خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بلخى: درافغانستان ٣.٧ ميليون کودک از مکتب بازمانده اند

بلخى: درافغانستان ٣.٧ ميليون کودک از مکتب بازمانده اند

Feb 21, 2019 - 18:44

کابل (پژواک، ٢ حوت ٩٧): به ارزش ۱۵۷ ميليون دالر امریکایی برای ۳،۷ ميلیون کودکی که از مکتب بازمانده اند، کمک صورت گرفت.

ميرويس بلخى سرپرست وزارت معارف امروز در مراسم امضاى قرارداد این تفاهمنامه که با نمايندگان کميته سويدن و صندوق وجهى ملل متحد براى کودکان (يونسف) در کابل به امضا رسید ، گفت که در افغانستان ٣.٧ ميليون کودک از رفتن به مکتب محروم اند که ۶۰ درصد آنها را دختران تشکیل می دهد و اين آمار تکان دهنده است.

موصوف افزود که ١٥٧ ميليون دالر امريکايى توسط کشور سويدن کمک شده که در بخش فراهم سازى تعليم براى کودکان به دور از مکتب به مصرف خواهد رسيد.

وى مى گويد که به اساس پلان وزارت معارف بايد تا آخر سال ۲۰۳۰ میلادی هيچ کودکى بيرون از مکتب باقى نخواهد ماند.

به اساس معلومات وزارت معارف، در حال حاضر ٨.٥ ميليون شاگرد مصروف تعليم اند که يک هزار مکتب بنابر مشکلات امنيتى غير فعال مى باشند.

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه که در این نشست حضورداشت، گفت که از ۳،۷ ميلیون کودکی که از مکتب بازمانده، ۷۵ درصد آن اطفال دارای معلولیت اند .

وی افزود: «وضعیت افغانستان ایجاب می کند که این برنامه در آن تطبیق شود، زیرا کشور ما هنوز در حالت جنگ است و از اثر حوادث طبيعی متاثر می گردد.»

به قول وی، دست آوردها در عرصه تعلیم اندک نیست و چالش هم فرا راه تعلیم هنوز وجود دارد.

موصوف می افزاید که باید در معارف به مکاتب خصوصی نیز توجه صورت بگیرد. 

یاسمین شریف رییس نهاد "تعليم منتظر نمى ماند" که در این نشست حضورداشت، گفت که از طریق این برنامه حدود ۵۰۰۰۰۰ دختر و پسر که از تعلیم باز مانده اند و ۶۰ درصد آنها را دختران تشکیل می دهد،  تا سه سال دیگر شامل این برنامه می شوند.

او ميگويد: «تمرکز ما بالای اطفال آسیب پذیر از جنگها، مهاجرت ها و حالات طبيعی و غیر طبيعی، چون خشکسالی ها و سیلاب ها می باشد که باعث شده تا اطفال از تعلیم و تربیه باز بمانند.»

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement