خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در برخی شفاخانه های دولتی بیماران جبراً برخی وسایل جراحی را از بازار می خرند

صحت

ارشيف

در برخی شفاخانه های دولتی بیماران جبراً برخی وسایل جراحی را از بازار می خرند

Feb 24, 2019 - 19:18

کابل (پژواک، ۵ حوت ۹۷): عرضۀ خدمات صحی رایگان، مکلفیت قانونی دولت است؛ اما بیماران در شماری از شفاخانه های دولتی، برخی داروها و حتی وسایل طبی جراحی را از بازار خریداری میکنند.

برخی افراد مدعی اند که برای مریضان شان، از بازار ادویه و سامان آلات طبی مورد ضرورت را خریداری میکنند؛ اما مسئولین شفاخانه ها، این اظهارات را رد میکنند.

در فقره اول ماده ۵۳ قانون اساسی درج است: "دولت افغانستان برای جلوگیری از امراض و معالجه مجانی آن، به همه اتباع کشور تسهیلات صحی را مطابق قانون تامین می نماید."

اما اسدالله پايواز یکی از بیماران در شفاخانه دولتی نسایی- ولادی رابعه بلخی، به آژانس خبری پژواک گفت که بیمار را از بامیان به این شفاخانه انتقال داده و عملیات جراحی اش درهمین جا صورت گرفت.

به قول وی، بیمارش برای سه روز در شفاخانه بستر شد و نظر به نسخه داکتران، هزاران  افغانی ادویه و دستکش را از بازار خریداری نموده است.

یکتن از پایوازان دیگر یک بیمار که نخواست از وی نام برده شود، اظهارات مشابه نموده گفت که از دو روز بدینسو، مریضش در شفاخانه بستر است و در این مدت ۵۰۰۰ افغانی ادویه و حتی دستکش را از بازار خریداری نموده است.

همچنان شریف الله باشنده ولایت کاپیسا گفت که بیمارش در شفاخانه متذکره عملیات جراحی شده است.

وی علاوه کرد: "سیروم و ادویه مورد ضرورت بیمار را از بازار تهیه کرده ایم."

برخی افراد دیگر اذعان کردند که داکتران بدون ضرورت، ادویه اضافی را ازبیمار طلب میکنند، همه را به مریض تجویز نمی کنند، برخی کارمندان شفاخانه آن را بین هم تقسیم میکنند.

اشخاص متذکره می گویند که تدوای در شفاخانه های دولتی باید مجانی باشد و باید از مردم پول اخذ نشود؛ زیرا افراد خیلی بی بضاعت به شفاخانه های دولتی مراجعه می کنند که توان مصرف را ندارند.

دوکتورس صدیقه عبدالله ادیب رییس شفاخانه رابعه بلخی نیز مشکل متذکره را پذیرفت که شماری از بیماران دراین شفاخانه، برخی ادویه و وسایل عملیات را از بازار خریداری میکنند؛ اما قیمت ادویه و وسایل دیگر طبی که از سوی مریض فراهم میشود، بیش از ۱۲۰۰ افغانی نمیشود. 

وی افزود داکتران ادویه و وسایلى را که در داخل شفاخانه موجود نباشد، از بیرون طلب می کنند.

در شفاخانه دولتی نسایی- ولادی ملالی زيژنتون نیز مشکل مشابه وجود دارد.

صفی الله پايواز یکتن از بیماران در این شفاخانه گفت: "مریض ما عملیات شد، تار، بنداژ، پیچکاری و دستکش را از بازار تهیه کردیم، همه ۱۷۵۰ اقغانی شد، خانم برادرم گفت که درشفاخانه وسایل متذکره مورد چپاول قرارگرفت."

نامبرده مدعی شد که داکتران شفاخانه، بیش از قدر ضرورت ادویه و وسایل دیگر را فرمایش میدهند، یک مقدار آن را برای بیمار تجویز می کنند و متباقی را کارمندان شفاخانه میان هم تقسیم می نمایند.

صفی الله گفت: "ما از مسئولین تقاضا داریم تا به مشکلات متذکره توجه جدی مبذول بدارند، این ملت غریب چه کند، درصورتیکه شفاخانه دولتی است، پس چرا بیمار باید همه چیزهای مورد ضرورت را خریداری نماید؛ طور مجموع در دو روز ۱۰ هزار افغانی را مصرف نموده ام."

در شفاخانه متذکره، پایواز یک بیمار دیگر نیز اظهارات مشابه نموده و گفت که در تداوی بیمار ۱۲هزار افغانی را مصرف نموده است.

نامبرده علاوه کرد: "مقامات به صدای ما گوش نمی دهند، یک شخص غریب از روی اجبار به شفاخانه دولتی مراجعه می کند، برای افراد بیچاره این معالجه خیلی دشوار است، حکومت باید جلو این کار را بگیرد."

شفاخانه های دولتی با طلب کردن  ادویه از بازار، کاروبار دواخانه های نزدیک شفاخانه ها را نیز رونق بخشیده است.

محمدقاسم که در مقابل شفاخانه ملالی زیژنتون  به نام احمدولی ذکی دواخانه دارد، گفت: "مشتریان زیاد داریم که رقم شان در روز به ۴۰ تا ۸۰ تن بالغ میشود، ادویه، وسایل عملیات جراحی و چیزی که در شفاخانه نیاز باشد، از این جا خریداری می کنند."

دوکتورس عزیزه یوسف رییس شفاخانه ملالی زيژنتون گفت که بیماران، وسایل عملیات جراحی، دستکش و برخی ادویه را از بازار خریداری میکنند؛ اما ادویه را که بیمار از بازار می خرد، به حدود هزار افغانی بالغ میشود.

وی افزود که بخش اعظم داروها، از سوی شفاخانه در اختیار بیمار قرار میگیرد.

عزیزه نبود برخی ادویه و وسایل را درشفاخانه، به کمبود بودجه ربط داد.

مسئولین هر دو شفاخانه، اظهارات  متذکره را رد نمودند که گویا برخی ادویه و وسایل خریداری شده از بازار، میان کارمندان شفاخانه تقسیم میشود.

داکتر محب الله ځیر رییس طب معالجوی وزارت صحت عامه نیز گفت که این وزارت برای رفع همه حوایج شفاخانه های دولتی، بودجه در اختیار ندارد؛ بنابراین بیماران شفاخانه دولتی، برخی ادویه و وسایل مورد ضرورت را از بازار خریداری میکنند.

نامبرده افزود که از بودجه دست داشته، در واقعات عاجل و نظیر آن استفاده میشود که درآن صورت تداوی مکمل بیماران، از امکانات دولتی صورت میگیرد.

نصرالله ستانکزی استاد حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل گفت که مطابق ماده ۵۲ قانون اساسی، دولت باید خدمات وقایه و معالجه را طور مجانی عرضه نماید؛ اما در چارچوب امکانات.

نامبرده افزود که دولت در عرصه های مختلف حتی از عرضه خدمات مخابراتی مالیه جمع آوری میکند و باید در مقابل آن، به مردم خدمات ارائه نماید.

ستانکزی در مورد اظهارات مقامات متذکره که در بخش صحت بودجه کافی ندارد، گفت: "به باور من بودجه دارند، ولی درجای مناسب به مصرف نمی رسد."

وی اذعان نمود که برای رفع این نقیصه، باید نظارت جدی وجود داشته باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement