خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دانش: آزادی بیان برای ما خط قرمزاست و با هیچ چیز آن را تعویض نخواهیم کرد

دانش: آزادی بیان برای ما خط قرمزاست و با هیچ چیز آن را تعویض نخواهیم کرد

Mar 03, 2019 - 19:12

کابل (پژواک، ۱۲حوت ۹۷): مسئولین میگویند که پلان اطلاع رسانی حکومت و رهنمود روابط که با آغاز سال جدید تطبیق خواهد شد، برای رسانه ها و مردم، فرصت حسابگیری از سخنگویان حکومتی را فراهم خواهد نمود.

هارون چخانسوری سخنگوی رییس جمهور، امروز در نشست معرفی "پلان اطلاع رسانی سال" و "رهنمود روابط" اذعان نمود که افغانستان برای بار نخست پلان منسجم اطلاع رسانی را تدوین نمود و امور تطبیق آن، به تاریخ اول حمل سال ۱۳۹۸آغاز خواهد شد.

موصوف گفت: "پلان متذکره دو هدف را دنبال میکند؛ نخست تصریح اولویت های حکومت در عرصه فعالیت های مهم روابط  و در قدم دوم، برای برخورد مسلکی سخنگویان حکومتی رهنمود است."

به قول موصوف، پلان مذکور، روایت، چالش ها و تعهد اطلاع رسانی سخنگویان حکومتی را به تفصیل بیان میکند و به مردم فرصت می دهد تا از سخنگویان حکومتی حسابگیری کنند.

نامبرده گفت: "کمبود ظرفیت هاى اطلاع رسانی ادارات دولتی، ضعف اطلاع رسانی در وضعیت بحرانی، نبود هماهنگی میان ادارات حکومتی درعرصه اطلاع رسانی، عدم اطلاع دهی درمورد کارکردهای مثبت حکومت، و نبود دسترسی سخنگویان حکومت به منابع ذیربط، مشکلاتى اند که مورد انتقاد رسانه ها قرار گرفته و گفته شده که به گونه درست به اطلاعات دسترسی ندارند."

نامبرده علاوه کرد که معرفی اعضای کمیسیون دسترسی به اطلاعات، حکم رییس جمهور مبنی برتقرر سه تن در ادارات حکومت برای اطلاع رسانی، تعیین سفیر آزادی بیان، ایجاد صندوق حمایت از رسانه ها و عفو جریمه های مالیاتی رسانه ها، مواردى اند که به اساس آن از رسانه ها حمایت صورت گرفته و زمینه مناسب برای اطلاع رسانی مساعد میشود.

محمد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور نیز "پلان اطلاع رسانی سال ۱۳۸۹" و "رهنمود روابط" را درعرصه اطلاع رسانی از جمله دستاوردهای قابل ملاحظه عنوان نمود و افزود که حکومت طی ١٨ سال گذشته درحمایت از آزادی بیان اقدامات چشمگیری را انجام داده است.

دانش افزود که حکومت برای بار نخست درعرصه اطلاع رسانی، پاليسی مدون را ترتیب می کند که به اساس آن مشکلات موجود در برابر اطلاع رسانی از بین خواهد رفت.

نامبرده اذعان نمود: "دو اسناد متذکره (پلان اطلاع رسانی سال ۱۳۸۹) و (رهنمود روابط)، سبب تقویت هماهنگی بیشتر میان سخنگویان دولت شده و به مسئولیت های شان توجه لازم مبذول خواهند کرد که فرهنگ پاسخگویی نیز با آن اضافه تر تقویت خواهد شد."

دانش، از دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری خواست که برای تقویت ظرفیت های سخنگویان حکومتی، باید نشست های جداگانه را برگزار نموده و زمینه فراگیری مهارت ها و آموزش های مسلکی درعرصه اطلاع رسانی برای شان فراهم شود.

نامبرده گفت که در عرصه آزادی بیان، از مجرای قانونی تلاش ها ادامه دارد و با گذشت هر روز در عرصه قانون، اقدامات مفید اتخاذ شده که  توشیح قانون دسترسى به اطلاعات از سوی رییس جمهور و به سطح جهان در جایگاه نخست قرارگرفتن، نمونه خوب آن پنداشته میشود.

موصوف علاوه کرد که از سال ۱۳۸۱ تاکنون، قانون رسانه ها به منظور بهبود، چهار بار تعدیل شده و مرحله پنجم تعدیل آن نیز جریان دارد که در شرف پایان یافتن است.

همچنان دانش بر تمام رسانه ها و نهادهای حامی رسانه ها صدا کرد که صندوق پشتیبانی رسانه ها را از جهت مالی بیشتر غنامند سازد.

موصوف علاوه نمود: "هنوزهم در افغانستان مشکلات وجود دارد، که یکباره حل شده نمی تواند؛ سخنگویان حکومتی مکلف اند تا در پرتو قانون دسترسی به اطلاعات، معلومات مورد ضرورت را در اختیار همه قرار دهند."

دانش گفت که مذاکرات صلح دراین اواخر شدت گرفته و همه افغان ها خواستار صلح دایمی در کشور اند، باید در گفتگوهای صلح، دستاوردهای ١٨ سال طوری اخص در عرصه آزادی بیان از نظر نیفتد.

دانش اذعان نمود: "آزادی بیان برای ما خط  قرمز است و با هیچ چیز آن را مبادله نخواهیم کرد."

وى بر خبرنگاران و مالکین رسانه ها صدا کرد که در روند مذاکرات صلح و جرگه مشورتی برگزارشوندۀ صلح اشتراک ورزند و از حقوق شان دفاع نمایند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement