خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«هيچ جناحى بايد از حقوق زنان استفادۀ ابزارى نکند»

«هيچ جناحى بايد از حقوق زنان استفادۀ ابزارى نکند»

Feb 28, 2019 - 12:56

کابل (پژواک، ٩ حوت ٩٧): اجماع ملى زنان افغان براى صلح، تحت شعار«جنگ بس است» در کابل تدوير يافت و سخنرانان اين نشست، ضمن تاکید بر ختم جنگ گفتند که هيچ جناحى، بايد از حقوق زنان استفاده ابزارى نکند.

اين نشست، امروز درخيمه لويه جرگه در کابل با اشتراک محمد اشرف غنى رييس جمهور، رولا غنى خانم رييس جمهور و صدها زن از مرکز و ولايات کشور تدوير يافت. 

رولا غنى گفت که اين نشست، به ادامه نشست­هاى قبلى زنان افغان است که به هدف جمع آورى نظريات زنان در مورد صلح  در مرکز و ولايات کشور راه اندازى شده بود.

او افزود که امروز قطعنامه اين نشست ها، صادر مى شود.

وى افزود: «تمام افغان­ها صلح مى خواهند، ولى ما نمى فهميم که چرا جنگ است، ما جنگ نمى خواهيم، از جنگ خسته شديم، جنگ بس است، حکومت صلح مى خواهد، و طرح دارد.»  

او در ادامه گفت: «هميشه ما زنان فکر مى کنيم که توان نداريم، صداى ما بلند مى شود وکسى نمى شنود؛ اين طور نيست، ما ستون مهم از جامعه هستيم، مفکورۀ ما، راه ما و تشويشات ما مهم است که بايد شنيده شود.»  

زينب موحد يک تن از اشتراک کننده گان نشست امروز، در مورد حقوق زنان از ديدگاه دين اسلام صحبت کرد و گفت که  حقوق زنان در عرصه هاى مختلف، به شکل واضح در قرآنکريم مشخص شده است.

وى افزود که خانم حضرت پيامبر(ص) يک تجارت پيشه بود و اين، نشان مى دهد که اسلام مخالف فعاليت هاى اقتصادى زنان نيست.

وى در ادامه گفت: «من از زنان افغان خواهش مى کنم که جايگاه خود تان، جايگاه و سهم تان را در گفتگوهاى صلح تعيين کنيد. ما بايد به هيچ کسى و به هيچ جناحى اجازۀ استفاده ابزارى از حقوق خود را ندهيم، ما حقوقى را مى خواهيم که زيبنده و برازندۀ يک زن در جامعه به عنوان نيم پيکر جامعه مى باشد.»

موصوف از کسانى که در گفتگوهاى صلح شرکت دارند تقاضا کرد و گفت: «من از بزگوارانى که در صلح دخيل هستند، مى خواهم لطفا حق استفاده ابزارى را از حقوق ما به هيچ کس و جناحى ندهيد.»

قراراست که امروز پس از چاشت، قطعنامه اى از سوى اين اشتراک کنندگان اين اجماع اعلام گردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement