خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بند دهلۀ کندهار تا یک هفتۀ آینده پرچاو خواهد شد

بند دهلۀ کندهار تا یک هفتۀ آینده پرچاو خواهد شد

Mar 09, 2019 - 18:52

کندهار(پژواک، ۱۸ حوت ۹۷): درپی بارندگی های اخیر، بند دهلۀ کندهار ۹۷ درصد از آب پر شده است و شاید تا یک هفتۀ آینده پرچاو شود.

این بند در ولسوالی شاه ولیکوت موقعیت دارد، که زمین های مزروعی و باغ های این ولسوالی و شش ولسوالی دیگر (ارغنداب، ژیری، پنجوايى، میوند، دند و دامان) از آن آبیاری میشود.

مسئولین، درحالی از پرچاوی بند اطلاع میدهند که این ولايت، سال گذشته ۷۰ درصد ازبابت خشکسالی آسیب دیده و زراعت و مالداری آن نهایت متضررشده بود.

دهاقین و باغداران کندهار، از مطلع شدن این خبر خوشحال شده، ولی از حکومت تقاضا دارند که کارمرتفع سازی دیوارهای این بند باید زودترآغاز شود.

توریالی محبوبی رییس حوزه دریایی کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت که از اثر ریزش باران درمناطق جنوب و برفباری درمناطق مرکزی، بند دهله کندهار با گذشت هر روز از آب پر میشود.

نامبرده علاوه نمود که اکنون ذخیره بند دهله ۹۷ درصد پرشده، که تا یک هفته آینده کاملا پر و پرچاو خواهد شد.

این امیدواری موجود است که تا اوایل برج سرطان سال آینده، آب پرچاوی جریان خواهد داشت و نیاز به رها کردن آب بند نخواهد بود.

به قول وی، با این وضعیت آنها امسال برای مزارع و باغ های کندهار، برای ماه های زیاد آب خواهد داشت؛ درحالیکه درسال ها خشکسالی تا شش ماه هم دوام نمی کرد.

همچنان نامبرده اطلاع داد که به سبب بارندگی های دیگر، برف موجود درکوه ها ‌ذوب شده و ممکن سیلاب ها جاری شود که روی این ملحوظ به خانواده ها، کوچی ها و شرکت های ساختمانی مستقر در حریم دریای ارغنداب و کانال ظاهرشاهی، خبر داده تا از ساحات متذکره بیرون شوند که مبادا خسارات به آنها وارد شود.

این درحالیست که در بارندگی ها و جریان سیلاب های اخیر درکندهار، حدود ۹۵ تن جان باخت و زخمی شدند،  پنج هزار منزل و صدها جریب زمین زراعتی و باغ ها را تخریب نمود.

سیدحفیظ الله سیدی رییس زراعت کندهار گفت که تاکنون دراین ولایت، ۲۲۰ ملی متر باران باریده و احتمال ریزش باران های دیگر نیز میرود.

نامبرده افزود که گرچه بارندگی ها مردم را متضرر نموده، ولی خطر خشکسالی را از بین برده و سال آینده آباد و سرسبز خواهد بود.

با وجودیکه دهاقین و باغداران کندهار، در پی خسارات جانی و مالی ناشی از بارندگی های اخیر دلگیر میباشند، ولی از بارندگی و پرچاوی بند دهله خوش اند.

جمعه گل یکتن از کشاورزان ولسوالی دامان کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت دراین ولایت، همه مزارع و باغداری تقریبا به بند دهله وابسته است؛ اما بدبختانه که سال پار به سبب خشکسالی و بارندگی های اندک، آب این بند کاهش یافته بود.

موصوف علاوه نمود که سال گذشته، دهاقین برای آبیاری مزارع شان با کمبود آب مواجه بودند و از ناحیه سخت متضرر شدند.

اما موصوف نگرانى کرد و گفت تا زمانیکه دیوارهای بند دهله بلند نشود، درتمام سال به آب دسترسی نخواهیم داشت.

نامبرده از حکومت خواست تا مطابق تعهد، کاراین پروژه مهم را به وقت معین آن آغاز نماید.

فیض محمد باغدار قریه مناری ولسوالی ارغنداب نیز گفت که دهاقین و باغداران هفت ولسوالی این ولایت ، از اثر کاهش سطح آب در بند دهله متضرر میشوند و امید می برند که حکومت دیوارهای این بند را تا هشت متر بلند سازد.

موصوف افزود که اگر این کار به سروقت صورت گیرد، باشندگان این ولایت برای تمام سال آب خواهند داشت، که با این کار میزان تولید محصولات زراعتی نیز افزایش یافته و در وضعیت اقتصادی تغییر رونما خواهد شد.

توریالی محبوبی رییس دریایی حوزه ارغنداب نیز درمورد گفت که بند دهله درگذشته ظرفیت ذخیره کردن ۵۰۰ مترمکعب آب را داشت؛ اما اکنون که ۴۰ درصد آن با رسوبات پرشده، میزان ذخیره آب آن به ۳۰۰ مترمکعب آب تنزیل یافته است.

قرارمعلومات وی، از همین جهت هر سال ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب ضایع میشود، کشاورزان و باغداران از  آب کافی بهره مند نمی شوند، که این مشکل بخش زراعت این ولایت را خیلی متضرر نموده است.

موصوف علاوه کرد که این بند، نه تنها نیاز به پاک کاری رسوبات دارد، بلکه دیوارهای آن نیز باید بلند شود، تا ظرفیت ذخیره آب بیشتر را داشته و دهاقین و باغداران، به آب کافی دسترسی داشته باشند.

نامبرده به آژانس خبری پژواک گفت که برای بلندساختن دیوارهای بند دهله، مطالعات ابتدایی تکمیل شده و قرار است که کارهای عملی آن نیز آغاز شود.

بنددهله، از شهرکندهار۴۰ کیلومتر دورتر در ولسوالی شاه ولیکوت ۶۴ سال پیش توسط وجوه مالی ایالات متحده امریکا اعمار شده است.

قابل ذکراست که از چند سال متواتر، مردم تقاضاى بلند کردن دیوارهای این بند را دارند.

چند سال پیش نیز کار ترمیماتی مرحله اول این بند، از سوی ایالات متحده امریکا به هزینه ۷۱ میلیون دالر آغاز شد، که اعمار دروازه های کوچک و بزرگ، وال هاوس، تونل، کانال ها و تجدید مشینری مربوط بند متذکره درآن شامل  بود.

به گفته مسئولین، همه کارهای ذکرشده به وجه احسن انجام شد و بند آماده شد تا کار مرحله دوم آن نیز آغاز شود.

دراین اواخر، بانک انکشافی آسیا که درعرصه تقویت سکتورهای برق و زراعت کارمیکند، تطبیق این پروژه راتعهد سپرده است.

عزیزاحمد عزیزی سخنگوی والی کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت که این پروژه، برای ساکنین کندهارخیلی حایزاهمیت است، مشکل کمبود آب با آن رفع میشود، اعمار تصفیه خانه ها برای آب آشامیدنی و سهولت تولید ۲۴ میگاوات برق نیز با آن ایجاد میگردد.

نامبرده افزود که ضمن بلند کردن دیوارهای این بند، ذخیره کردن آب برای مدت طولانی، انتقال آب آشامیدنی به شهرکندهار، و تولید ۲۴ میگاوات برق از این بند، ۴۷۰ میلیون دالرهزینه برمیدارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement