حوت ۹۷): مسئولین برنامۀ خلع سلاح (دایاگ) میگویند که در زون شمال، حدود ۲۵۰۰ گروه مسلح غیرقانونی مصروف فعالیت های تخریبی می باشند.

جنرال عبدالمنان عابد مسئول برنامه دایاگ در شمال، حین تسلیمی حدود ۲۰ میل سلاح مختلف النوع در قوماندانی امنیه بلخ گفت که افراد مسلح غیرقانونی در برابر صلح و ثبات، نسبت به مخالفین مسلح خیلی خطرناک اند.

نامبرده در پاسخ به یک پرسش آژانس خبری پژواک گفت که موجودیت افراد مسلح غیرقانونی در ولایات شمال، بر اوضاع ناامن جاری تاثیر مستقیم دارد.

موصوف افزود که فعالیت گروه های مسلح غیرقانونی، در اخلال نظم عامه، نسبت به طالبان و داعش خیلی خطرناک است.

عابد گفت: "صفوف و خطوط طالبان و داعش معلوم بوده که هر روز سربازان امنیتی با آنها درگیر جنگ اند؛ بدبختانه که افراد مسلح غیرقانونی در روستاها، شهرها و جاده ها آزادانه گشت و گذار نموده و مردم را آزار و اذیت میکنند."

مسئول برنامه دایاگ در جریان اظهاراتش گرچه از کدام حزب خاص نام نبرد؛ ولی افزود که بسیاری افراد مسلح غیرقانونی در شمال، از حمایت احزاب سیاسی و برخی جریان های دیگر بهره منداند.

به قول وی، در شمال حدود ۲۵۰۰ گروه مسلح غیرقانونی فعالیت دارند.

عابد راجع به تسلیمدهی حدود ۲۰ سلاح های مختلف از سوی قوماندانی امنیه، به برنامه دایاگ گفت که سپردن سلاح های متذکره، بر وضعیت امنیتی هیچگونه تاثیر نمی گذارد.

به قول وی، سلاح یادشده درحالى از مجرمین جنایی ضبط شده که در گذشته ذریعۀ آن جرایمى را مرتکب شده اند.

جنرال عابد، از اقدامات اخیر نیروهای امنیتی علیه افراد مسلح غیرقانونی خوشبینى نموده؛ اما علاوه کرد که روند متذکره باید بیشتر تسریع يابد.

قرار معلومات نامبرده، در آغاز راه اندازی برنامه دایاگ درشمال، ۵۰۰ گروه مسلح غیرقانونی تثبیت شده بودند، که اکنون پنج برابر افزایش یافته اند.

عبدالقادر مصباح یکتن از فعالان سیاسی و مدنی مزارشریف، به پژواک گفت که موجودیت افراد مسلح غیرقانونی، مردم را با مشکلات بزرگ مواجه نموده اند.

موصوف افزود که افراد مسلح متذکره، بسا اوقات با استفاده از امکانات دولتی و روابط، به فعالیت های تخریبی دست می زنند.

نامبرده گفت که ترورهای سیاسی، سرقت ها، جرایم جنایی و قتل های ناموسی، توسط همین افراد مسلح غیرقانونی انجام میشود.

مصباح پیشنهاد کرد که نیروهای امنیتی باید در قدم نخست، موترها و اسلحه را از آنعده مقام های دولتی جمع آوری کنند که طور غیرقانونی نزد شان موجوداند.

به قول وی: "شمار زیادى از مسئولین دولتی که اکنون وظیفۀ رسمی ندارند؛ ولی بازهم سلاح ها را به گونه غیرقانونی با خود حمل میکنند، نیروهای امنیتی باید جداً جلو آنها را بگیرند."

موصوف این را نیز گفت که بدون خلع سلاح افراد مسلح غیرقانونی، تامین امنیت و ثبات در ولایت های شمال ناممکن است.

درعین حال، قوماندان امنیه بلخ گفت که تلاش ها به منظور خلع سلاح افراد مسلح غیرقانونی را تشدید بخشیده اند.

عبدالرزاق قادری آمر امنیت بلخ، به پژواک گفت که پولیس، شب و روز برای آرامش مردم فعالیت دارند.

به قول وی، طی چند هفتۀ گذشته، به سطح شهر مزارشریف، ۲۰ میل سلاح مختلف را ضبط نموده که امروز به برنامه دایاگ تسلیم داده شد.

نامبرده افزود که در جمع سلاح های متذکره، ۳ میل کلاشنکوف، ۲ میل چره یی و ۱۵میل سلاح نوع کمری میباشد، که مجرمین آن، به ارگان های عدلی و قضایی محول شده اند.

قادری در جریان اظهاراتش اذعان کرد که گارنیزیون شهری مزارشریف و قطعه خاص پولیس، علیه افراد مسلح غیرقانونی اقدامات مثبتى را آغاز نموده اند.

 نامبرده پایان عملیات نوید ۳۴ را در بلخ پردستاورد خواند و افزود که درجریان عملیات متذکره، برخی مخالفین مسلح سرشناس را کشته و مناطق زیادى را از وجود طالبان تصفیه نموده اند.

موصوف در اشاره به شاهراۀ مزار- شبرغان گفت که در امتداد مسیر متذکره، به هماهنگی برخی ارگان های امنیتی دیگر، پوسته های مجهز را افراز نموده اند، که با آن جلو فعالیت های مخالفین مسلح گرفته شده است.

قادری از مردم خواست تا در جلوگیری از فعالیت گروه های مسلح غیرقانونی، با نیروهای امنیتی همکاری کنند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement