خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​نسبت به جنوری در برج فبروری تلفات و جراحات ۴۳ درصد کاهش یافته است

​نسبت به جنوری در برج فبروری تلفات و جراحات ۴۳ درصد کاهش یافته است

Mar 04, 2019 - 19:00

کابل (پژواک، ۱۳حوت ۹۷): افغانستان در ماه گذشته، شاهد کشته و زخمی شدن هزار تن بود؛ اما این رقم نسبت به برج جنوری ۴۳ درصد کاهش را نشان میدهد و تحلیلگران، عامل این کاهش را مذاکرات صلح و برودت هوا عنوان می کنند.

گزارش های آژانس خبری پژواک نشان میدهد که از دو سال گذشته بدینسو، بار نخست است که طی یک ماه، حمله انتحاری صورت نگرفته است و برای اولین بار میزان تلفات و جراحات، به این پیمانه تنزیل يافته است.

در این اواخر، افزون بر حکومت افغانستان که جهت تامین صلح در صدد مذاکرات با طالبان است، نمایندگان طالبان و امریکا پنج بار مذاکرات مستقیم انجام داده که دور تازۀ آن، هنوز هم در قطر ادامه دارد.

در برج جنوری سال ۲۰۱۹، طی ۱۳۱ حمله جداگانه، حدود هزار تن جان باخته و بیش از ۸۰۰ تن مجروح شده بودند؛ اما یافته های پژواک نشان میدهد که در برج فبروری، طی ۱۰۵ حمله، ۳۹۲تن کشته و ۶۵۳ تن دیگر مجروح شده اند.

نظر به ارقام ذکرشده، نسبت به برج جنوری، در ماه فبروری، میزان تلفات و جراحات ۴۳ درصد کاهش یافته  و در میزان حملات ۲۰ درصد کاهش رونما شده است.

گزارش های آژانس خبری پژواک که به اساس اظهارات منابع مختلف تهیه شده، نشان میدهد که در برج گذشته سال روان میلادی، از ۳۴ ولایت کشور در ۲۷ آن، حملات صورت گرفته که تلفات و جراحات در پی داشته است.

معلومات، نشان میدهد که در ماه گذشته از جمع هر ۱۱تن، هشت تن در درگیری های رو در رو و یک، یک تن در حملات هوایی، هدفی و انفجارات کشته و مجروح شده اند.

شایان ذکراست که پژواک، از برج اگست سال ۲۰۱۶ بدينسو، گزارش هايی در خصوص میزان تلفات و جراحات را منتشرمی نماید و از آن زمان تاکنون، بار نخست است که در خلال یکماه، حمله انتحاری صورت نگرفته است.

در ننگرهار ۱۲ حمله، در هلمند ١١، در کندهار ١٠، غزنی و سرپل ٩، ٩ و متباقی ۵۴ حمله در ۲۲ ولایت کشور صورت گرفته اند.

در برج فبروری گزارش های حملات، از ولایت های بامیان، پنجشیر، نورستان، پکتیکا، پکتیا، زابل و کنر به دست نیامده است.

تلفات وجراحات

گزارش های پژواک حاکیست که در حملات برج گذشته، ۳۹۲ تن کشته و ۶۵۳ تن زخمی شده اند، طی دو سال گذشته، بار نخست است که میزان تلفات و جراحات به این پیمانه کاهش می یابد.

در میان کشته شدگان و مجروحین؛ مخالفین مسلح، نیروهای دولتی و افراد ملکی شامل اند، ولی پژواک بدین جهت ارقام دقیق آن را پخش کرده نمی تواند که منابع مختلف در مورد اظهارات ضد و نقیض ابراز کرده اند و تفکیک همۀ آنها ناممکن است.

اما بر اساس  گزارش، گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، در ماه گذشته در ۲۷ ولایت افغانستان ۱۰۶ تن کشته و ۵۹ تن دیگر زخمی شده اند.

در برج جنوری، هیچ روز عاری از  وقوع حمله و تلفات و جراحات نبوده است؛ اما به تاریخ هاى ۲۱ و ۲۲ ماه گذشته، پژواک گزارش حمله را به دست نیاورده است.

تاریخ ۱۶ ماه گذشته، خونین ترین روز بود که طی حملات مختلف دراین روز، ۷۸ تن کشته و ۴۱ تن دیگر زخمی شدند.

تحلیلگران میگویند که میزان کاهش و افزایش تلفات و جراحات، نظر به وضعیت و تکتیک جنگی، گاه در یک منطقه و گاه در منطقه دیگر تفاوت میکند.

به قول آنان، تلفات و جراحات بیشتر در جنگ های جبهه یی که در مناطق مزدحم صورت میگیرد، بیشتر میباشد.

 تحلیلگران میگویند که علت کاهش میزان کشته شدگان و مجروحین، از این جهت در ماه گذشته سیر نزولی داشت که از یکطرف، برفباری بود و از جانبى هم مذاکرات صلح ادامه داشت.

تورنجنرال متقاعد محراب الدین صافى کارشناس مسایل نظامی، کاهش حملات، تلفات و جراحات را برای همه افغان ها نوید خوش پنداشته گفت که کشته و مجروح شدن افغان ها، به هر عنوان که باشد اسفناک است.

موصوف افزود: "عامل اصلی کاهش تلفات و جراحات در کشور، روند جاری مذاکرات صلح می باشد، تلاش هايی که به منظور استقرار صلح ادامه دارد، بر کاهش حملات،  تلفات و جراحات اثر مستقیم گذاشته است."

صافی، عامل دیگر کاهش کشته شدگان و زخمی ها را سردی هوا دانسته، ولی افزود که ماه گذشته عامل اصلی کاهش تلفات و جراحات، ادامه گفتگوهای صلح در کشور است.

همچنان لوی پاسوال متقاعد میرزامحمد یارمند نیز نظر مشابه داشته و گفت: "تلاش های جاری در کشور سبب شده تا طرفین درگیر(حکومت و طالبان)، حملات شان را کاهش دهند و زمانیکه حملات کم میشود، قطعاً میزان تلفات و جراحات نیز کاهش می یابد."

به قول موصوف، سردی هوا نیز در برخی مناطق کشور بر فروکش کردن جنگ ها و حملات تاثیر می گذارد.

از حدود ۱۷ سال گذشته بدینسو میان طالبان، گروه های مسلح مخالف دیگر، نیروهای دولتی و خارجی در افغانستان جنگ ادامه دارد.

تجارب سال های گذشته درافغانستان نشان میدهد که با گرم شدن هوا، جنگ ها شدت می گیرد، که میزان تلفات و جراحات نیز با آن بلند میرود؛ اما با سرد شدن هوا کاهش می یابد؛ اما طی دو سال گذشته، بار نخست است که میزان تلفات و جراحات به  حدود هزار تن کاهش می یابد.

در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۵ هزار، در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۲۷ هزار و در دو ماه سال جاری، حدود ۲۹۰۰ تن کشته و زخمی شده اند.

جنگ، درحالی از افغان ها قربانی میگیرد که مذاکرات جاری صلح اخیر، سبب امیدواری مردم عادی به این روند شده است.

سمیع الله فاروقی یکتن از باشندگان ولایت میدان وردک، در زمره این افراد قرار دارد.

موصوف گفت: "به شمول من، اکثر مردم افغانستان به نتایج مثبت مذاکرات صلح امید بسته اند، از طرف های درگیر می خواهم تا ابتدا روی آتش بس متفق شوند و سپس به مذاکرات صلح ادامه دهند که جلو تلفات و جراحات گرفته شود."

احمد شعیب باشنده ناحیه اول شهر فراه که حدود دو سال پیش، برادرش در یک حمله انتحاری کشته شده، گفت: "درصلح صلاح و فلاح است، از چهاردهه به اینسو با هم درگیر استیم و به عناوین مختلف افغان ها را قتل میکنیم؛ واقعاً این نوع زندگی پر از درد و رنج است."

نامبرده افزود مادامیکه وارد خانه میشود و اطفال برادر جوانمرگش را می بیند، درد مرگ برادرش دوباره تازه میشود و میداند که اگر سربازان دولتی، مخالفین مسلح و یا افراد عادی درجنگ کشته میشوند، خانواده های شان عین درد را احساس میکنند.

نامبرده، بر طرف های درگیر صدا کرد که افغان ها، باید فرصت به دست آمدۀ صلح را ضایع نکنند؛ برای توقف خونریزی هموطنان شان، به قربانی آماده شوند و صلح کنند؛ پیش از پایان مذاکرات صلح، آتش بس نمایند و از این طریق زندگی افغان ها را نجات دهند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement