خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برنامۀ فرهنگى "شبى با بودا" در بامیان برگزار شد

برنامۀ فرهنگى "شبى با بودا" در بامیان برگزار شد

Mar 10, 2019 - 18:52

باميان (پژواک، ١٩حوت٩٧): برنامۀ فرهنگى "شبى با بودا" به مناسبت هجدهمين سالروز تخريب مجسمۀ بودا توسط طالبان، امروز در شهر باميان برگزار گرديد.

دو مجسمه که قدامت١٦٠٠ساله داشته و از شاهکارهاى زمان بوديزم بودند؛ در زمان حاکميت طالبان (١٠مارچ  ٢٠٠١ ميلادى) تحت اين نام که موجوديت بُت به معناى شرک است، در پی حملات متواتر و آتشباری سنگين طالبان، منهدم گرديد.

مجسمۀ بزرگ صلصال با ارتفاع ٥٥ متر و مجسمۀ کوچک به نام شمامه با ارتفاع ٣٣ متر، در مسير جاده قديمی ابريشم در شمال شهر باميان در دل کوه تراشيده شده بود.

محمد طاهر زهیروالی بامیان، سخنران نخست اين برنامۀ فرهنگى گفت که آثار تاریخی بامیان وسه تمدن بزرگ که شامل زردشت، بودیزم واسلام در این ولایت شکل گرفته، متعلق به همه انسانهای روی زمین است.

وی با بيان اينکه ادارۀ محلى  ومردم باميان، به هدف توسعه صنعت توريزم خواستارساخت و مرمت کارى يکى از مجسمه دراين ولايت مى باشند، افزود: (بآنهم  درمورد ساخت و یا مرمت بودا نیازمند تصمیم جهانی مى باشيم.)

برپايه معلومات والی بامیان، ساخت یکی از مجسمه ها، ابعاد زیادی دارد  وتاکنون طرح های زیادی در این مورد ارايه شده  که شامل دوطرح ازطرف آلمانها، یک طرح ازفرانسوی ها ویک طرح دیگر نیز ازآدرس جاپانی ها شريک گرديده است.

وی افزود که به اساس طرح هاى آلمانها، باید کُل بودا بصورت سنتی پخسه زده شود و يا پارچه هایش به آلمان انتقال گردد تا آن تکه ها بصورت اساسی پخته شود و دوباره آورده به محل نصب گردد.  طرح فرانسوی ها نیز این است که از سنگ ساخته شود و جاپانی ها تاکید دارند که در مقابل بودا، شبیه سازی آن ساخته شود ومحل تخریب شده به عنوان یک تاریخ حفظ گردد.

والی در ادامه افزود که مسایل فرهنگی، امنیتی وتاریخی نیز برای ساخت یکی از مجسمه ها مطرح است و باید همه زوایای آن مورد ارزیابی قرار گیرد.

محمد جواد دادگر رئیس کميسیون حقوق بشر در بامیان گفت که تخریب آثار باستانی، یک جنایت جنگی است وباید در مورد آن شکایت صورت گیرد.

وی افزود، زندگی برخى ازباشنده هاى باميان در محلى که ساحات تاریخی محسوب میشود مانند مغاره ها جرم است و بايد دراين مورد تصمیم جدی گرفته شود.

ازسويى هم برخى ازسخنرانان ديگر دراين برنامۀ فرهنگى، تخریب مجسمه های بودا توسط طالبان را یک ضایعه بزرگ فرهنگی وباستانی برای افغانستان خواندند.

آنها گفتند که هرچند تلاش های زیادی بعد از تخریب مجسمه ها وجود داشته تا دوباره این مجسمه ها ویا یکی از آن ترميم شود؛ اما تا هنوز نتیجه نداده است .

آنها از جامعه جهانی، سازمان فرهنگى ملل متحد(يونسکو) و دولت افغانستان خواستند که برای بازسازی این مجسمه ها اقدام نمایند تا دوباره شکوه تاریخی این آثار باستانی نمایان گردد.

اماوزارت اطلاعات وفرهنگ، بارها تاکيد نموده است که بازسازى اين دو آبدۀ تاريخى، به بودجۀ گزاف نياز دارد که دردسترس نيست؛ اگر پول دريافت شود، دربازسازى آن اقدام خواهد شد.

 ازسويى هم به مناسبت هجدهمین سالروز تخریب بودا، نمایشگاه کتاب با موجوديت ١٤٠ عنوان کتاب، و نمایشگاه نقاشی زنده کودکان برگزار شد.

این برنامه از طرف نوآوران، اداره محلی بامیان، کميسیون حقوق بشر وبعضی نهاد های دیگر برگزار گردید.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan