خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

١٢ تن به يک نوع بيمارى که هنوز تشخيص نگرديده در پنجشير مبتلا شده است

١٢ تن به يک نوع بيمارى که هنوز تشخيص نگرديده در پنجشير مبتلا شده است

Feb 21, 2019 - 15:03

پاراخ (پژواک، ٢ حوت ٩٧): در قریۀ مسگران ولسوالی حصۀ دوم پنجشير، دوازده تن به يک نوع بيمارى که هنوز تشخيص نشده اما شبيه «کانگو» می باشد، مبتلا شده  و از ميان آنها يک تن جان باخته است.

داکتر شیردل دانش ريیس صحت عامه ولایت پنجشیر به آژانس خبرى پژواک گفت که اولين واقعه مبتلا شدن به اين بيمارى در مسگران يکشنبۀ هفتۀ جارى و متباقى بعد از آن رخ داده است.

به گفتۀ او مبتلايان به اين بيمارى که هنوز تشخيص نشده، به شفاخانۀ انتانى کابل انتقال داده شدند که از ميان آنها يک تن جان باخته، يک تن هنوز هم در شفاخانه انتانى بسترى است و متباقى از شفاخانه مرخص شده اند.

وى گفت که اين بيمارى شبيه بيمارى کانگو بوده اما اين احتمال هم وجود دارد که بيمارى ناشى از مسموميت باشد.  

به اساس معلومات او، شخصى که جان باخته است، عبدى خان نام دارد و در خانوادۀ او سه خانم و سه کودک نيز به اين بيمارى مبتلا شده بودند. وى گفت که پنج تن از همسايه هاى اين خانواده نيز شامل مبتلايان به اين بيمارى بوده اند.   

موصوف خاطر نشان کرد که تيم سيزده نفرى متخصصين صحى به هدايت وزير صحت عامه، تحقيقات را در اين مورد آغاز کرده اند، تا اين بيمارى تشخيص شود، اما هنوز به نتيجه نرسيده اند.  

يک داکتر در شفاخانه انتانى کابل نيز به آژانس خبرى پژواک گفت که هنوز تشخيص دقيق بيماران يادشده نشده، اما تداوى بيمارى کانگو براى اين بيماران نيز نتيجه داده و به استثناى يک زن که هنوز هم بسترى است، متباقى بعد از تداوى از شفاخانه مرخص شده اند.  

تب کنگو يا "تب خونريزى دهنده" يكى از بيمارى ­هاى ويروسى مشترك بين انسان و حيوان (گاو، بز، گوسفند و فیل مرغ ) است که از طريق خون، کنه هاى (حشره) آلوده و هرگونه تماس با مريض قابل انتقال می‌باشد.

سردرد شدید، تب، لرزه، درد عضله، مخصوصا در پشت و پاها، درد چشم، ترس از نور، استفراغ تورم و سرخى رنگ صورت و خونريزى زير جلدى از اعلايم اين بيمارى مى باشند.

با اين حال، داکتر مهتاب الدین یک تن از نزديکان افراد مصاب به اين بیماری می گوید که اين بيمارى نخست در يک سگ پيدا و سپس يک گاو را مصاب کرده بود.

او مى گويد که خانواده عبدى خان بعد از آن مصاب به اين بيمارى شده که از گوشت گاو يادشده استفاده کرده بودند. 

وى گفت که صحت عامه براى تشخیص این بیماری سمپل (نمونه) را گرفته است، اما مردم منطقه از شیوع این بيماری نگران هستند و حتی اکثريت آنها در جنازۀ عبدی خان که به اثر این بيماری فوت کرده بود، از ترس زیاد شرکت نکرده بودند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement