خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حکمتیار: نیروهای خارجی بیرون شوند و حکومت بیطرف ایجاد گردد

حکمتیار: نیروهای خارجی بیرون شوند و حکومت بیطرف ایجاد گردد

Feb 21, 2019 - 16:07

کابل (پژواک، ٢ حوت ٩٧): رهبر حزب اسلامی حضور نیروهای خارجی درافغانستان وعدم موجودیت حکومت غیرجانبدار را عوامل دوام جنگ عنوان نموده و میگوید که عزل همه کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی اقدام غیرقانونی است.

 گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی و نامزد برای انتخابات ریاست جمهوری آینده، این اظهارات را امروز در کابل طی نشست خبری ابراز داشت.

نامبرده گفت که برای پایان جنگ در افغانستان، باید نیروهای خارجی به اساس یک تقویم معقول، از کشور خارج شوند و حکومت فراگیر مورد پسند همه افغان ها ایجاد شود که ظرفیت کاری داشته باشد.

همچنان نامبرده گفت که بدون بررسی و صرف نظر از این که، اعضای مقصر کمیسیون های انتخابات را از غیرمقصر تفکیک شود، حکومت فیصله عزل همه کميشنران را صادر نمود.

موصوف این فیصله را نادرست عنوان نموده و گفت که حکومت باید یک هیئت مستقل را برای تحقیق در این عرصه توظیف میکرد و در پی نتایج بدست آمده فیصله صورت میگرفت.

وی افزود، درصورتیکه کمیشنران مجرم باشند، پس باید شرکای جرمی آنها نیز مجازات شوند و شریکان جرمی شان افراد اند که در تقرر آنها دست داشتند.

رهبر حزب اسلامی، انتخابات ولسی جرگه گذشته را مملو از تقلب عنوان نمود و از همه خواست تا برای شفافیت انتخابات ریاست جمهوری آینده مشترکاً کار نمایند.

موصوف گفت: ((ازهمه اشخاص دعوت میکنم که راه اصولی را اختیار نمایند، از رقابت های منفی انصراف ورزند، شوق به اقتدار رسیدن توسط  بيگانه گان را از سر بیرون کنند.))

 موصوف علاوه نمود که برخی نامزدان در کارزارهای انتخاباتی از امکانات دولتی استفاده میکنند که باید جلو آن گرفته شود.

نامبرده میگوید که ایجاد ولایت های جدید بخش از کمپاین های انتخاباتی است؛ اکنون امکانات و بودجه برای آن در دسترس نیست.

به قول رهبر حزب اسلامی، این اقدام سبب بروز مشکلات شده و اکنون باشندگان ولسوالی های دیگرمانند اهالی ولسوالی مقر می خواهند تا ولسوالی های شان به درجه ولایت ارتقا کنند.

نامبرده در خطاب به مردم افغانستان گفت: ((به خاین رای ندهید، حامی مفسد نباشید، درکنار وطنفروش قرار نگیرید، از صف چپاولگران دور باشید، آزمودن را آزمودن خطا است.))

 موصوف گفت که برای انتخابات پارلمانی آینده باید سیستم کنونی انتخابات عوض شود؛ زیرا به قول وی، این سیستم ناکام بوده و باعث ضیاع آرا میشود.

وی میگوید، باید سیستم ایجاد شود که هر حوزه دارای یک وکیل باشد، حق رای دادن به مهاجرین در آن محفوظ باشد و هیچ رای به هدر نرود.

به قول وی، در دور آینده ولسی جرگه، هشتاد درصد نمایندگان مردم حضور خواهند داشت، زیرا رقم آرای استفاده شده برای نامزدان کامیاب حدود یک میلیون میباشد.

حکمتیار میگوید که از هرگونه تلاش برای استقرار صلح حمایت میکند، اما تدویر لویه جرگه مشورتی مشکل کشور را حل نمی کند.

موصوف میگوید: (( برای پایان جنگ از هر تلاش مثبت صادقانه و به تمام نیرو پشتیانی میکند، از طرف های درگیر درمنازعه افغانستان تقاضا دارد که در برابر روند صلح موانع ایجاد نکنند و بر استمرار جنگ اصرار نورزند.))

وی از طالبان نیز تقاضا کرد که با آتش بس دراز مدت و مذاکرات بین الافغانی توافق نمایند تا حکومت مورد پذیرش همه جوانب ایجاد شود و کشور از بحران کنونی رهایی یابد.

حکمتیار گفت که تمام جناح های ذیدخل قضیه باید این را بپذیرند که درجریان آتش بس نیروهای دولتی و طالبان مسلح با اسلحه مربوطه در مناطق تحت تسلط  شان حضور خواهند داشت.

موصوف افزود: (( دولت باید مشکل طالبان را مانند نیروهای امنیتی مرفوع سازد، مخالفین مسلح دولت که با روند صلح یکجا می شوند، نظیر نیروهای امنیتی برای آنها معاش، اعاشه و اباطه در نظر گرفته شود، صرف با عملی شدن این اقدام، تلاش های صلح مثمر واقع شده می تواند، درغیرآن رسیدن به صلح دشوار است.))

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement