خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مقامات امنيتى ادعاى طالبان در مورد سقوط ولسوالی معروف قندهار را رد میکنند

مقامات امنيتى ادعاى طالبان در مورد سقوط ولسوالی معروف قندهار را رد میکنند

Feb 23, 2019 - 11:45

قندهار (پژواک، ٤ حوت ۹۷): طالبان مدعی اند که مرکز ولسوالی معروف قندهار را بعد از دو سال محاصره، تحت کنترول خود درآورده اند؛ اما مقامات امنیتی این ادعای طالبان را رد کرده  و میگویند که مرکز ولسوالی را، از یک منطقه به منطقۀ دیگر منتقل کرده اند.

قاری یوسف احمدی سخنگوی طالبان میگوید که مرکز و قوماندانی امنیۀ ولسوالی معروف را سقوط داده و نیروهای امنیتی از آن خارج شده اند.

وی می افزاید که مناطق دیگر این ولسوالی، تحت کنترول طالبان بود و تنها مرکز آن در تصرف دولت قرارداشت، که از دو سال بدینسو، محاصره و زیر حملات سنگین قرارداشت.

نامبرده میگوید که حوالی ساعت یک بعد از چاشت، نیروهای دولتی از مرکز و قوماندانی امنیه خارج شدند و ساختمان ها را به آتش کشیده اند.

احمدی ادعا میکند که از نیروهای دولتی، یک مقدار مواد و لوازم نظامی نیز در منطقه باقی مانده است.

اما مقامات امنیتی قندهار، این ادعای طالبان را رد میکنند.

مل پاسوال رحمت الله اطرافی آمرامنيت قوماندانی امنیهِ ولایت قندهار، به آژآنس خبری پژواک گفت که مرکز سابقۀ ولسوالی معروف، در یک منطقۀ کوهستانی موقعیت داشت و در این منطقه مردم نیز بیشتر نبود، بدین لحاظ شورای نظامی قندهار فیصله کرد که مرکز ولسوالی را به منقطۀ دیگر انتقال دهند.

نامبرده افزود که این فیصله به وزارت داخله کشور صادر شده و آنها نیز تایید کرده بودند که مرکز ولسوالی، به گونۀ تکتیکی به منطقۀ دیگر انتقال داده شود.

وی گفت که بر اساس این فیصله، مرکز ولسوالی معروف ۸ کیلومتر دورتر از این محل، به یک ساحۀ دیگر انتقال يافته که مساحت آن زیاد است و قرار است که یک تعمیر معیاری برایش اعمار شود تا مردم به آن دسترسی داشته باشد.

به گفتۀ او، برای تطبیق همین فیصله، از دو هفته بدینسو در ولسوالی معروف، از سوی نیروهای اردوی ملی، نیروهای سرحدی و پولیس ملی عملیات مشترک جریان دارد.

جانان گلزی یک تن از متنفذین ولسوالی معروف نیز به آژانس خبری پژواک گفت که مرکز ولسوالی، از یک منطقه به منطقۀ دیگر انتقال داده شده که طالبان مسلح به این نام سقوط ولسوالی را ادعا کرده اند.

اما موصوف تایید کرد که مرکز ولسوالی، از مدت زیادى در محاصرۀ طالبان مسلح قرار داشت.

وی گفت منطقۀ خوگیانی که در حال حاضر، مرکز ولسوالى از آن منتقل شده در دوران قدرت طالبان به حیث مرکز ولسوالی معروف تعیين گرديده و در نظام کنونی نیز به حالت خود باقی مانده بود.

به گفتۀ او، در این منطقه اقوام مختلف از جمله اسحاقزی، علیزی، بارکزی، الکوزی و خوگیانی مستقر اند و بیشتر شان تحت تاثیر طالبان مسلح قراردارند و حکومت در این منطقه حاکمیت بیشتر نداشت.

وی گفت که مرکز و قوماندانی امنیۀ ولسوالی، در این منطقه در یک خانۀ خام فعالیت میکرد که در کنار آن، از سوی وی یک مسجد و از سوی دولت یک کلینیک نیز اعمارشده بود و همچنان یک بازار کوچک نیز در این محل ساخته شده بود.

به گفتۀ موصوف، به تعمیرات یادشده و بازار، زمانى خسارات سنگین وارد شد که طالبان به وسیله تانک هاموی، بر مرکز این ولسوالی یک حملۀ خونین انجام دادند.

در این حمله به شمول قوماندان امنیه، سربازان دولتی بیشتر کشته و زخمی شده بودند.

او همچنان اظهارداشت که ولسوال نیز در جریان چندین ماه به ولسوالی نمی آمد.

به گفتۀ موصوف، منطقۀ کنونی، به نام ابتو که مرکز ولسوالی به آن انتقال داده شده است، تحت کنترول دولت میباشد و پوسته های نیروهای سرحدی نیز در این منطقه موجود است؛ تا حکومت بتواند که امنیت مرکز ولسوالی را در این منطقه تامین کند.

ولسوالی معروف، از شهر قندهار به فاصلۀ ۱۹۰ کیلومتر در نزدیکی خط دیورند موقعیت دارد که با بلوچستان و کویته، ۱۵۰ کیلومتر سرحد مشترک داشته و همچنان با ولسوالی های اتغر، شملزو، شینکی و سیورۀ ولایت زابل نیز سرحد دارد.

توبه اڅکزی، توبه کاکری و بادینى، راه هايی است که از این ولسوالی ها به طرف دیگر خط دیورند (پشین و کویته) رفته است.

در این ولسوالی، ۳۶۰ قریه موجود است که از ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن در هر قریه زندگی میکنند و اقتصاد خود را از طریق زراعت تامین مینمايند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement