خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دو گربۀ کوهى در پنجشير به مناسبت روز جهانى حيات وحش رها گرديد

دو گربۀ کوهى در پنجشير به مناسبت روز جهانى حيات وحش رها گرديد

Mar 05, 2019 - 11:56

پاراخ (پژواک، ١٤ حوت ٩٧): دو گربۀ کوهى که بعد از حمله بر گله هاى حيوانات اهلى در پنجشير در چنگ چوپان ها افتاده و آسيب ديده بود، بعد از تداوى به مناسبت روز جهانى حيات وحش (سوم مارچ) رها گرديد. 

محمد رؤف یعقوبی ريیس زراعت و مالداری ولایت پنجشیر، به آژانس خبرى پژواک گفت که اين دوحیوان وحشی، قرار مشاهدات از خانوده گربه هاى کوهی مى باشد.

به اساس معلومات منبع، اين گربه ها از اثر سردی بیش از حد هوا و برفباری هاى دوامدار و همچنان نبود غذاى مورد نياز، دو روز پيش از کوه ها به دو منطقه پنجشير آمده بود.

وى گفت که يکى از اين گربه ها به منطقه مرشتان ولسوالی رخه و ديگرى به منطقه جنگلک مربوط مرکز پنچشير آمده بود.

او افزود که اين دوحيوان، پس از آن که گله هايی از حیوانات اهلی محلی را مورد حمله قرار داده بود، از اثر ضربات چوب از سوى چوپان ها دچار آسیب دیدگی گردیده و در چنگ چوپان ها افتاده بود.  

وى گفت که اين گربه هاى کوهى، از سوى کارمندان ریاست امنیت ملی پنجشير تحت حفاظت و مداوا قرار گرفت؛ زيرا این حیوانات وحشی نایاب، درليست حیوانات حفاظت شده اداره ملی حفاظت محیط زیست قرار داشته و نسل آن در افغانستان در حال انقراض می باشد.

وى افزود که به دليل ابقا و تداوم نسل آن، تصمیم اتخاذ شد تا این حیوانات دوباره به دامان طبیعت رها شود.

او افزود که این دو حیوان، ديروز به پیشواز روز جهانی حیات وحش، در حضور برخی مقام های این ولایت به شمول اداره ملی حفاظت محیط زیست، در محلاتى رها گرديد که در آنجا به چنگ چوپانها  افتاده بود.

قابل ذکر است که شکار حيوانات و پرنده ها، از سال ١٣٨٦ به اين طرف به اساس فرمان رييس جمهور منع می‌باشد.

به اساس گزارش ها در افغانستان، بیش از ۵۰۰ نوع پرنده و ١٢٠ نوع حيوان پستاندار شناسایی شده؛ اما حدود ۸۵ درصد از حیات وحش در کشور، بنا بر عوامل متعدد از بین رفته‌است.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement