خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شمار بیماران روانی در ولایت هرات ۲۲ درصد افزایش يافته است

شمار بیماران روانی در ولایت هرات ۲۲ درصد افزایش يافته است

Feb 20, 2019 - 17:31

هرات (پژواک، اول حوت ۹۷): مسئولان صحی در هرات می گویند که به تناسب یک سال گذشته، بر شمار بیماران روانی در ولایت هرات، ۲۲ درصد افزایش به میان آمده است.

داکتر وحید نورزاد مسئول بخش روان درمانی شفاخانه حوزوی هرات، به آژانس خبری پژواک گفت که مراجعین و دریافت کنندگان خدمات روان درمانی در این ولایت، نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.

موصوف افزود که به طور میانگین، روزانه ۲۰۰ بیمار غرض تداوی به این بخش مراجعه می کنند؛ اما این رقم در سال گذشته به ۱۵۰ تن می رسید.

وی علاوه کرد که در طول سال گذشته، حدود ۵۴ هزار تن که ۳۵ هزار تن آنان را زنان تشکیل می دادند، مراجعه کرده بودند؛ اما امسال که یک ماه از آن باقی مانده است، ۶۶ هزار تن که ۴۱ هزار تن آنان را زنان تشکیل می داد، مراجعه و خدمات صحی را دریافت کرده اند.

به گفته او، در سال ۱۳۹۶ خورشیدی، ۱۹ هزار مرد دچار بیماری های روانی بوده اند و این رقم در سال روان، به ۲۵ هزار تن افزایش یافته است.

نوزراد خاطر نشان کرد که زنان، بیشترین افراد مصاب به بیماری های روانی اند که افسردگی و استرس عامل اصلی آن می باشد.

موصوف افزود که عمده ترین دلیل افزایش بیماری های روانی در زنان؛ خشونت، مشکلات خانوادگى، معتاد بودن همسر به مواد مخدر، فقر اقتصادی و بیکاری می باشد.

راضیه ۱۷ ساله که سال قبل با پسرعمه اش نامزد شده بود و اکنون نامزدش در ایران به سر می برد، یکی از بیماران روانی است که غرض درمان و مشوره صحی، به بخش تداوی بیماران روانی شفاخانه حوزوی هرات مراجعه کرده است.

وی گفت: «گاهی آن قدر دلم می ‌گیرد که می‌خواهم، روزها گریه کنم و جیغ بزنم.»

داکتران معالج وی می گویند با تحقیقی که انجام داده اند، یکی از اساسی ترین عوامل مبتلا شدن راضیه همین موضوع ازدواج زیر سن و هم دوری وی از شوهرش که مدت ها است در ایران به سر می برد، می باشد.

مادر شوهر راضیه گفت که عروسش، دختری درس خوان است و اکنون در صنف ۱۲ درس می خواند.

او گفت که چند روز قبل هنگامى که عروسش نماز می خواند، به چنین بیماری مبتلا گردیده که بعد از مراجعه به روان درمانى، اندکی حالتش بهتر شده؛ اما مانند گذشته نیست.

از سویی هم سید عظیم کبرزانی عضو ولسی جرگه؛ بی توجهی دولت، فقر، بیکاری و ناامنی را عامل اصلی افزایش آمار مبتلایان به مشکلات روانی در این ولایت عنوان کرد.

وی جنگ‌های سه دهه گذشته را از عمده‌ترين موارد افزایش شمار بیماران روانی خواند.

بر بنیاد آمار سازمان صحی جهان که در سال ۱۳۹۶ به نشر رسید، بیش از یک میلیون افغان، از افسردگی و بیش از ۱.۲ میلیون دیگر از اختلالات اضطراب رنج می‌ برند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement