خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​"پنجا در صد آب حوزۀ هريرود کاهش يافته است"

​"پنجا در صد آب حوزۀ هريرود کاهش يافته است"

Feb 21, 2019 - 16:29

کابل (پژواک، ٢ حوت ٩٧): تحقيق انستيتيوت مطالعات ستراتيژيک افغانستان، نشان مى دهد که پنجا در صد آب حوزۀ هريرود کاهش يافته و برداشت بى رويه آب از سوى ايران به شدت به آب هاى زير زمينى اين حوزه صدمه مى زند.

يافته هاى اين تحقيق که در يک کتاب زير نام«هريرود- مرورى بر حوزۀ آبريز» جا داده شده، از سوى سيد على حسينى عضو انستيتيوت مطالعات ستراتيژيک افغانستان، انجام شده است.

هريرود؛ غربى ترين حوزه آبريز افغانستان است که بين سه کشور افغانستان، ايران و ترکمنستان مشترک است.اين رودخانه از ارتفاعات مرکزى افغانستان سرچشمه گرفته و با گذر از شهرهاى فيروزکوه و هرات در نهايت وارد ترکمنستان مى گردد و در شنزارهاى قره قوم ناپديد مى شود.  

حسينى، امروز در مراسم اعلام نتايج اين تحقيق در کابل گفت در تهيه اين تحقيق که شامل بخش هاى تخنيکى و حقوقى مى باشد، از يک تعداد مطالعات انجام شده، کتب موجود، اسناد، سايت هاى انترنتى و تصاوير ماهوارۀ استفاده نموده است.

وى گفت:«وقتى ما تصاوير ماهوارۀ را مى ديديم متوجه شديم که کشورهاى همسايه ما ايران و ترکمنستان که در اين حوزه مشترک هستند، توسعه بسيار زيادى در بخش زراعت دارند و استفاده بى رويه از آب در اين منطقه صورت مى گيرد.»  

موصوف در ادامه مى گويد:« مسئله بعدى مهار آب­ها است، تصاوير ماهوارۀ نشان مى دهد که  در حوزه قره قوم در ايران حدود ٢٨ بند در حال بهره بردارى است، يک بند در حال ساخت و١١ بند در حال مطالعه است، برعکس ما در افغانستان يک بند را ساختيم، يک بند در حال ساخت و دو بند در حال مطالعه، نسبت به ايران بسيار متفاوت است.»  

وى در حالى که مى گفت پنجا درصد آب اين حوزه دريايى کاهش يافته است، خاطر نشان کرد :« برداشت بى رويه آب از طرف ايران توسط حفر چاه هاى عميق به شدت به آب هاى زير زمينى ما آسيب مى رساند.»  

موصوف گفت که بايد حکومت در بحث ها با ايران متوجه اين مشکل باشد.  

بخش حقوقى  

حسينى مى گويد که به اساس قواعد و کنوانسيون­ها مشخص شده که کشور­ها چگونه از آب­هاى مرزى و فرا مرزى استفاده کنند، ولى لازم الاجرا براى هر کشور نيست و کشورها مى توانند که نظر به سياست هاى شان به يکى از اين کنوانسيون­ها بپيوندند.

وى افزود:«يکى از آپشن هاى مهم دراين قواعد بين المللى استفاده تاريخى از آب است، يعنى کسى که استفاده تاريخى از آب داشته، حق اولويت را دارد از آن استفاده نمايد و معلومات دقيق از حوزه هريرود نشان مى دهد که مهمترين مصرف کننده از اين حوزه دشت هرات بوده و از سابق  تا کنون در پايين دست فقط سيلاب­هاى هريرود به ايران و ترکمنستان مى رسيد و استفاده مى کردند.»

حسينى علاوه کرد که مسئله ديگر در مورد مسايل حقوقى با آب، ارتباط آب با امنيت ملى است و درجهان امروز موضوع آب ارتباط مستقيم با امنيت ملى دارد.

موصوف افزود:«اگر در منطقه کمبود آب به وجود بيايد، کمبود آب باعث مشکلات در زندگى مردم مى شود، کم کم باعث ناآرامى ها  در زندگى مردم شده، باعث بستر ناامنى در کشورها مى شود و برخى کشورها تامين آب را مهمتر از منطقه و خود شان در برابر حملات خارجى مى دانند.»

او گفت که در مورد حل منازعات آبى، بهترين روش در سطح بين الملى مذاکره است، اما هر کشورى که وارد مذاکره مى شود، بايد تيم متخصص و سياستمدار موجود باشد، آمار دقيق در دست داشته باشد و موضوع مذاکره صرف مسئله آب باشد.

وى افزود:«به هيچ عنوان منصفانه و معقول نيست که ساکنين بالادست درهرات به آب آشاميدنى کافى و غذاى کافى دسترسى نداشته باشند اما در پايين دست کشور همسايه به کشت، پنبه و ترکارى وغيره بپردازد و حتى به خارج صادر نمايد.»  

سلطان محمود محمودى مشاور وزارت انرژى و آب افغانستان که در نشست امروز اشتراک داشت، اين تحقيق را ستود و گفت که  وزارت از يافته هاى اين تحقيق استفاده خواهد کرد.

 به گفته وى در اين حوزه از اثر استفاده بى رويه از سوى ايران آب­هاى زيرزمينى از ١.٦ ميليارد مترمکعب به ١٣٧٣ ميليون متر مکعب کاهش يافته است.

محمودى کاهش آب­هاى زير زمينى کشور را نگران کننده خواند و گفت که رشد سرسام آور جمعيت، تغييرات اقليمى و وقوع سيلاب­ها نيز سبب کاهش آب هاى زير زمينى در کشور شده است.

موصوف گفت که افغانستان در سال هاى گذشته به دليل نبود ظرفيت­هاى متخصص، نبود برنامه هاى تحقيقى و آمار دقيق، نتوانسته است که برنامه هاى درست جهت مهارب آب­هاى کشور داشته باشد.

به گفته او در افغانستان ١٤٤ دستگاه آب سنج وجود داشت اما در جنگ ها تخريب شدند ولى در سه سال گذشته ١٢٧ دستگاه آب سنج در نقاط مختلف کشور نصب شده است.  

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement