خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حکم رئيس جمهور راجع به تقرر یک رئيس در بلخ تطبیق نمی شود

حکم رئيس جمهور راجع به تقرر یک رئيس در بلخ تطبیق نمی شود

Mar 10, 2019 - 19:04

مزارشریف (پژواک، ۱۹حوت ۹۷): رئيس جدید (استراس مختلط شرکت) در شهرک تجارتی بندرحیرتان در بلخ میگوید که از حکم رئيس جمهور۲۰ روز سپری میشود؛ اما تاکنون نامبرده از سوی اداره محلی معرفی نمیشود.

نامبرده از کسى نام نبرد، ولی گفت که برخی حلقات مافیایی جلوی تقرر وی را میگیرند.

اما عطامحمد نور والی پیشین بلخ، دو روز پیش طی تدویر نشستى درمزارشریف گفت که رئيس جمهور برای کمپاینش، برخی افراد را به وظایف می گمارند و هشدار داد که نامبرده به وی اجازه این کار را نخواهد داد.

 مقام ولایت بلخ میگوید که مکتوب رئيس جدید بندرحیرتان، تاکنون طور رسمی به وی مواصلت نورزیده و آنها به تطبیق احکام رئيس جمهور متعهد اند.

حیرتان در ولایت بلخ، ازجمله بنادرمهم تجارتی کشور محسوب میشود که افغانستان را با کشورهای آسیای میانه و چین وصل میکند.

بر بنیاد پیشنهاد وزارت مالیه،  به تاریخ ۲۹ دلو سال روان، رئيس جمهور طی صدور فرمانى عبداللطیف سهاک را منحیث رئيس ( استراس مختلط شرکت) خدمات بندرحیرتان تعیین کرده؛ اما با گذشت ۲۰ روز هنوز هم به این پست معرفی نشده است.

لطیف سهاک درجریان  گفتگو، به آژانس خبری پژواک گفت که شمارى حلقات مافیایی در برابرتقرر وی موانع ایجاد میکنند.

موصوف افزود که ازطریق رقابت آزاد به این پست کامیاب شده و سپس به اساس پیشنهاد وزارت مالیه و حکم رئيس جمهور، مکتوب تقررش صادرشده است.

نامبرده علاوه کرد که دو هفته پیش، یک هیئت وزارت مالیه، طور رسمی برای معرفی وی به مزارشریف رفته بود ولی مقام ولایت بلخ با هیئت متذکره همکاری نکرد.

سهاک گفت: "والی بلخ، به هیئت اعزامی درمورد معرفی ام پاسخ رد و یا تایید ارائه نکرد، صرف همین قدرگفت که درحال حاضر برخی مشکلات دربندرحیرتان وجود دارد و با رفع آن طور رسمی معرفی خواهد شد."

به قول وی، هیئت اعزامی کابل به مزار، بعد ازانتظار دو روزه، دوباره به کابل برگشت و نامبرده هنوز هم درحالت بی سرنوشتی به سر میبرد و منتظر وزارت مالیه و فیصله رئيس جمهور میباشد.

موصوف در مورد عدم معرفی اش گفت که درسال گذشته دربندرحیرتان، میلیون ها افغانی اختلاس صورت گرفته و هنوز هم فساد ادامه دارد؛ بدین منظور از تقرر وی ممانعت میشود.

رئيس جدید تعیین شده از سوی رئيس جمهور برای بندرحیرتان افزود که اکنون اداره خدمات بندرحیرتان با حکومت مرکزی روابط ندارد، بلکه عواید جمع آوری شده درجیب های شخصی اندوخته میشود.

به قول موصوف، فساد و اختلاس مالی در بندرحیرتان، از سوی برخی حلقات مشخص جریان دارد؛ اما از کسى یادآوری نکرد.

به قول سهاک با استحصال وظیفه تلاش خواهد ورزید تا عواید بندرحیرتان را مرکزی سازد و برخی افراد که منافع شان درخطراست، با وی مخالفت میکند.

لطیف سهاک رئيس جدیدالتقرر خدمات بندرحیرتان، طی چند سال گذشته از همراهان جمعه خان همدرد یکتن از قوماندانان حزب اسلامی بود.

نامبرده درگذشته از منتقدین عطامحمد نور والی پیشین بلخ و ادارۀ محلی بلخ بود.

درعین حال عطامحمد نور والی پیشین بلخ و رئيس اجرایی حزب جمعیت اسلامی میگوید که رئيس جمهور اشرف غنی برای مبارزات کمپانی اش تلاش میورزد تا افراد وابسته به خود را در کرسی مهم عایداتی و دولتی استخدام نماید.

نور، دو روز پیش در مراسم تجلیل از ۲۴مین سالروز عبدالعلی مزاری گفت که رئيس جمهور قصد دارد تا آنعده افراد دولتی را از وظایف عزل نماید که در تیم انتخاباتی وی دخیل نیستند.

موصوف افزود: "رئيس جمهور، زمانیکه یک عضو جناح مخالف را مشاهده میکند، بلافاصله وی را برطرف میکند، اگرمامور عادی و یا به سطح والی و معین باشد."

نور علاوه کرد که رئيس جمهور افراد بیکاره تیم خود را به وظایف استخدام میکند؛ درحالیکه ماستران و افراد مسلکی تیم های دیگر را بدون دلیل موجه از وظایف برکنارمیکنند.

موصوف گفت: رئيس جمهورتصمیم دارد تا در بندرحیرتان یک شخص صادق و ماستر را از وظیفه سبکدوش و به عوض او، یک سارق و قاچاقبر را استخدام نماید که تا دیروز به طالبان قاچاقبری میکرد."

نامبرده رئيس جمهور و حکومت را به چالش کشاند که به شمول بلخ و زون شمال درسراسر افغانستان ادامه همچو وضعیت برایش قابل قبول نیست و چنین فیصله های رئيس جمهور را نخواهد پذیرفت.

مقام ولایت بلخ اذعان میکند که مکتوب رسمی راجع به تقرر رئيس جدید خدمات بندرحیرتان تاکنون برایش مواصلت نورزیده است.

منیرفرهاد مسئول مطبوعاتی ولایت بلخ، به پژواک گفت که آنها این موضوع را صرف، از طریق شبکه های اجتماعی شنیده اند.

نامبرده افزود که در فیسبوک مکتوب استخدام رئيس جدید خدمات بندرحیرتان را مشاهده کرده؛  اما به اساس اصول اداری، این مکتوب باید طور رسمی از مرکز به آنها گسیل شود.

موصوف گفت که تاکنون دراین خصوص، هیچگونه هیئت به مرکز بلخ نیامده است.

به قول فرهاد، مادامیکه مکتوب رسمی به آنها مواصلت ورزد، آنها به تطبیق حکم رئيس جمهور متعهد اند.

موصوف افزود که دربلخ هیچ موانع در برابر کار وجود ندارد و هرمورد قانونی را به اساس دستور اداره مرکزی اجرا می کند.

عبادالله درمان معاون سخنگوی وزارت مالیه طی گفتگو با آژانس خبری پژواک تایید کرد که لطیف سهاک منحیث رئيس خدمات بندرحیرتان تعیین شده؛ اما دراین راستا برخی مشکلات بروز نموده است.

نامبرده از سفرهیئت وزارت مالیه به مزارشریف ابراز بی اطلاعی کرد، ولی افزود که به زودی لطیف سهاک طور رسمی معرفی خواهد شد.

درمان گفت: "شما میدانید که حکومت به اساس پنجاه پنجاه سهمیه تقسیم شده است، زمانیکه یک جهت آن را بپذیرد جهت دیگر روی آن استدلال میکند؛ اما اطمینان دارم که این موضوع به زودی رفع خواهد شد."

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement