خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زنان حدود ۸۲ درصد موارد اقدام به خودکشی دایکندی را تشکیل می دهند

زنان

آرشيف

فيچرها

آرشيف

زنان حدود ۸۲ درصد موارد اقدام به خودکشی دایکندی را تشکیل می دهند

Feb 26, 2019 - 16:11

نیلی(پژواک، ۷ حوت ۹۷): ریاست صحت عامه دایکندی می گوید که در سال روان، ۷۴ مورد اقدام به خودکشی در این ولایت ثبت شده است که به تناسب سال گذشته، نزدیک به ۶۰ درصد کاهش را نشان می دهد.

اسحاق علی درمان رئیس صحت عامه دایکندی، به آژانس خبری پژواک گفت که سال گذشته، ۱۲۸ مورد اقدام به خودکشی در این ولایت به ثبت رسیده بود؛ اما در سال جاری ۷۴ مورد اقدام به خودکشی ثبت شده است.

به گفته او، ثبت این ارقام نشان می دهد که موارد اقدام به خودکشی نسبت به سال گذشته خورشیدی، بیش از ۵۷ درصد کاهش یافته است.

وی گفت: «در جریان ۱۱ ماه سال روان، ۷۴ مورد اقدام به خودکشی، جهت تداوی به شعبه عاجل شفاخانه ولایتی انتقال یافته اند که از این میان، سه تن جان داده اند.»

به گفته او، از ۷۴ مورد اقدام به خودکشی ۶۱ مورد آن از سوی زنان و ۱۳ مورد از سوی مردان بوده است که حدود ۱۸ درصد آن مردان می باشند.

درمان خاطرنشان کرد که خشونت های خانوادگی و ازدواج اجباری، ازدواج دومی و سومی، فقر اقتصادی، عدم دسترسی به عدالت، شکست‌ های عاطفی وعشقی و نبود خانه‌ های امن، عامل اصلی اقدام به خودکشی در بین زنان و دختران می باشد.

با این حال، نهادهای حامی حقوق بشری در دایکندی، اقدام به خودکشی شهروندان این ولایت را نگران کننده می دانند.

محمد حسین حیدری سرپرست دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در دایکندی گفت که در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۴۲ مورد اقدام به خودکشی زنان ثبت این دفتر گردیده و یک مورد آن موفق بوده است.

موصوف افزود که در جریان دو ماه سال ۲۰۱۹ میلادی، سه مورد اقدام به خودکشی ثبت شده و دو تن آنان جان باخته اند.

با این وصف، ذکیه‌ رضایی رئیس امور زنان دایکندی گفت: «از آغاز سال تاکنون ۱۸۹ مورد خشونت علیه زنان، ثبت دفتر این ریاست شده است.»

او علاوه کرد که سال گذشته ۱۷۷ مورد خشونت علیه زن، در این ریاست به ثبت رسیده بود.

گل جان ۱۹ ساله (نام مستعار) که چند ماه قبل اقدام به خودکشی کرده بود و نجات داده شده است، گفت که خانواده اش او را به زور وادار به ازدواج کرده بودند.

موصوف افزود: «من با تصمیم فامیلم راضی نبودم و خواستم که به زنده گی ام پایان دهم؛ اما توسط داکتران نجات یافتم.»

وی علاوه کرد که پس از صحت یاب شدن، به موقفش پافشاری کرد و با پادرمیانی بزرگان قومی از این جنجال خلاص شد و در حال حاضر درس می خواند.

لیلا حسینی فعال حقوق زن، دلیل خودکشی در این ولایت را موجودیت رسم و رواج های ناپسند، حاکم بودن فرهنگ مردسالاری، فقر و بیکاری و طویانه های گزاف خواند.

موصوف افزود: «حکومت باید یک میکانیزم جهت کاهش این معضل و کاهش فقر و بیکاری و طویانه های گزاف روی دست بگیرد.»

این در حالی است که چند هفته قبل، مدیر لیسه نسوان خاکباد همراه با پسری که دوست داشت، خودکشی نمود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement