خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سیلابها در کندهار و هلمند، جان ۱۹ تن را گرفته و ۴۲ تن را زخمى کرده است

سیلابها در کندهار و هلمند، جان ۱۹ تن را گرفته و ۴۲ تن را زخمى کرده است

Mar 03, 2019 - 17:57

کندهار- لشکرگاه (پژواک، ۱۲ حوت ۹۷): از اثر ریزش باران و جاری شدن سیلاب ها در ولایت های کندهار و هلمند، ۱۹ تن جان باخته و ۴۲ تن دیگر زخمی شده اند.

داکترعبدالقیوم پخلا رئيس صحت عامۀ کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت که در پی بارندگی ها و جاری شدن سیل ها در شهر کندهار و ولسوالی های این ولایت، ۱۲ تن جان داده و به شمول زنان و اطفال ۳۵ تن دیگر زخمی شده اند.

موصوف علاوه نمود که مجروحین، از نواحی مختلف شهرکندهار و ولسوالی های ارغنداب، دامان، سپین بولدک و میوند به شفاخانه میرویس انتقال داده شده اند، که برخی آنها بعد از معالجه مرخص و شماری هنوز هم بستری اند.

نامبرده افزود که شش تیم صحی مجهز با ادویه و امبولانس ها، به باشندگان متضرر شدۀ شهر کندهار کمک ها را رسانده اند.

به قول وی، تیم های صحی در ساحات مختلف شهر کندهار و ولسوالی های این ولایت ۲۷۱ سیلاب زده را تداوی کرده و به شمول ۹۰ طفل براى ۱۲۳ تن بسته های صحی را توزیع نموده است.

از جانب دیگر، عبدالحکیم حکیمی رئيس سکتوری ولایت کندهار گفت که در مناطق مختلف شهر کندهار، ۳۹۷ خانواده و در ولسوالی های متعدد ۱۵۷۵ خانواده متضرر شده و منازل شان به سبب بارندگی و جاری شدن سیلاب ها تخریب گرديده است.

نامبرده همچنان اذعان کرد که ریزش باران ها و جارى شدن سیلاب ها، ضمن برخی نواحی شهرکندهار؛ در ولسوالی های ژیری، پنجوايی، ارغنداب، دند، دامان، میوند، ارغستان، سپین بولدک و برخی ولسوالی های دیگر خساراتى وارد نموده است.

نامبرده گفت که شمار زیادى خانواده ها که در سیلاب گیرمانده بودند و نجات آنها از طریق زمین ناممکن بود، با کمک لوای هوایی، از طریق هوا به شهر انتقال داده شدند و دراین جا در تالارهای خصوصی و برخی ساختمان های دیگر اسکان داده شده اند.

موصوف افزود که به سبب بارندگی و سیلاب ها ۱۲ تن جان باخته و ۳۵ تن دیگر زخمی شده اند.

مسعود احمد پشتون رئيس اداره آمادگی با حوادث طبیعی، به آژانس خبری پژواک گفت که برای ۱۲ تن بی جاشده، در پوهنتون زراعتی کندهار تسهیلات غذایی و کمپل ها را فراهم نموده است.

نامبرده، از کمک های بیشتر با سیلاب زدگان خبر داد که از سوی نهادهای کمک کننده صورت خواهد گرفت.

والی کندهار، به ادارات ذیدخل و نهادهای کمک کننده دستور داد که کمک ها در قدم نخست به خانواده های سیلاب زده در شهرکندهار و سپس به ولسوالی ها رسانده شود.

تورن صادق عیسی معاون سخنگوی قول اردوی ۲۰۵ اتل در کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت که به کمک لوای هوایی، خانواده های گیرمانده در سیلاب ها را از ولسوالی های میوند، ژیری، ارغنداب، پنجوایی، دند، دامان و شاولیکوت طی ده ها پرواز، به شهرکندهار انتقال داده اند.

نامبرده افزود که آنها به شمول زنان و اطفال ۳۰۰ سیلاب زده و مواشی آنان را نجات داده اند.

از جانب دیگر، به شمول حکمت شادمن، حاجی صدیق مومند شمارى از تاجران ملی و تعداد زیادى از جوانان رضاکار نیز با سیلاب زدگان کمک انجام داده و برای آنها مکان بودوباش، مواد غذایی و کمپل ها را آماده کرده اند.

حکمت شادمن در شهرکندهار، برای سیلاب زدگان یک سالون خصوصی را به کرایه گرفته و برای صدها سیلاب زده که زنان و اطفال نیز شامل آنها می باشند، مواد غذایی و تسهیلات دیگر را فراهم نموده است.

پیرمحمد یکتن از کوچی ها که با اطفال خود دراین سالون جابجا شده، به آژانس خبری پژواک گفت  که با اطفال خود در ولسوالی ارغنداب، در سیلاب گیرمانده بود که به کمک هلیکوپترهای اردوی ملی نجات داده شد.

موصوف افزود که اکنون با خانواده اش دراینجا پناهنده شده و در انتظارکمک های دولت به سر میبرند.

نامبرده گفت که سیلاب، خیمه ها و همه اموال منزلش را با خود برده و صرف جان به سلامت برده اند.

لعل محمد باشنده منطقه حاجی عرب شهرکندهار که سیلاب منزلش را تخریب نموده، ازکمک های اولیه حکومت بر انتقال آنها به مکان مصئون ابراز امتنان کرد.

اما نامبرده تقاضا نمود که با سیلاب زدگان، باید کمک صورت گیرد تا خانه های شان را دوباره اعمار نمایند و به زندگی عادی خود برگردند.

قابل ذکراست که به اساس معلومات ریاست زراعت کندهار، دراین ولایت ۲۴ ساعت پی هم باران بارید که میزان آن، به ۱۲۰ ملی متر بالغ میشد.

بارندگی ها در بسا مناطق، سبب جاری شدن سیلاب ها شد، که خسارات جانی و مالی هنگفت را به مردم وارد نموده است. 

عمرځواک سخنگوی والی هلمند، در مورد به پژواک گفت که طی دو روز گذشته، در شهر لشکرگاه و مناطق دیگراین ولایت، سیلاب ها جاری شده اند.

ځواک افزود که در پی جاری شدن سیلاب ها، صدها منزل و هزاران جریب زمین تخریب شده است.

به اساس معلومات نامبرده، از اثر این سیلاب ها تاکنون شش تن جان باخته و هفت تن دیگر زخم برداشته اند.

به قول موصوف، ادارات ذیربط برای کمک به سیلاب زدگان آماده کمک اند و روند نجات دادن اکنون ادامه دارد.

احمد اکا باشنده بست قلعۀ شهر لشکرگاه در مورد، به پژواک گفت که با کمک نیروهای امنیتی افغان، از سیلاب ها نجات داده شده اند.

نامبرده گفت: "نیروهای سرحدی ما را از سیلاب نجات دادند، ولی لباس ها و اموال ما را سیلاب برده است."

همچنان ایوب عمرعمری ولسوال ناوه هلمند، به پژواک گفت که درمناطق لندی شاخ، نگاری، الکوزى و پنجوایی این ولسوالی، سیلاب ها سرازیرشده است.

موصوف گفت: "ده ها منزل را تاکنون سيل برده، اکنون نیز برخی خانواده ها در آب گیرمانده اند که تلاش ها برای نجات آنان ادامه دارد."

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement