خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​ برای صدها خانوادۀ بی بضاعت در ولایات مختلف مساعدت صورت گرفت

​ برای صدها خانوادۀ بی بضاعت در ولایات مختلف مساعدت صورت گرفت

Mar 05, 2019 - 17:07

زرنج، ایبک، چاریکار(پژواک، ۱۴ حوت ۹۷): مسئولین محلی می گویند که برای صدها فامیل نیازمند در ولایات مختلف، مواد غذایی توزیع شد.

حبیب الله اسد ولسوال چخانسور، به آژانس خبرى پژواک گفت که اين کمک ها از سوى موسسات امدادرسان صورت گرفته است که امروز در حضور نمایندگان رياست هاى انکشاف دهات، زراعت، امور مهاجرین و عودت کننده گان، برای خانواده های بی بضاعت توزیع گرديد. 

او افزود به اساس سروى که صورت گرفته بود، تعداد  ١١٠٠فامیل مستحق شناسايى و تحت پوشش اين کمک ها قرار  گرفتند.

به گفته منبع، براى هر فامیل مستحق؛ سه بوجی آرد ٥٠ کیلويی و چهار و نيم کیلوگرام مواد غذايی به اطفال سوء تغذیه توزيع گردید.

خداى نظر یک تن از مستفید شده گان اين مساعدت ها به پژواک گفت مشکل عمدۀ مردم این ولسوالی بيکارى بوده و از سوىی ديگر، خشک­سالی در سال گذشته سبب شد؛ تا دهاقين زمين هاى شان را کشت نکنند و مجبور شدند تمام دار و ندار شان را فروخته و مشکلات شان را رفع کنند.

از سویی هم عبدالرحیم رئیس شورای انکشافی ولسوالى چخانسور، از سایر نهادهای کمک رسان خواست تا به مردم این ولسوالی توجه بیشتری داشته باشند.

همچنان به ارزش هفت میلیون افغانی، توزیع ۲۰۰ متریک تن خوراکه حیوانی در ولایت سمنگان توزیع شد.

محمد رحمن ارغندیوال رئیس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت سمنگان، در برنامه توزیع این مقدار مواد خوراکه حیوانی گفت که این مقدار مواد از سوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری؛ برای ۲۰۰۰ مالدار و کوچی در شهر ایبک توزیع می شود.

ارغندیوال افزود که این مواد، به نام «کانتسریت» یا غذای مکمل حیوانی یاد می شود که از ده نوع مواد ترکیب و تولید شده، روزانه به یک گوسفند ۳۰۰ گرام در نظر گرفته شده است.

وی گفت که مطابق این برنامه؛ برای هر مالدار یکصد کیلوگرام مواد خوارکه توزیع می شود.

عبداللطیف ابراهیمی والی سمنگان گفت که افغانستان، یک کشور زراعتی بوده و اقتصاد آن وابسته به زراعت، مالداری و باغداری است و به همین دلیل، وزرات زراعت از سال ها به اینسو توجه خود را به انکشاف زراعت و مالداری معطوف داشته است.

وی افزود که از سوی وزارت، پلان های مشخص کوتاه مدت و درازمدت طرح ریزی شده است که چگونه دهاقین و مالداران، محصولات زراعتی و مالداری شان را بلند برده و افغانستان را از تولیدات زراعتی و مالداری خودکفا سازند.

حاجی عنایت الله یکی از متنفذین و مالداران  کوچی های ایبک گفت: «در سمنگان تعداد مالداران  زیاد هستند و موادی که برای توزیع در نظر گرفته شده، جوابگوی نیازمندی مالداران نيست.

در همین حال، ریاست مبارزه با حوادث طبیعی ولایت پروان، برای بیش از ۱۵۰۰ خانواده در مربوطات ولسوالی های جبل سراج، بگرام، کوه صافی و مرکز ولایت که از اثر ریزیش شدید ژاله، باغ ها و درختان مثمر شان آسیب دیده بود، مواد خوراکی توزیع کرده است.

احمد جاوید ملکزاده رئیس مبارزه با حوادث طبیعی ولایت پروان گفت که این کمک ها، از سوی کشور چین صورت گرفته و برای هر خانواده ۵۰ کیلوگرام آرد و ۵۰ کیلوگرام برنج  توزیع گردیده است.

به گفته وی، در برفباری های اخیر، ۵۳ منزل مسکونی در این ولایت تخریب شده است و برای خانواده های آسیب دیده، فردا مواد غذایی وغیرغذایی کمک خواهد شد.

آسیب دیده گان از این کمک ها اظهار خوشی می کنند؛ اما می گویند که این کمک ها به موقع و به جا نبوده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement