خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"انستيتيوت هاى تربيه معلم، يا به پوهنتونها ارتقا يابد يا به مکاتب مسلکى تبديل شود"

"انستيتيوت هاى تربيه معلم، يا به پوهنتونها ارتقا يابد يا به مکاتب مسلکى تبديل شود"

Feb 24, 2019 - 15:11

کابل (پژواک، ۵ حوت۹۷): سرپرست وزارت معارف، در مراسم امضاى قرارداد چاپ ۱.۹ ميليون جلد کتاب، بر ارتقاى انستيتیوت هاى تربيه معلم به پوهنتون ها و يا تغيير آن به مکاتب مسلکى تاکيد کرده گفت که سال آینده ٣٣٠٠ مکتب اعمار مى شود.

قرارداد يادشده، امروز میان محمد میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف، و سرور سعادت رییس کمپنی طباعتی سعادت به امضا رسید. کمپنى يادشده، کمپنى داخلى مى باشد.

سرپرست وزارت معارف، در مراسم امضاى اين قراردادها گفت که اين کتاب ها که شامل ۱۰۷ عنوان مى باشند، مربوط مدارس دینی است و به زبان های دری، پشتو و عربی چاپ می شود.

وی افزود که چاپ این کتاب ها ١٧١،٧ميليون افغانی هزینه بر می دارد که از بودجه انکشافی این وزارت پرداخت می گردد.

سرپرست وزارت معارف گفت که کتاب های شامل این قرارداد، در چهارماه با کیفیت عالی چاپ مى شود و سپس در اختيار مدارس قرار خواهد گرفت.

به اساس معلومات او در سطح کشور ۱۲۰۰ مدرسۀ دینی ثبت وزارت معارف می باشد که برای این مدارس ۱۲ میلیون جلد کتاب شامل ۱۰۹ عنوان ضرورت مى باشد. وى گفت که اين وزارت تلاش دارد که متباقى کتاب ها نيز چاپ شود.

همچنان او افزود: "ما امسال براى بيش از ۴۹ ميليون جلد کتاب درسى در مکاتب ضرورت داريم که حدود ١٢ میلیون آن، در حال چاپ و ۳۷ میلیون جلد دیگر درحالت تدارکات و یا هم تعهد دونرها (تمويل کننده ها) برای چاپ آن وجود دارد و قرار است تا یک سال دیگر چاپ شود."

وی در حاشیه این نشست گفت که با وجود پیشرفت ها هنوز هم پنجاه در صد مکاتب تعمیر ندارد؛ اما این وزارت در پلان دارد که در سال آینده ٣٣٠٠ ساختمان مکتب را اعمار کند.

او در اين مورد جزييات بيشتر ارايه نکرد.

سرپرست وزارت معارف، همچنان از کمبود ۵۰ هزار معلم مسلکی در کابل و ولایات خبر داد و گفت که امتحان های رقابتی در سطح مرکز و ولایات، برای جذب معلمین جدید جریان دارد.

او گفت: "ما برای بلند بردن سطح دانش معلمین و معیاری ساختن مکتب ها در جستجوى طرح جدید استیم؛ پس از این ۱۴ پاس ها نتیجه نمی دهند و دیگر تربیه معلم، به وزارت معارف ضرورت نیست."

او افزود که انستيتيوت هاى تربيه معلم، يا بايد به پوهنتون ها ارتقا داده شود و يا به مکاتب مسلکى تبديل شوند.

او گفت که سالانه تنها از پوهنتون تعلیم و تربیه استاد برهان الدین ربانی در کابل، ۱۷ هزار محصل از رشته های مختلف فارغ می شوند و وزارت معارف، ظرفيت جذب ده هزار تن آنها را دارد و باقی بیکار می مانند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement